Sukcesy Polaków na MŚ w pływaniu
facebook.com/Radosław-Kawa-Kawęcki

Radosław Kawęcki zdobył w niedzielę złoty medal w wyścigu na 200 m stylem grzbietowym pływackich mistrzostw świata na krótkim basenie w Dausze. Na najniższym stopniu podium zmagań na 200 m stylem motylkowym stanął Paweł Korzeniowski.

Kawęcki czasem 1.47,38 min ustanowił rekord Polski. W Katarze bronił tytułu wywalczonego przed dwoma laty w Stambule. Wówczas po pasjonującej walce pokonał Ryana Lochte'ego o zaledwie 0,02 s. Tym razem nie dał Amerykaninowi szans i wyprzedził go o 0,82 s. Tradycyjnie zaczął spokojnie. Po 50 m był czwarty. W połowie dystansu zajmował drugie miejsce, a prowadzenie objął przed 150 m. To drugi medal podopiecznego trenera Pawła Słomińskiego na tej imprezie. W czwartek cieszył się ze srebrnego krążka na dystansie o połowę krótszym.

Korzeniowski osiągnął czas 1.50,21. Od triumfującego reprezentanta RPA Chada Le Closa był wolniejszy o 1,6 s. Na drugim stopniu podium stanął Japończyk Daiya Seto – 1.48,92. To drugi medal mistrzostw świata na krótkim basenie w karierze 29-letniego Korzeniowskiego. Również brązowy zdobył w 2008 roku w Manchesterze. Dwa lata temu w Stambule nie startował z powodu kontuzji. Podopieczny trenera Roberta Białeckiego popłynął w niedzielę o zaledwie 0,08 s wolniej od należącego do niego rekordu Polski.

Podczas sesji wieczornej zaprezentowało się jeszcze dwoje reprezentantów Polski. Aleksandra Urbańczyk czasem 26,37 zajęła szóste miejsce w wyścigu na 50 m stylem grzbietowym, a Marcin Cieślak - 52,27 - ósme na 100 m zmiennym.

Siedmioosobowa reprezentacja Polski wróci z Kataru z trzema krążkami. Powody do zadowolenia może też mieć Cieślak. Trenujący na Florydzie zawodnik ustanawiał rekordy kraju na 100 i 200 m stylem zmiennym.

Ostatniego dnia mistrzostw ustanowiono pięć rekordów świata. Autorką dwóch była Sarah Sjoestroem. Szwedka, czasem 54,61, triumfowała na 100 m stylem motylkowym, a na 200 m kraulem osiągnęła wynik 1.50,78. Brazylijka Etiene Medeiros rekord globu ustanowiła na 50 m stylem grzbietowym - 25,67. Natomiast Niemiec Markus Deibler na 100 m stylem zmiennym - 50,66. Z rekordu świata cieszyła się też sztafeta Holenderek 4x50 m kraulem - 1.34,24.

W Dausze rozczarowali Amerykanie. Dwa lata temu w Stambule wywalczyli 11 złotych krążków i zdecydowanie wygrali klasyfikacje medalową. Tym razem nie zdołali triumfować w żadnej konkurencji indywidualnej. Na najwyższym stopniu podium stanęły jedynie dwie sztafety - męska 4x200 m kraulem i mieszana 4x50 m kraulem. Ekipę USA sklasyfikowano na dziewiątym miejscu.

Najlepsi okazali się reprezentanci Brazylii - siedem złotych medali, przed Węgrami - sześć i Holendrami - pięć. Polska uplasowała się na 15. pozycji.

Indywidualnie ustanowiono 13 rekordów świata, aż cztery były dziełem Węgierki Katinki Hosszu.

PAP

Czy każdy kto ośmieli się zadać trudne pytanie rządowi zostanie ukarany?

Jachira i Zielińska wynajmowały agro-chatę w Białowieży: zaskakujące koszty biura poselskiego

Wojewoda ogłasza alarm powodziowy w kilku powiatach

Watykan uznał kult publiczny w Medziugorie, ale nie prawdziwość objawień. Zobacz co to oznacza!

Trump nie odwiedzi “amerykańskiej Częstochowy”

Prezydent Duda od piątku rano będzie przebywał na Dolnym Śląsku

Wrocław: Dlaczego nie wpuszczacie dziennikarzy Republika? To dyskryminacja!

Łukasz Ż. - sprawca wypadku na Trasie Łazienkowskiej zatrzymany!

Tusk jak Putin - za krytykę do więzienia!

Błaszczak: rządzący kompromitują się codziennie tymi ustawkami, z których nic nie wynika