Straż Graniczna: Migranci znowu atakują funkcjonariuszy

Portal TV Republika 03-10-2023, 11:00
Artykuł
twitter.com

60 cudzoziemców próbowało w niedzielę dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski - podała na Twitterze (X) Straż Graniczna.

Migranci z tej grupy próbujący nielegalnie przekroczyć granicę pochodzili m.in. z Iraku i Iranu. Próby przekroczenia granicy miały miejsca w rejonach działania placówek SG w Białowieży i Czeremsze. Z kolei na odcinku ochranianym przez funkcjonariuszy placówki Dubicze Cerkiewne nasze patrole zostały obrzucone kamieniami i gałęziami przez grupy migrantów znajdujące się po stronie białoruskiej. Na szczęście nikt nie doznał obrażeń” - poinformowała Straż Graniczna.

Z danych SG wynika, że we wrześniu prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią było około tysiąca. Nielegalni migranci zatrzymani w tym roku przez funkcjonariuszy Podlaskiego Oddziału SG pochodzili z ponad 50 krajów.

Na 186 km granicy z Białorusią zbudowana została w 2022 r. stalowa zapora o wysokości 5,5 m, która jest głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Jej uzupełnieniem jest system kamer i czujników, który powstał na 206 km tej granicy.

SG szuka wykonawcy zapory elektronicznej na rzece Bug wzdłuż granicy z Białorusią w województwie lubelskim. Zabezpieczenia mają powstać na długości 172 km, planowany jest montaż m.in. ok. 4,5 tys. kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych oraz 1,8 tys. słupów kamerowych.

Przetarg na tę inwestycję ma być rozstrzygnięty w połowie listopada. Również w tym roku SG chce wyłonić w przetargu wykonawcę bariery elektronicznej na granicznych rzekach Świsłocz i Istoczanka w województwie podlaskim.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy