Sprawdź aktywność swojego dziecka w sieci. Nowa aplikacja ochrony rodzicielskiej

Artykuł
NASK zapewnia, że cały proces jest intuicyjny i prosty w obsłudze
Fot. Canva

Bezpłatne narzędzie mOchrona wspiera rodziców w ustalaniu reguł dotyczących korzystania z internetu. Aplikacja ochrony rodzicielskiej, którą udostępnił państwowy instytut badawczy NASK, dostępna jest na smartfony, tablety i komputery.

Jak poinformował NASK, mOchrona to narzędzie, które umożliwia kontrolę korzystania z internetu i aplikacji oraz daje rodzicom dostęp do informacji o aktywności dziecka na jego urządzeniu: smartfonie, tablecie, komputerze. Działa poprzez połączenie - sparowanie sprzętów rodzica i dziecka.

Rodzic za pomocą aplikacji może wybrać i zablokować kategorie stron, zawierające treści nielegalne oraz powszechnie uznawane za szkodliwe dla najmłodszych użytkowników internetu, w tym te przedstawiające przemoc i agresję, czy promujące zachowania niebezpieczne dla zdrowia.

- Jeśli dziecko chce skorzystać z treści, na które nie otrzymało zgody, może wysłać do rodzica prośbę o jej udzielenie, a ten - zaakceptować ją lub odrzucić. Natomiast kiedy cokolwiek w sieci wzbudzi niepokój dziecka, ma ono do dyspozycji przycisk SOS. Po jego naciśnięciu rodzic otrzyma odpowiednie powiadomienie i będzie mógł zareagować: skontaktować się z synem lub córką i sprawdzić, co się stało - wynika z komunikatu NASK.

Aplikacja może pomóc diagnozowaniu problemów

Dzięki danym zawartym w raportach rodzic dowie się, ile czasu dziecko poświęca na poszczególne aktywności - aplikacje czy media społecznościowe. Jeśli coś wzbudzi jego obawy, ma szansę zareagować.

Aplikacja powstała w ramach programu Ogólnopolska Sieć Edukacyjna, który jest realizowany przez Państwowy Instytut Badawczy NASK pod nadzorem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i wspófinansowany z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.

Źródło: ose.gov.pl/mochrona

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy