Przejdź do treści
07:45 Dowództwo Operacyjne: w polskiej przestrzeni powietrznej rozpoczęło się operowanie lotnictwa
07:25 Chiny: pierwszy stopień rakiety Długi Marsz 12A nie został pomyślnie odzyskany
06:54 Ukraina: Rosja przeprowadza ataki z użyciem dronów i pocisków manewrujących
Republika Zapraszamy na stoisko Telewizji Republika już od 30 grudnia – przy Placu Niepodległości w Chełmie
Republika Republika zaprasza widzów na specjalny koncert kolęd z Kozłówki, z udziałem Prezydenta RP Karola Nawrockiego oraz Pierwszej Damy Marty Nawrockiej, Wigilia, godz. 20.00
Republika Dzieci w Libanie śpiewają najpiękniejsze polskie kolędy. Na koncert zapraszamy do Republiki w Boże Narodzenie o godzinie 20:00
Wydarzenie Telewizja Republika, województwo lubelskie i miasto Chełm zapraszają na "Wystrzałowego Sylwestra z Republiką". Wśród gwiazd m.in. Fun Factory, Kombi Łosowski, Bayer Full, Defis, Corona i Weekend. Zapraszamy 31 grudnia do Chełma i przed telewizory!
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl
NBP Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: Przyjęcie euro katastrofalnie spowolni rozwój gospodarczy Polski

Norris wygrał w Abu Zabi. McLaren z tytułem wśród konstruktorów

Źródło: x.com/@F1

Brytyjczyk Lando Norris (McLaren) wygrał w niedzielę ostatni w sezonie wyścig mistrzostw świata Formuły 1 o Grand Prix Abu Zabi. Pewny już czwartego z rzędu tytułu Holender Max Verstappen (Red Bull) był szósty. Tytuł wśród konstruktorów zdobyła ekipa McLarena.

Drugie miejsce zajął Hiszpan Carlos Sainz Jr. z Ferrari ze stratą 5,832 s, a trzecie drugi kierowca włoskiego teamu Monakijczyk Charles Leclerc - 31,928.

Dzięki zwycięstwu mający belgijskie korzenie Norris zapewnił sobie tytuł wicemistrza świata, o który walczył z Leclerkiem. Przed ostatnim wyścigiem w sezonie Brytyjczyk miał nad Monakijczykiem osiem punktów przewagi.

Szósty był Verstappen ze stratą 49,894, który po kilku "przygodach" podczas tego wyścigu, gdy m.in. otrzymał 10 sekund karnych, przebił się do czołowej "10" z końca stawki. Holender już wcześniej zapewnił sobie czwarty z rzędu tytuł.

Wśród konstruktorów tytuł po raz pierwszy od 1998 roku (po raz pierwszy w tym stuleciu) wywalczyła ekipa McLarena.

Pechowa kolizja

Już na początku rywalizacji w Abu Zabi, po starcie, doszło do kolizji Verstappena i Australijczyka Oscara Piastri z McLarena. Rywal mistrza długo się zbierał, w końcu pojechał dalej, ale spadł na 20 lokatę. Verstappen także sporo stracił i wylądował na 14. pozycji.

Później tym incydentem zajęli się sędziowie, którzy uznali winę Holendra i nałożyli na niego 10 s karnych. Verstappen zaliczył 10 s postój w trakcie zmiany opon, wyjechał na tor i stwierdził przez radio: "miałem sporo pecha w tej sytuacji. Można mnie było ukarać 20 sekundami, to i tak nic by nie zmieniło" - dodał.

Ostatni wyścig sezonu nie był do końca udany dla mistrza świata. Poprzedni w Katarze wygrał, teraz narzekał na przegrzewające się przednie opony, przez które nie mógł skutecznie hamować. Do mety dojechał na szóstej pozycji i stwierdził krótko, że "to był trudny sezon".

Czwarty raz w karierze

Na Yas Marinie od początku prowadził Norris. Brytyjczyk miał za plecami Sainza, Leclerca, Russella i Hamiltona, jednak żaden z nich przez cały wyścig nie mógł mu zagrozić. Kierowca McLarena miał stale przewagę 2-3 s, momentami większą.

Norris odniósł czwarte w karierze i sezonie zwycięstwo w F1. Niedzielny wyścig był nerwowy, wydarzyło się kilka kolizji, sędziowie dali zawodnikom kilka kar. Czterech kierowców nie dojechało do mety.

Wyniki Grand Prix Abu Zabi:

1. Lando Norris (W. Brytania/McLaren-Mercedes)    1:26.33,291

2. Carlos Sainz Jr (Hiszpania/Ferrari)           strata 5,832 s

3. Charles Leclerc (Monako/Ferrari)                    31,928

4. Lewis Hamilton (W. Brytania/Mercedes)               36,483

5. George Russell (W. Brytania/Mercedes)               37,538

6. Max Verstappen (Holandia/Red Bull)                  49,847

7. Pierre Gasly (Francja/Alpine-Renault)             1.12,560

8. Nico Huelkenberg (Niemcy/Haas-Ferrari)            1.15,554

9. Fernando Alonso (Hiszpania/Aston Martin-Mercedes) 1.22,373

10. Oscar Piastri (Australia/McLaren-Mercedes)         1.23,821

Klasyfikacja końcowa MŚ F1 (po 24 wyścigach):

1. Max Verstappen (Holandia/Red Bull)        437 pkt - mistrz świata

2. Lando Norris (W. Brytania/McLaren)        374

3. Charles Leclerc (Monako/Ferrari)          356

4. Oscar Piastri (Australia/McLaren)         292

5. Carlos Sainz Jr. (Hiszpania/Ferrari)      290

6. George Russell (W. Brytania/Mercedes)     245

7. Lewis Hamilton (W. Brytania/Mercedes)     223

8. Sergio Perez (Meksyk/Red Bull)            152

9. Fernando Alonso (Hiszpania/Aston Martin)   70

10. Pierre Gasly (Francja/Alpine)              42

Klasyfikacja konstruktorów:

1. McLaren          666 pkt - mistrz świata

2. Ferrari          652

3. Red Bull         589

4. Mercedes         468

5. Aston Martin      94

6. Alpine            65

7. Haas              58

8. Racing Bulls      46

9. Williams          17

10. Sauber             4

Źródło: x.com, PAP

Wiadomości

Bronisław Wildstein

Wildstein: Polska laboratorium eliminacji opozycji

Prezydent Karol Nawrocki reaguje na tragedię w Kopalni Pniówek. Kondolencje dla rodzin górników

Polska reaguje na zmasowany atak Rosji na Ukrainę. Wystartowały samoloty, działania prewencyjne

Niemcy są w szoku: Prezydent Nawrocki to polski Trump

Rosja zadziwia na wojnie: konie na froncie, osły w logistyce

USA: STOP dla farm wiatrowych z powodów bezpieczeństwa narodowego

Holandia: Samochodem wjechała w tłum podczas parady świateł

Trump: Musimy mieć Grenlandię. Tam wszędzie rosyjskie i chińskie statki

Szwedzi wyłączyli reaktor atomowy

USA będą budować pływające fortece. Będą większe od niszczycieli

Rosja o rozmowach w Miami. Gdzie jest pokój?

Rosjanie ponownie uderzyli w Odessę

Trump powiedział, że po raz ostatni zgrywa twardziela

Kopalnia Pniówek: Dwóch górników nie żyje

Ostrzeżenie na święta Bożego Narodzenia. Taka jest ich natura

Najnowsze

kopalnia węgla - zdjęcie poglądowe

Kopalnia Pniówek: Dwóch górników nie żyje

Niemcy są w szoku: Prezydent Nawrocki to polski Trump

Rosjanie na koniach

Rosja zadziwia na wojnie: konie na froncie, osły w logistyce

morska farma wiatrowa

USA: STOP dla farm wiatrowych z powodów bezpieczeństwa narodowego

dramat w Nunspeet

Holandia: Samochodem wjechała w tłum podczas parady świateł

Bronisław Wildstein

Wildstein: Polska laboratorium eliminacji opozycji

Nawrocki składa kondolencje po tragedii w Pniówku

Prezydent Karol Nawrocki reaguje na tragedię w Kopalni Pniówek. Kondolencje dla rodzin górników

Polska reaguje na zmasowany atak Rosji na Ukrainę. Wystartowały samoloty, działania prewencyjne