Norweżki po raz szósty najlepsze w Europie
facebook.com/ehfeuro

Norwegia po raz szósty zdobyła złoty medal mistrzostw Europy piłkarek ręcznych. W finale w Budapeszcie pokonała Hiszpanię 28:25.

Na początku finałowego pojedynku złote medalistki olimpijskie z Pekinu i Londynu Norweżki miały problemy ze zdobywczyniami brązu w ostatnich igrzyskach - Hiszpankami. Szczypiornistki z Półwyspu Iberyjskiego nieznacznie przeważały i na zmianę prowadziły jedną lub dwoma bramkami. Gdy wydawało się, że faworytki wyrównają w końcówce pierwszej połowy, zaporą trudną do pokonania okazała się, nie po raz pierwszy w tym turnieju, hiszpańska bramkarka Silvia Navarro. Przed przerwą znakomitą partię rozegrała Nerea Pena - autorka siedmiu goli.

Po przerwie Norweżki dość szybko, podobnie jak to było w meczu z Polską w drugiej rundzie, przejęły kontrolę nad meczem. Po kilku szybkich akcjach objęły prowadzenie. Kwadrans przed końcem Skandynawki wygrywały już nawet czterema bramkami. Hiszpanki – wicemistrzynie Europy z 2008 roku – nie poddawały się i po kolejnym zrywie w końcówce zniwelowały straty do jednego trafienia. Po okresie bez bramek z obu stron pierwsze przełamały się Norweżki, utrzymały przewagę do ostatniej syreny i zwyciężyły 28:25.

Norweżki są jedną z najbardziej utytułowanych drużyn w historii kobiecej piłki ręcznej. Z dwóch ostatnich igrzysk w Pekinie i Londynie wracały ze złotymi krążkami. Mają imponujący bilans Mistrzostw Europy, z których w latach 2004-2010 czterokrotnie wracały z mistrzowskimi tytułami. W Budapeszcie po raz szósty sięgnęły po złoto. Przed dwoma laty w finale w Belgradzie zatrzymały je Czarnogórzanki. W MŚ dwa razy zajęły pierwsze miejsce oraz po trzy razy drugie i trzecie.

Brązowy medal wywalczyły Szwedki, które w spotkaniu o trzecie miejsce wygrały z broniącą tytułu ekipą Czarnogóry 25:23. Polki zakończyły turniej na jedenastej pozycji.

PAP

Czy każdy kto ośmieli się zadać trudne pytanie rządowi zostanie ukarany?

Jachira i Zielińska wynajmowały agro-chatę w Białowieży: zaskakujące koszty biura poselskiego

Wojewoda ogłasza alarm powodziowy w kilku powiatach

Watykan uznał kult publiczny w Medziugorie, ale nie prawdziwość objawień. Zobacz co to oznacza!

Trump nie odwiedzi “amerykańskiej Częstochowy”

Prezydent Duda od piątku rano będzie przebywał na Dolnym Śląsku

Wrocław: Dlaczego nie wpuszczacie dziennikarzy Republika? To dyskryminacja!

Łukasz Ż. - sprawca wypadku na Trasie Łazienkowskiej zatrzymany!

Tusk jak Putin - za krytykę do więzienia!

Błaszczak: rządzący kompromitują się codziennie tymi ustawkami, z których nic nie wynika