Świat wstrzymał oddech. Chiny staną ramię w ramię z Rosją?

Artykuł
canva.com

To nie jest dobra informacja w obliczu wojny na Ukrainie. Jak podało ministerstwo obrony w Pekinie, chińscy żołnierze pojadą wkrótce do Rosji, aby wziąć udział we wspólnych manewrach WOSTOK z wojskami Putina, a także innych państw, w tym Indii, Białorusi, Mongolii i Tadżykistanu.

- Zgodnie z programem chińsko-rosyjskiej współpracy wojskowej na bieżący rok chińscy żołnierze udadzą się „w niedalekiej przyszłości” do Rosji i wezmą tam udział w manewrach Wschód 2022 – poinformował chiński resort obrony. Celem – jak napisano w oświadczeniu - jest „pogłębienie praktycznej i przyjaznej współpracy między armiami uczestniczących państw”, „podniesienie strategicznej koordynacji” i „zwiększenie zdolności do radzenia sobie z różnymi zagrożeniami dla bezpieczeństwa”, ale "nie ma to związku z obecną sytuacją na świecie i w regionach”.

Przypomnieć warto, że władze Chin nie potępiły rosyjskiej agresji na Ukrainę i sprzeciwiały się określaniu jej mianem inwazji. Opowiedziały się też przeciwko sankcjom nakładanym na Moskwę przez państwa zachodnie i ich sojuszników. Pekin formalnie poparł natomiast żądania Kremla wobec NATO, a chińscy urzędnicy oskarżali USA i Zachód od zaognianie konfliktu poprzez dostarczanie broni dla Ukrainy.

W maju resort obrony ChRL informował, że chińskie i rosyjskie siły powietrzne przeprowadziły wspólny patrol nad Morzem Japońskim, Morzem Wschodniochińskim i zachodnim Pacyfikiem. Były to pierwsze chińsko-rosyjskie manewry wojskowe od rozpoczęcia wojny na Ukrainie.

 

Źródło: PAP, Twitter/@ViralandLeaked1

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy