Nokaut w finale Ligi Mistrzów. W końcu tego dokonali!

Paris Saint-Germain został dziewiątym w historii klubem piłkarskim, który zdobył potrójną koronę, czyli w tym samym sezonie sięgnął po mistrzostwo i puchar kraju oraz zwyciężył w Lidze Mistrzów. Trenerowi paryżan Hiszpanowi Luisowi Enrique ta sztuka udała się już po raz drugi.
Wcześniej PSG sięgnęło po ligowy prymat w kraju oraz zdobyło Puchar Francji, a w sobotnim finale Champions League w Monachium paryżanie pokonali Inter Mediolan 5:0.
To 11. taki przypadek w Europie, a ósmy od kiedy w 1992 rywalizacja o Puchar Europy toczy się w formule Ligi Mistrzów.
Po raz pierwszy ta sztuka udała się Celticowi Glasgow w 1967 roku. Wówczas szkocki zespół okazał się najlepszy w obu rozgrywkach w Szkocji, a w finale Pucharu Europy (poprzednika Champions League) pokonał Inter Mediolan 2:0.
Poza tym dokonali tego: Ajax Amsterdam (1972), PSV Eindhoven (1988), Manchester United (1999), Inter Mediolan (2010) i Manchester City (2023), a Barcelona (2009 i 2015) i Bayern Monachium (2013 i 2020) to jedyne kluby, którym udała się to więcej niż raz.
Hiszpan Luis Enrique został z kolei drugim w historii szkoleniowcem, który z potrójnej korony cieszył się dwa razy w karierze. Zdobył ją też z Barceloną (2015). Wcześniej dwa razy taki sukces osiągnął tylko jego rodak Josep Guardiola - z Barceloną (2009) i Manchesterem City (2023).
Inter, przegrywając w finale rywalizacji o Puchar Europy, już po raz czwarty "pomógł" rywalom sięgnąć po potrójną koronę.
Źródło: Republika/PAP
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X