Stefaniak w Republice: zbliżamy się do szczytu cyklu podwyżek stóp proc. [wideo]

Tomasz Domański 10-11-2022, 09:28
Telewizja Republika

- Rada boi się, że kolejna podwyżka stóp procentowych mogłaby zmrozić polską gospodarkę, powiedział dziś rano w Republice ekonomista DMK Andrzej Stefaniak. Jego zdaniem sytuacja w naszym kraju jest mimo wszystko lepsza niż u naszych partnerów ze wschodu, wysokie ceny dławione są między innymi poprzez tarcze antyinflacyjne. "U naszych bałtyckich sąsiadów inflacja sięga 25 proc.", podkreślił. Przypomnijmy, wczoraj RPP zdecydowała się pozostawić główną stopę referencyjną na niezmienionym poziomie 6,75 proc.

- Zbliżamy się do szczytu podwyżek, zapewniał analityk w rozmowie z Iloną Januszewską. To spowolnienie, z którym mamy teraz do czynienia w niektórych częściach świata jest konsekwencją tego, że banki centralne zacieśniają swoją politykę monetarną, tłumaczył.

- Inflacja jest importowana przez wysokie ceny ropy, gazu i prądu. Istotnym czynnikiem jak mówił Stefaniak, jest niestety wojna i jej wpływ na gospodarkę. "Zawsze, kiedy jest wojna, to jest wysoka inflacja." Zawieszenie broni zdaniem naszego gościa byłoby z pewnością korzystne także z punktu widzenia ekonomicznego poszczególnych państw.

Dodał też, że w Polsce dzięki wprowadzonym przez rząd tarczom antyinflacyjnym realny ubytek dochodów jest mniejszy.

Andrzej Stefaniak odniósł się też do perspektyw na rynku nieruchomości przedstawiając swoje prognozy.

Cała rozmowa w oknie powyżej. Polecamy!Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy