NHL: Tampa Bay zdobyli Puchar Stanleya
twitter.com/TBLightning

Hokeiści Tampa Bay Lightning po raz drugi zdobyli Puchar Stanleya. W szóstym meczu wielkiego finału ligi NHL pokonali Dallas Stars 2:0 i wygrali rywalizację play off 4-2. Gole zdobyli Brayden Point w 13. minucie i Blake Coleman w 28.

"Błyskawice" poprzednio triumfowały w rozgrywkach w 2004 roku. Natomiast "Gwiazdy" sięgnęły po Puchar Stanleya w 1999 roku.

Your 2020 #StanleyCup Champion Tampa Bay Lightning!!!! ???? pic.twitter.com/P43wYrBEZW

— Tampa Bay Lightning (@TBLightning) September 29, 2020

Hedman gwiazdą play-off

Najlepszym zawodnikiem (MVP) tegorocznego play off został wybrany obrońca Victor Hedman z ekipy triumfatorów. Prawie dwumetrowy Szwed nie tylko wyróżniał się w defensywie, lecz również strzelał ważne bramki. Poprzednio obrońcę wyróżniono w ten sposób pięć lat temu, a był nim Duncan Keith z Chicago Blackhawks (pokonali wtedy Lightning 4-2).

The second @TBLightning player.
The third player born in Sweden.
The 10th different defenseman.

Victor Hedman is the winner of the 2020 Conn Smythe Trophy. #NHLStats: https://t.co/oTGhm6xJqm #StanleyCup pic.twitter.com/jGxcLmmh0H

— NHL Public Relations (@PR_NHL) September 29, 2020

Okazałe trofeum jako pierwszy - we wtorek nad ranem czasu polskiego - podniósł kapitan Lightning Steven Stamkos i następnie przekazał je Hedmanowi. Wracający po kontuzji i operacji Stamkos wystąpił w trzecim meczu finałowym i choć spędził na lodzie niespełna trzy minuty, to zdobył gola i przyczynił się do zwycięstwa 5:2.

Steven Stamkos on finally holding Cup: “It still doesn’t feel real. I’m so proud of every single player on this team. It was so amazing to watch. I’m speechless. I’ve been here since day one. The fans have been nothing but amazing. We’re bringing it back to Tampa.”

— Joe Smith (@JoeSmithTB) September 29, 2020

This was the scene at Thunder Alley the moment @TBLightning officially became Stanley Cup Champions. #StanleyCupFinal @TB_Times pic.twitter.com/qrBkKzctIh

— Josh Fiallo (@ByJoshFiallo) September 29, 2020

Zespołowi z Dallas nie udało się strzelić gola, nawet gdy - niespełna pięć minut przed końcową syreną - na ławce kar znalazł się Ryan McDonagh po faulu na Joelu Kivirancie. Nie pomogło też wycofanie bramkarza Antona Chudobina. Stars byli po prostu gorsi od Lightning.

Maroon "obronił" Puchar Stanleya

W wielkim finale 2019/2020 pierwsi zwyciężyli zawodnicy "Gwiazd", ale potem trzy wygrane z rzędu zanotowały "Błyskawice". Piąta potyczka rozstrzygnęła się dopiero w drugiej dogrywce. Ale w szóstej sukces świętowali Lightning.

THIS IS OUR TIME

YOUR TAMPA BAY LIGHTNING ARE STANLEY CUP CHAMPIONS!!!!! pic.twitter.com/1trZdj2JPf

Rzadkiej sztuki dokonał Patrick Maroon, który co roku zdobywa Stanley Cup - w 2019 z St. Louis Blues i teraz z Lightning.

Pat Maroon just went back-to-back with two different teams! pic.twitter.com/7zJWY4cb0O

— BarDown (@BarDown) September 29, 2020

Trenerem mistrzów NHL jest 53-letni Jon Cooper. Prowadzi ekipę z Tampy od 2013 roku.

I met Jon Cooper 22 years ago, and he was not a hockey coach. Since then he’s won seven championships in six leagues (at least), including the best league in the world. Unreal. pic.twitter.com/PajUj4kLtx

— Nate Ewell (@nateewell) September 29, 2020

Koronawirus przeszkodził rozgrywkom

Decydująca faza tego sezonu w NHL odbyła się w Edmonton. Ligowa rywalizacja na wiele tygodni została przerwana z powodu pandemii koronawirusa. Później kluby przeniosły się do dwóch kanadyjskich miast: wspomnianego Edmonton i Toronto, gdzie od 1 sierpnia rozgrywano mecze Konferencji Zachodniej i Wschodniej.

Wynik poniedziałkowego meczu finału hokejowej ligi NHL:

Dallas Stars - Tampa Bay Lightning 0:2
(stan rywalizacji do czterech zwycięstw: Lightning wygrali 4-2)

PAP

Białostoccy seniorzy przechytrzyli oszusta!

Ogromna skala strat - południe Polski walczy z wielką wodą

Resort zapewnia, że rolnicy nie stracą swoich pieniędzy

Ujawniamy! List od pani Urszuli więzionej od pół roku, tak jak ks. Michał Olszewski

12-letni chłopiec uratował ojca przed ... niedźwiedziem

Niemieccy żołnierze w Polsce. Tusk wie więcej niż Berlin

„Przyjechali tylko dla PR-u”: mieszkańcy Wrocławia oburzeni wizytą von der Leyen i Tuska

Niebywałe: sprawca tragedii na Trasie Łazienkowskiej miał pięć zakazów prowadzenia! Burza w sieci po śmierci ojca rodziny

Gorąco w sieci: internauci krytykują Tuska po akcji ABW

Błaszczak: władza, która dziś Polską rządzi nie sprawdza się! Rozliczymy odpowiedzialnych za zaniedbania ws. powodzi [wideo]