Superkomputer pomaga w walce Covid-19. Badania ruszyły „pełną mocą"

Artykuł
Według instytutu Fugaku komputer zostanie wykorzystany w ponad 100 projektach badawczych
Fot. PAP/EPA/DAI KUROKAWA

Najszybszy na świecie japoński superkomputer Fugaku rozpoczął we wtorek pracę z pełną mocą obliczeniową. Uczeni włączyli maszynę, wcześniej niż planowano, by wykorzystać ją w badaniach związanych z pandemią Covid-19 – podała agencja Kyodo.

Fugaku został wcześniej częściowo uruchomiony w kwietniu 2020 roku i uczestniczył w pracach nad wizualizacją procesu rozprzestrzeniania się w powietrzu kropelek, które mogą przenosić koronawirusa, a także w badaniach nad potencjalnymi lekami przeciwko Covid-19.
- Zgodnie z pierwotnym planem komputer miał zacząć pracować z pełną mocą w nowym roku podatkowym, który rozpoczyna się w kwietniu – podało Kyodo.

Supersprzęt, opracowany przez instytut Riken i firmę Fujitsu, jest zdolny do wykonywania ponad 442 biliardów operacji na sekundę. Zajmuje obecnie pozycję światowego lidera szybkości obliczeniowej w międzynarodowym rankingu TOP500.

Według instytutu Fugaku komputer zostanie wykorzystany w ponad 100 projektach badawczych, dotyczących takich zagadnień, jak zastosowania sztucznej inteligencji czy badania dotyczące klimatu. Superkomputer K został wyłączony w 2019 roku.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy