Świat wspomina Nelsona Mandelę

zm, mg 06-12-2013, 08:07
Artykuł
Flickr/CC/GovernmentZA

Śmierć żadnego polityka, noblisty, czy więźnia politycznego nie wywołała tak żywych reakcji na całym świecie jak śmierć Nelsona Mandeli – podaje agencja AFP. Osobistości z całego świata składają hołd byłemu prezydentowi RPA i bojownikowi o prawa człowieka

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron, który w 2006 roku poprosił RPA o wybaczenie błędów, jakie w sprawie apartheidu popełniła niegdyś jego partia (torysi), oświadczył, że "zgasło wielkie światło". Dodał, że składa hołd Mandeli, który "był legendą już za życia, a teraz stał się legendą po śmierci". Smutek z powodu śmierci przywódcy wyraził także prezydent Barack Obama. - Straciliśmy jednego z najbardziej wpływowych, odważnych i głęboko dobrych ludzi – powiedział prezydent USA. Wyznał też, że Mandela był dla niego inspiracją i pozostanie przykładem aż do końca życia.

W Azji prezydent Chin Xi Jingping przypomniał o "niezwykłym wkładzie (Mandeli) w rozwój całej ludzkości", a premier Indii Manmohan Singh nazwał zmarłego bohatera walki z apartheidem "prawdziwym następcą Gandhiego", nawiązując do pokojowej walki o niepodległość Indii, jaką prowadził z brytyjskimi kolonistami Mahatma Gandhi. Dalajlama, duchowy przywódca Tybetańczyków i laureat Pokojowej Nagrody Nobla, powiedział po śmierci Mandeli, że "stracił bliskiego przyjaciela (...), człowieka wielkiej odwagi, zasad moralnych i niespotykanej uczciwości". – Wraz z jego śmiercią świat stracił wielkiego przywódcę, który za sprawę fundamentalną uznawał walkę o pokój i pojednanie w okresie odchodzenia od apartheidu w Afryce Południowej – powiedział Dalajlama XIV i dodał: Mandela "przeżył życie pełne treści".

Kanclerz Niemiec Angela Merkel uznała, że "imię Mandeli zostanie na zawsze związane z walką z prześladowaniami". Prezydent Nigerii Goodluck Jonathan uczcił pamięć "jednego z największych wyzwolicieli" w historii ludzkości.

W Brazylii tamtejsza prezydent Dilma Rousseff przypomniała, że "przykład tego wielkiego przywódcy będzie prowadził dalej tych wszystkich, którzy walczą o sprawiedliwość społeczną i pokój na świecie". Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro ogłosił trzydniową żałobę narodową.

Przywódca Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas złożył hołd "symbolowi walki z kolonializmem i okupacją", który jest przykładem dla "wszystkich ludów pragnących wolności". Prezydent Izraela, laureat Pokojowej Nagrody Nobla Szimon Peres opisał Nelsona Mandelę jako "wielkiego przywódcę, który zmienił bieg historii". Peres, który wielokrotnie spotykał się z Mandelą, powiedział również, że w imieniu wszystkich obywateli Izraela zapewnia, że "są oni pogrążeni w żałobie wraz z całym światem i ludem Afryki Południowej". – Był pełnym pasji bojownikiem o prawa człowieka, demokrację, był szanowanym mediatorem, a przede wszystkim budowniczym nowego ładu – dodał Peres.

Były premier Wielkiej Brytanii Tony Blair powiedział, że odszedł "człowiek, z którym spędzać wspólnie czas było rzeczą wspaniałą, człowiek o żywym umyśle, niezwykłym wyczuciu politycznym i cudownym sposobie (bycia), który oczarowywał wszystkich". Blair dodał też, że Mandela dzięki "swej godności, wdziękowi i sposobowi, w jaki potrafił wybaczać, sprawił, że rasizm stał się na całym świecie nie tylko czymś niemoralnym, ale też głupim".

Birmańska opozycjonistka, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla Aung San Suu Kyi złożyła hołd pamięci "niezwykłemu człowiekowi, który pozwolił nam zrozumieć, że to my możemy zmieniać świat".
Były prezydent RPA Frederik De Klerk, który nakazał wypuścić Mandelę z więzienia w 1990 roku, powiedział, że "odwaga, urok, zaangażowanie Mandeli w wysiłki na rzecz pojednania (...) były źródłem inspiracji nie tylko dla mieszkańców Afryki Południowej, ale też całego świata". – Wierzę, że jego przykład będzie żył dłużej niż on sam – dodał De Klerk, który był ostatnim białym prezydentem RPA.

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun powiedział, że Nelson Mandela był "gigantem sprawiedliwości", którego "bezinteresowna walka o ludzką godność, równość i wolność" inspirowała wielu ludzi na świecie. – Nikt w naszych czasach nie uczynił więcej, aby umocnić wartości i aspiracje Narodów Zjednoczonych – powiedział Ban Ki Mun. W 2009 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ uchwaliło rezolucję, w której ustanowiło Międzynarodowy Dzień Nelsona Mandeli. Jest on obchodzony 18 lipca, w dniu urodzin pierwszego czarnoskórego prezydenta RPA.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy