Straż Graniczna: 26 osób podjęło próbę przedostania się z Białorusi do Polski

Portal TV Republika 19-09-2023, 13:00
Artykuł
https://twitter.com/Straz_Graniczna/status/1704016799543480493

„26 cudzoziemców, wśród których byli, m.in. obywatele Syrii, Etiopii i Erytrei próbowało minionej doby przedostać się z Białorusi do Polski” – podała rano Straż Graniczna.

Straż Graniczna poinformowała na platformie X (wcześniej Twitter), że do zatrzymań cudzoziemców doszło na odcinkach ochranianych przez pograniczników z placówek z Białowieży i Dubiczach Cerkiewnych.

W okolicach Białowieży do Polski próbowało przedostać się 15 osób. Zatrzymano 13 obywateli Syrii, a dwie osoby na widok polskich patroli zawróciły na Białoruś. Natomiast w okolicach Dubicz Cerkiewnych polsko-białoruską granicę próbowało przekroczyć 11 osób. Pogranicznicy - jak informuje SG - zatrzymali osiem osób, obywateli Erytrei i Etiopii, natomiast trzy osoby zawróciły na Białoruś.

Według statystyk Straży Granicznej, od początku roku na granicy polsko-białoruskiej było 21 tys. prób nielegalnego jej przekroczenia. W marcu i kwietniu było po ok. 2,5 tys. takich prób, w maju ok. 3 tys. W czerwcu odnotowano ich również niespełna 3 tys. W lipcu było 4 tys. takich prób, a w sierpniu - blisko 2,8 tys.

Od początku września Podlaski Oddział SG odnotował ponad pół tys. prób. Cudzoziemcy zatrzymywani w tym roku pochodzili z 52 krajów. Na długości 186 km granicy z Białorusią zbudowana została w 2022 roku stalowa zapora o wysokości 5,5 m, która jest głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Jej uzupełnieniem jest system kamer i czujników, który powstał na 206 km tej granicy i w całości jest już użytkowany przez polskie służby graniczne.

W 2024 r. ma ruszyć budowa takiej elektronicznej zapory również wzdłuż Bugu w Lubelskiem, oraz Świsłoczy i Istoczanki w Podlaskiem. Firmy, które wykonają zaporę, mają być wyłonione do końca 2023 r., a inwestycja sfinansowana ze środków UE. Kamery i czujniki ruchu będą instalowane na brzegach rzek w pasie drogi granicznej.

 

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy