Przejdź do treści
NBP Prezes NBP Prof. Adam Glapiński: Narodowy Bank Polski ma w tej chwili ponad 613 ton złota. Jesteśmy w top 10 państw o największych zasobach złota na świecie. To jest historyczny moment.
Ważne Alarm o wolność słowa w Polsce. Rusza akcja informowania świata o zarzutach represji wobec niezależnych i konserwatywnych dziennikarzy. Szczegóły na portalu tvrepublika.pl
15:10 Trzej policjanci staną przed Sądem Rejonowym w Wadowicach w sprawie śmierci z wyziębienia 14-letniej Natalii. Doszło do tego jesienią 2023 roku w Andrychowie. Krakowska prokuratura okręgowa oskarżyła ich o niedopełnienie obowiązków służbowych
14:35 Białystok: Odroczono proces kilkunastu oskarżonych ws. oszustw metodą na policjanta i prokuratora
14:03 IMGW: W środę słonecznie i bez opadów, temperatura przeważnie wyniesie ok. 25 st. C, a w nocy najchłodniej będzie w rejonach podgórskich, ok. 11 st. C
13:32 IMGW: ostrzeżenia II stopnia przed upałami dla dziesięciu województw
12:53 Niemcy: Temperatura wody w Renie przekroczyła 26 stopni Celsjusza
12:11 Polska: W czwartek ceny maksymalne benzyny będą niższe niż w środę; cena diesla bez zmian
11:02 Prezes NIL: lekarze, którzy nie rozumieją, czym jest nasz zawód, powinni być z niego usunięci
Ważne Ukazała się najnowsza książka "Reset" autorstwa prof. Sławomira Cenckiewicza, Michała Rachonia i Grzegorza Wierzchołowskiego. Szczegóły na stronie sklep.tvrepublika.pl oraz pod numerem tel. 22 232 37 70
Portal tvrepublika.pl Informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Bielańsko-Żoliborski Klub Gazety Polskiej zaprasza na spotkanie autorskie z Bronisławem Wildsteinem 24 czerwca o godz. 17 w Mediatece ul. Szegedynska 13A Warszawa
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Wejherowie oraz poseł Michał Kowalski zapraszają na spotkanie z Posłami na Sejm RP Małgorzatą Wassermann oraz Jarosławem Krajewskim w dniu 24 czerwca 2026 r. na godz. 17.30 do Wejherowa do Pałacu Przebendowskich, ul. Zamkowa 2a
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Skarżysko-Kamienna zaprasza na spotkanie "Czas Polski. Program Polaków" z poseł Agatą Wojtyszek 24 czerwca, godz. 17:00 w Suchedniowskim Ośrodku Kultury Kuźnica ul. Bodzentyńska 18
Wydarzenie Kluby "Gazety Polskiej" z Białegostoku i Brańska zapraszają na protest przeciwko paktowi migracyjnemu, który odbędzie się 25 czerwca o godz. 15:00 przed Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego przy ul. Skłodowskiej-Curie 14 w Białymstoku
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" w Międzyrzeczu zaprasza na spotkanie z historykiem Jarosławem Palickim na temat: "Poznański Czerwiec'56 i postalinowska Europa". 25 czerwca o godz. 17.00, Muzeum w Międzyrzeczu
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Bartoszycach zaprasza na spotkanie z mec. Andrzejem Śliwką, Posłem na Sejm RP. Spotkanie odbędzie się 26 czerwca o godz. 19:00 w „Przystanku” przy Placu Dworcowym 1 w Bartoszycach
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Nowy Targ zaprasza na spotkanie z Jakubem Maciejewskim, dziennikarzem TV Republika 28 czerwca, godz. 16:00 Restauracja "Kaprys" ul. Sokoła 3, Nowy Targ
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Elblągu zaprasza na spotkanie z konstytucjonalistą dr. Oskarem Kidą oraz mec. Andrzejem Śliwką, Posłem na Sejm RP. Spotkanie odbędzie się 29 czerwca o godz. 18:00 w Domu Rektora przy Bulwarze Zygmunta Augusta 12 w Elblągu
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Kielce-Centrum zaprasza na spotkanie z posłem Krzysztofem Lipcem, 1 lipca, godz. 17:00, Dom Kultury „Sabat”, ul. Jeziorańskiego 73, Kielce
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Wołomin i Stowarzyszenie „Nowy Wołomin” zapraszają na spotkanie z posłem Markiem Jakubiakiem z Wolnych Republikanów i Adamem Borowskim, działaczem opozycji. 1 lipca, g. 18:00, Sala Bankietowa Cechu Rzemiosł, Moniuszki 11/1, Wołomin
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Czarnem zaprasza na otwarte spotkanie z posłem Michałem Kowalskim, 29 czerwca 2026 r., godz. 17.00, ul. Kolejowa 7, Sala Dworca PKP, Czersk
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" w Białymstoku zaprasza 26 czerwca na wydarzenie dla uczniów. Osoby, które okażą świadectwo z biało-czerwonym paskiem, otrzymają od organizatorów darmowe lody. Aleja Bluesa, Białystok

