Studio Filmowe KRONIKA zostanie zlikwidowane

Artykuł
sfkronikapkf.com

25 stycznia 2018 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego obwieścił zamiar likwidacji Studia Filmowego KRONIKA. Jego zadania będzie realizować Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.

Przyczyną likwidacji Studia Filmowego KRONIKA Polska Kronika Filmowa jest trudna sytuacja ekonomiczna, a w szczególności wysokie koszty jego funkcjonowania, niewspółmierne do uzyskanych efektów, a także możliwość realizowania zadań statutowych tej instytucji przez inne państwowe instytucje kultury prowadzące działalność w dziedzinie kinematografii, których organizatorem jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Studio było kontynuacją redakcji Polskiej Kroniki Filmowej i redakcji filmów dokumentalnych istniejących do 31 grudnia 1990 roku w ramach Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie. W 1991 roku KRONIKA została wyodrębniona ze struktur wytwórni i przejęła od niej zadanie przygotowywania notacji filmowych najważniejszych wydarzeń. Studio przez cały okres funkcjonowania mieściło się w budynku WFDiF, a do realizowania swoich statutowych zadań wykorzystywało infrastrukturę WFDiF lub TVP S.A. Studio Filmowe KRONIKA zatrudniało 4 osoby łącznie z dyrektorem instytucji. Zmagało się z problemami finansowymi i kilkukrotnie było restrukturyzowane.  

Wraz z likwidacją KRONIKI WFDiF przejmie załogę oraz majątek po likwidowanym studiu filmowym i będzie kontynuować jego działalność realizując notacje pod marką „Kronika”. Prawa do dotychczas zrealizowanych produkcji wraz z nośnikami otrzyma Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny.

– PKF faktycznie wraca do miejsca, gdzie była realizowana przez dziesięciolecia. Myślę, że w najbliższych latach, zwłaszcza w czasie obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, wytwórnia zrealizuje wiele notacji, które zostaną jako świadectwo dla potomnych i będą oglądane tak jak my oglądamy stare ujęcia defilad i świąt państwowych rejestrowanych przed II wojną światową – powiedział Paweł Lewandowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego odpowiedzialny za nadzór nad instytucjami filmowymi.

W marcu br. WFDiF zrealizowało notację filmową z terenu budowy Muzeum Historii Polski na warszawskiej Cytadeli dokumentującą postęp prac.

Źródło: mkidn.gov.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy