Mistrzowie Europy upokorzeni przez zespół Leo Messiego. Finalissima dla Argentyny!
Twitter/Selección Argentina

Trzecia w historii futbolu Finalissima, czyli mecz mistrzów Ameryki Południowej oraz Europy, dobiegła końca. Podczas starcia na Wembley, Argentyna pokonała bezradnych Włochów 3:0, po golach Lautaro Martineza, Angela Di Marii oraz Paulo Dybali. Dla reprezentacji Italii był to jednak najmniejszy wymiar kary, bowiem mundialowi przeciwnicy Polaków dominowali na murawie przez praktycznie pełne 90 minut.

Spotkanie miało bardzo nostalgiczny wydźwięk, jako że z włoską kadrą żegnał się Giorgio Chiellini. I choć legendarny obrońca wybiegł w wyjściowym składzie Squadra Azzurra po raz ostatni, gracze Albicelestes nie mieli dla niego żadnej litości.

#Finalissima 🏆

Inizia #ItaliaArgentina❗️
Inizia l'ultima partita in maglia azzurra di Giorgio #Chiellini 🇮🇹#ITAARG#Nazionale #Azzurri #VivoAzzurro pic.twitter.com/c7VxtBHGwE

— Nazionale Italiana ⭐️⭐️⭐️⭐️ (@Azzurri) June 1, 2022

Argentyńczycy już od pierwszego gwizdka pokazywali, że traktują tę rywalizację nad wyraz poważnie. To oni utrzymywali się bowiem przy piłce, spokojnie szukając dogodnych okazji bramkowych. Nie minęło wiele czasu, aby udało się dopiąć swego. W 28. minucie, po złym rozegraniu piłkę stracili Federico Bernardeschi oraz Jorginho. Po chwili dopadł do niej Leo Messi, który obsłużył Lautaro Martineza, a ten nie miał problemów, by zapakować futbolówkę do siatki.

Po golu wydawało się, że do przerwy utrzyma się nieznaczne prowadzenie Argentyny. Albicelestes nie zamierzali jednak odpuszczać i dosyć szybko wyprowadzili drugi cios. Tym razem pasystował Martinez, a piłkę nad bramkarzem kapitalnie przelobował Angel Di Maria.

Choć w drugiej połowę Roberto Mancini zmienił nieco skład, posyłając do gry kolejnego snajpera, to nie poskutkowało to poprawą gry Itali. Wręcz przeciwnie - przewaga Argentyny rosła z minuty na minutę.

W kolejnych fragmentach spotkania Albicelestes napierali bowiem jak szaleni, a Włochów przed pogromem często ratował Gianluigi Donnarumma.

W ostatniej akcji meczu mistrzowie Copa America dobili jednak zrezygnowanych rywali. Wówczas wchodzący z ławki, Paulo Dybala oddał doskonałe uderzenie sprzed pola karnego i tym samym przypieczętował wygraną 3:0 oraz końcowy tryumf swojej ekipy.

🇦🇷 Your 2022 Finalissima champions 👊

Felicidades, Argentina 👏👏👏#Finalissima pic.twitter.com/Q1qHK2b7K8

— UEFA Nations League (@EURO2024) June 1, 2022

Argentyna wygrała Finalissimę, w której ostatnio triumfowała niecałe 30. lat temu. Albicelestes mają zatem na koncie dwa takie tytuły, trzeci z nich jest, zaś na koncie Francji.

Telewizja Republika

Błaszczak: władza, która dziś Polską rządzi nie sprawdza się! Rozliczymy odpowiedzialnych za zaniedbania ws. powodzi [wideo]

Uderzenie w nielegalny hazard w Gdyni!

Republika: „W Punkt” o godz.20:20

Młodzi ludzie uratowali kościół przed powodzią

Miliony dla Fundacji WOŚP. PZU nie żałuje kasy

Policja zatrzymała pijanego ojca, który opiekował się dzieckiem!

Bagiński: strategia Tuska wobec kataklizmu to strategia picu i rozpaczliwe ratowanie wizerunku

Rada Muzeum Historii Polski staje w obronie dyrektora, którego chce odwołać koalicja 13 grudnia