Środki z Funduszu Odbudowy uczynią Polskę silniejszą. Przemysław Czarnek o wtorkowym głosowaniu

Źródło: Twitter/MEiN

- Głosowanie 4 maja w Sejmie nad ustawą, która umożliwi pozyskanie środków z UE, to będzie historyczny moment w dziejach Polski — uważa minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Jego zdaniem pozyskanie tych środków uczyni Polskę państwem silniejszym, sprawniejszym i jeszcze bardziej suwerennym.

We wtorek 4 maja Sejm na dodatkowym posiedzeniu będzie głosował nad ratyfikacją decyzji Rady Europejskiej z grudnia ub. roku o zwiększeniu zasobów własnych Unii Europejskiej. Ratyfikacja tej decyzji jest niezbędna do uruchomienia wypłat z Funduszu Odbudowy UE.

Głosowanie nad Funduszem Odbudowy to historyczny moment

- To, co będzie się działo 4 maja po południu w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej — głosowanie nad ustawą, która umożliwi pozyskanie tych środków — to jest historyczny moment w najnowszych dziejach Polski — powiedział Czarnek na briefingu prasowym w Chełmie (Lubelskie).

- To jest moment, który wcale nie będzie osłabiał suwerenności, jak mają niektórzy gdzieś w swoich obawach zakodowane. To jest moment, który spowoduje, że pozyskanie tych środków uczyni Polskę państwem jeszcze silniejszym, jeszcze sprawniejszym, a przez to jeszcze bardziej suwerennym. Suwerenność jest dzisiaj zależna od tego, jaka jest siła polityczna państwa, a siła polityczna zależna jest od tego, jaka jest siła gospodarcza — dodał minister edukacji.

Polska krajem cudu gospodarczego

Czarnek podkreślił, że Polska jest często dzisiaj oceniana przez kraje zachodnie, w tym przez Niemcy, jako kraj cudu gospodarczego. - Żeby wykorzystać ten okres jeszcze bardziej, trzeba pozyskać te 770 mld zł do końca i uczynić z naszego kraju kraj rzeczywiście rozwijający się najszybciej w Europie. Liczy się Polska i o to zadbamy we wtorek po południu — powiedział.

Minister podkreślił, że 770 mld zł, które Polska może pozyskać, to są gigantyczne środki potrzebne na zrealizowanie celów i potrzeb Polaków. Wskazał, że będzie je można wykorzystać m.in. na modernizację szkół, czy na rozwój infrastruktury szkolnictwa wyższego w zakresie medycznym.

- Choćby tutaj w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej, żeby także w Chełmie w perspektywie kilku lat mogli się kształcić lekarze. Potrzebujemy dzisiaj na rynku lekarskim dziesiątek tysięcy nowo wykształconych lekarzy i trzeba będzie inwestować w infrastrukturę szkolną szkolnictwa medycznego — mówił Czarnek. Jak dodał, potencjał w Chełmie jest ogromny, ale potrzeba ogromnych środków finansowych.

„Trzeba się wnieść ponad pewne podziały”

Poseł Tomasz Zieliński (PiS) powiedział, że teraz parlamentarzyści mówią posłom opozycji: sprawdzamy was. „Jest najwyższy czas, żeby pokazać, że interes Polski, interes Polek i Polaków jest ważniejszy niż partykularne interesy partyjne i trzeba się wnieść ponad pewne podziały i pracować wspólnie dla Polski” - mówił Zieliński.

