Środki ochronne i szczepienia. Polskie wojsko na misjach walczy z pandemią

Artykuł
Żołnierze pełniący służbę w ramach przekazali artykuły ochrony przeciw COVID-19 szpitalowi w Tibninie
Fot. Twitter/Dowództwo Operacyjne

Maseczki ochronne i płyn dezynfekujący przekazali miejscowym władzom i szpitalom polscy żołnierze stacjonujący w Jordanii, Libanie, Iraku, Kosowie oraz Bośni i Hercegowinie. W polskich kontyngentach szczepi się nie tylko stacjonujących tam żołnierzy, ale też zatrudniony na miejscu personel.

Dowództwo Operacyjne RSZ „aktywnie angażuje się w transporty środków służących zapobieganiu rozprzestrzeniania się pandemii wirusa Covid-19 w rejonach odpowiedzialności Polskich Kontyngentów Wojskowych od 2020 r.”.

„Na przestrzeni ostatniego roku, zrealizowano kilkanaście transportów lotniczych ze środkami pochodzącymi zarówno od organizacji pozarządowych, jak i instytucji rządowych m.in. Agencji Rezerw Materiałowych i Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych” – podkreślono.

Pomoc taka była udzielona w 2020 r. i w 2021 r. Z przedstawionego zestawienia wynika, że transporty m.in. ze środkami ochrony i dezynfekcyjnymi są przeważnie organizowane przez DORSZ raz lub dwa razy w miesiącu - np. w czerwcu i lipcu za pośrednictwem polskiego kontyngentu w Libanie przekazywane były maski (w sumie było to 2 mln szt. masek) i płyn do dezynfekcji. Podano też, że w większości przypadków waga transportowanych ładunków z artykułami ochronnymi wynosiła od 1 tony do 12 ton.

Pomoc dla szpitali, placówek medycznych, placówek opiekuńczych

DORSZ podało, że cześć takiej pomocy zorganizowano dzięki „podjętej przez Prezydenta RP inicjatywie, polegającej na donacji środków ochronnych w wybranych państwach dyslokacji Polskich Kontyngentów Wojskowych”. Środki przeciwcovidowe dostarczono też dzięki decyzji Ministerstwa Klimatu i Środowiska, zgodnie z którą MON udostępniono nieodpłatnie rezerwy strategiczne produktów medycznych, które później zostały wysłane do Polskich Kontyngentów Wojskowych w wybranych krajach. Z tych dwóch zasobów polscy żołnierze dostarczyli 100 tys. jednorazowych maseczek ochronnych oraz 1000 l płynu dezynfekującego do Jordanii; pomoc w takich samych liściach trafiła też do Libanu. Do Iraku, Kosowa oraz Bośni i Hercegowiny dostarczono po 50 tys. jednorazowych maseczek ochronnych oraz po 1000 l płynu dezynfekującego.

Środki te były przekazywane do szpitali, placówek medycznych, placówek opiekuńczych, ale też przekazywane na ręce władz szczebla lokalnego i centralnego. W Libanie wydano je np. na rzecz sierocińca w miejscowości Tibnine oraz na rzecz szpitala w Bint Dżubajl. W Kosowie środki przekazano do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Prisztinie oraz do Centrum Medycznego w Strpce.

Pomoc zaoferowało m.in. Ministerstwo Spraw Zagranicznych

W Bośni i Hercegowinie środki zostały przekazane w ramach rzeczowego wkładu Polski do funduszu powierniczego NATO Pandemic Response Trust Fund. Były to maski, rękawiczki ochronne, testy antygenowe oraz kombinezony ochronne, które wydano ministrowi bezpieczeństwa Bośni i Hercegowiny. Środki przekazane do Iraku i Jordanii wydane zostały Irackim i Jordańskim siłom zbrojnym.

Środki ochronne przekazywane z inicjatywy polskich organizacji pozarządowych oraz instytucji rządowych rozdysponowywane były także bezpośrednio potrzebującej ludności przez żołnierzy lub poprzez wskazane przez darczyńców lokalne organizacje w danym rejonie – informuje DORSZ.

Wśród darczyńców, którzy przekazali środki ochronne, medyczne i higieniczne – jak wynika z przekazanej informacji – były m.in. Fundacja Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio, Stowarzyszenie „Szkoły dla Pokoju”, Caritas Ordynariatu Polowego WP, Caritas Polska, a także Fundacja Fenicja. Podobną pomoc zaoferowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Szczepienia w Turcji

Wydział prasowy DORSZ poinformował też, że w ramach akcji szczepienia personelu Polskich Kontyngentów Wojskowych został zaszczepiony dodatkowy personel. W PKW KFOR w Kosowie zaszczepiono Attaché Obrony Narodowej RP z Macedonii, kontraktowy personel wspierający oraz polski personel policyjnej misji Unii Europejskiej EULEX.

W PKW EUFOR w Bośni i Hercegowinie zaszczepiono Attaché Obrony Narodowej RP z Chorwacji. W PKW Irak, w porozumieniu z Dowództwem Bazy oraz szpitalem w Al Asad zrealizowano szczepienie 35 pracowników bazy przeważnie narodowości irackiej. PKW UNIFIL w Libanie ze względu na wykonywanie wspólnych zadań mandatowych zaszczepiono 8 żołnierzy węgierskich, a także personel Ambasady RP i Attaché Obrony Narodowej RP(w sumie 8 osób), zaszczepiono też przedstawiciela Międzynarodowego Czerwonego Krzyża oraz przedstawicieli polonii (12 osób).

W PKW Turcja poza personelem misji zaszczepiono dodatkowo 9 polskich żołnierzy realizujących zadania służbowe w ramach NATO. w PKW IRINI, misji Unii Europejskiej na Morzu Śródziemnym prowadzonej z bazy NATO na Sycylii, szczepieniem objęto 22 osoby spoza personelu PKW, w tym Attaché Obrony Narodowej i jego zastępcę, doradcę NATO Defence College (międzynarodowa szkoła wojskowa NATO w Rzymie), a także innych żołnierzy skierowanych do realizacji zadań w ramach NATO i ich rodziny.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy