Przejdź do treści
NBP Prezes NBP Prof. Adam Glapiński: Narodowy Bank Polski ma w tej chwili ponad 613 ton złota. Jesteśmy w top 10 państw o największych zasobach złota na świecie. To jest historyczny moment.
Ważne Alarm o wolność słowa w Polsce. Rusza akcja informowania świata o zarzutach represji wobec niezależnych i konserwatywnych dziennikarzy. Szczegóły na portalu tvrepublika.pl
23:55 Ekwador wygrał z Niemcami 2:1 (1:1) w meczu piłkarskich mistrzostw świata rozegranym w East Rutherford koło Nowego Jorku i z trzeciego miejsca w tabeli awansował do dalszej fazy turnieju. Niemcy, z dorobkiem 6 punktów zajęły pierwsze miejsce w grupie E
21:56 Ukraina: Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zatwierdził 40-dniową „operację wpływu”, która ma skłonić Rosję do zakończenia wojny
20:56 Prezydent Francji Emmanuel Macron i premier Włoch Giorgia Meloni poinformowali, że ich kraje chcą powołać koalicję wielonarodową, która pozwoliłaby na wsparcie Libanu po zakończeniu mandatu w tym kraju pełnionego przez siły UNIFIL
Ważne Ukazała się najnowsza książka "Reset" autorstwa prof. Sławomira Cenckiewicza, Michała Rachonia i Grzegorza Wierzchołowskiego. Szczegóły na stronie sklep.tvrepublika.pl oraz pod numerem tel. 22 232 37 70
Portal tvrepublika.pl Informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" w Białymstoku zaprasza 26 czerwca na wydarzenie dla uczniów. Osoby, które okażą świadectwo z biało-czerwonym paskiem, otrzymają od organizatorów darmowe lody. Aleja Bluesa, Białystok
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Bartoszycach zaprasza na spotkanie z mec. Andrzejem Śliwką, Posłem na Sejm RP. Spotkanie odbędzie się 26 czerwca o godz. 19:00 w „Przystanku” przy Placu Dworcowym 1 w Bartoszycach
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Nowy Targ zaprasza na spotkanie z Jakubem Maciejewskim, dziennikarzem TV Republika 28 czerwca, godz. 16:00 Restauracja "Kaprys" ul. Sokoła 3, Nowy Targ
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Czarnem zaprasza na otwarte spotkanie z posłem Michałem Kowalskim, 29 czerwca 2026 r., godz. 17.00, ul. Kolejowa 7, Sala Dworca PKP, Czersk
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Wołomin i Stowarzyszenie „Nowy Wołomin” zapraszają na spotkanie z posłem Markiem Jakubiakiem z Wolnych Republikanów i Adamem Borowskim, działaczem opozycji. 1 lipca, g. 18:00, Sala Bankietowa Cechu Rzemiosł, Moniuszki 11/1, Wołomin
Wydarzenia Klub "Gazety Polskiej" Gorzów Wielkopolski zaprasza na spotkanie z Konstytucjonalistą dr. Oskarem Kidą 30 czerwca, godz. 19:00 Wieczernik, ul. Biskupa Wilhelma Pluty 7, Gorzów Wielkopolski
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Elblągu zaprasza na spotkanie z konstytucjonalistą dr. Oskarem Kidą oraz mec. Andrzejem Śliwką, Posłem na Sejm RP. Spotkanie odbędzie się 29 czerwca o godz. 18:00 w Domu Rektora przy Bulwarze Zygmunta Augusta 12 w Elblągu
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Kielce-Centrum zaprasza na spotkanie z posłem Krzysztofem Lipcem, 1 lipca, godz. 17:00, Dom Kultury „Sabat”, ul. Jeziorańskiego 73, Kielce

To była sroga zima także dla klubów piłkarskiej ekstraklasy. Teraz liczą straty

Źródło: mojekonferencje.pl

Kluby piłkarskiej ekstraklasy nie ukrywają, że mroźna i śnieżna zima zostawiła ślad w ich budżetach. Po raz pierwszy od lat musiały wydać znacznie więcej pieniędzy na utrzymanie i odpowiednie przygotowanie boisk oraz obiektów, a ten wzrost kosztów wyniósł około 30 procent.

Lech Poznań zapłaci 800 tysięcy za nową murawę

Koszty ostrej zimy dotknęły m.in. Lecha Poznań. Klub postanowił położyć nową murawę jeszcze przed zakończeniem rundy jesiennej – w listopadzie ubiegłego roku. W pierwotnym założeniu miała ona dotrwać do czerwca. Kolejną wymianę planowano po zakończeniu sezonu piłkarskiego oraz koncertach Dawida Podsiadły i Sanah. Tymczasem po rozegraniu sześciu meczów zdecydowano się na przedwczesną wymianę nawierzchni, gdyż stosunkowo nowa murawa po rozegranym 31 stycznia w iście arktycznych warunkach meczu z Lechią Gdańsk mocno ucierpiała. Po kolejnych spotkaniach na Enea Stadionie jej stan tylko się pogorszył.

W trakcie spotkania z Lechią źdźbła trawy zostały połamane i były nie do odratowania. Gdybyśmy ten mecz zagrali choćby tydzień później, wówczas prawdopodobnie ta murawa tak by nie ucierpiała powiedział Polskiej Agencji Prasowej Maciej Henszel z biura prasowego Lecha.

 

Jak zaznaczył, sam koszt wymiany murawy to ok. 800 tysięcy złotych.

 

Jagiellonia Białystok: rozgrywki powinny ruszać później

Jagiellonia Białystok wszystkie mecze rozgrywa na stadionie miejskim - Chorten Arenie. Po zimowej przerwie w krótkim czasie - między 7 a 22 lutego - odbyły się na nim dwa spotkania ekstraklasy i pojedynek z Fiorentiną w barażu o 1/8 finału Ligi Konferencji.

Biorąc pod uwagę ostre mrozy i to, że trzeba było jeszcze mocniej grzać murawę, to oczywiście było znacznie drożej, niż w normalnym sezonie - przyznał prezes spółki Stadion Miejski Cezary Mielko i zaznaczył, że dokładna kwota nie jest jeszcze znana.

 

Poinformował, że w przypadku białostockiego obiektu średni miesięczny koszt samego ogrzewania murawy to ok. 60 tys. zł. Zwrócił uwagę, że nie jedyny, bo dochodzi odśnieżanie całego obiektu, ale też trzymanie w gotowości pracowników. 

Myślę, że spokojnie koszty były wyższe o 30 proc. - ocenił prezes Mielko.

 

Pytany, czy w takiej sytuacji racjonalne jest rozpoczynanie drugiej części rozgrywek w Polsce już na przełomie stycznia i lutego, przyznał, że - z punktu widzenia zarządcy obiektu - liga powinna ruszać później.

 

W Gdańsku znacznie wyższe koszty rachunków

Wyjątkowo sroga zima zawitała w tym roku także na Wybrzeże, a do minusowych temperatur doszły również intensywne opady śniegu. Paweł Buczyński, prezes Areny Gdańsk Operator, która zarządza stadionem Polsat Plus Areną Gdańsk, gdzie mecze w ekstraklasie rozgrywają piłkarze Lechii, przyznał w rozmowie z PAP, że zimowy okres nie był dla murawy łaskawy.

To tego doszła duża liczba aktywności, a przypomnę, że na przełomie listopada i grudnia w 10 dni odbyły się na tym obiekcie cztery mecze - trzy Lechii i jeden reprezentacji Polski kobiet. Dlatego, w celu zachowania optymalnych warunków pielęgnacyjnych, musieliśmy włączyć ogrzewanie płyty już w... październikuprzekazał Buczyński.

 

Jednocześnie dodał, że od połowy grudnia do końca stycznia, ze względu na warunki atmosferyczne, a szczególnie śnieg, nie można było wykonywać zabiegów zimowych, które stabilizują murawę.

Szef AGO przypomniał, że w 2019 roku cena jednego GJ energii cieplnej z opłatami dodatkowymi wynosiła na stadionie około 70 zł netto, a teraz to kwota prawie 190 zł.

W standardowym roku stadion ze wszystkimi swoimi funkcjami zużywał średnio ok. osiem tysięcy GJ energii cieplnej. Szacujemy, że w 2026 roku zużycie wzrośnie o 30 procent. Koszty tylko ogrzewania murawy od października 2025 roku do dziś to kwota niespełna 500 tys. zł nettozdradził.

 

W Płocku, Gliwicach i Lublinie tez narzekają

Wiceprezes Wisły Płock Maciej Wiącek powiedział PAP, że w porównaniu do kosztów z ubiegłego roku, wzrost był ogromny. Wyjaśnił, że poprzedniej zimy ogrzewanie boisk nie było ani razu włączone, a w tym roku, nawet gdy drużyna była na zgrupowaniu, boiska były regularnie podgrzewane. Poza tym w ubiegłym roku klub zwiększył swoją bazę treningową o dwa boiska, więc to także przełożyło się na większe wydatki na utrzymanie.

Także Piast Gliwice dotknęły większe wydatki na utrzymanie obiektów. Jak przekazał PAP klub, wpływ na to miała konieczność odśnieżanie stadionu, kupno soli do sypania chodników, parkingu, ogrzewanie całego budynku podczas niskich temperatur, podgrzewanie murawy, które musiało być mocniejsze oraz konieczność wynajmu sztucznych boisk do przeprowadzenia treningów. Szczegółowych kosztów jednak nie ujawniono.

Jak poinformowano PAP, zgodnie z wymogami licencyjnymi ekstraklasy murawa na Motor Lublin Arenie podgrzewana była od 15 listopada do 15 marca. W tym ostatnim okresie (2025/26) kosztowało to łącznie netto 640 tys. zł, przy czym za styczeń 215 tys., a za luty 304 tys. Przed rokiem analogiczna suma wyniosła 470 tys. zł.

Na samo paliwo do ciągników w dwóch pierwszych miesiącach roku wydano ponad cztery tysiące złotych - poinformował Polską Agencję Prasową prezes MOSiR Lublin Maciej Wątróbka, który podkreślił jednocześnie bardzo dobrą współpracą z kierownictwem klubu piłkarskiego.

Źródło: Republika, PAP

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. 

Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube

Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X