Obecni na briefingu przedstawiciele samorządów Chełma i regionu również wskazywali na potrzeby inwestowania i rozwoju w Polsce i apelowali do parlamentarzystów o poparcie dla ratyfikacji i Funduszu Odbudowy.

Chełm się modernizuje

Czarnek w Chełmie razem z prezydentem tego miasta Jakubem Banaszkiem podpisali list intencyjny w sprawie utworzenia w Chełmie Centrum Nauki, które przyczyniać się ma do popularyzacji nauki, umożliwiać odbiorcom uczestnictwo w interaktywnych wystawach, przeprowadzanie doświadczeń, inspirować do obserwacji i studiowania.

Minister podkreślił, że cieszy się z aspiracji chełmskich władz, aby w tym mieście powstało Centrum Nauki i zapewnił, że Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz rząd RP pomogą w realizacji tych dążeń. „Nie ma wątpliwości, że rozwój tego rodzaju ośrodków będzie sprzyjał popularyzacji nauki, uczenia się, studiowania, dotykania na żywo tego, czego na co dzień nie widzimy. Centrum Nauki Kopernik w Warszawie zrobiło ogromnie wiele dobrego wśród dzieci i młodzieży w Polsce. Takich centrów musi być więcej i dobrze, że Chełm ma takie inspiracje” - powiedział.

Miasto cudu gospodarczego

Dodał, że Chełm bardzo się zmienił w ostatnim czasie i można go nazwać „miastem cudu gospodarczego. Od momentu, kiedy pan Jakub Banaszek jest prezydentem miasta Chełm, rzeczywiście ten cud gospodarczy tu widać. Ponad 200 mln zł inwestycji w mieście to jest wielokrotnie więcej niż w latach poprzednich” - zaznaczył Czarnek.

Prezydent Chełma zapowiedział, że w ciągu najbliższych sześciu miesięcy zostanie przygotowana szczegółowa koncepcja i zostanie ogłoszony konkurs architektoniczny na realizację Centrum Nauki, które jego zdaniem jest „przełomowym projektem. Utworzenie Centrum Nauki to nie tylko nowe funkcje społeczno-gospodarcze, kulturalne, edukacyjne, ale także pierwsza tego typu instytucja w Polsce wschodniej” - dodał Banaszek.

Chełm może być przykładem dla innych samorządów

Według planów budynek przyszłego Centrum Nauki ma stanąć na działce znajdującej się przy wjeździe do Chełma, na terenie dawnego targowiska, blisko drogi krajowej nr 12 (Lublin-Chełm), a także Kumowej Doliny — urokliwego lasu, który stanowi miejsce odpoczynku i rekreacji. Rozpoczęcie budowy Centrum Nauki planowane jest na 2023 r. Miasto Chełm będzie ubiegać się o zewnętrzne wsparcie finansowe na realizację inwestycji. Według szacunków budowa Centrum ma kosztować ponad 150 mln zł.

Banaszek powiedział, że chciałby, aby „Chełm był dobrym przykładem tego, jak powinny być zarządzane samorządy. To nie tylko inwestycje, ale także obniżanie kosztów życia mieszkańców. To jedne z najtańszych śmieci w Polsce, obniżyliśmy cenę za wodę i ścieki, przed nami bezpłatna komunikacja. I to wszystko się da w mieście, które jeszcze dwa lata temu było na skraju bankructwa” - powiedział.

Minister Edukacji i Nauki @CzarnekP w #Chełm: To, co będzie się działo 4 maja w polskim parlamencie, czyli głosowanie nad ustawą, która umożliwi pozyskanie środków #UE to historyczny moment w najnowszych dziejach Polski. On nie osłabi naszej suwerenności. #LiczySięPolska pic.twitter.com/rR9ccBEbG5

— Ministerstwo Edukacji i Nauki (@MEIN_GOV_PL) April 30, 2021

Minister Edukacji i Nauki @CzarnekP w #Chełm: - Dzięki środkom z unijnych funduszy będziemy mogli wesprzeć naszą gospodarkę, służbę zdrowia, a także przeprowadzić termomodernizację szkół. #LiczySięPolska pic.twitter.com/4FWeq4Gr3N

— Ministerstwo Edukacji i Nauki (@MEIN_GOV_PL) April 30, 2021
polskieradio24.pl