Przejdź do treści
9:10 Prezydent USA Donald Trump zapowiedział, że wyśle Ukrainie uzbrojenie. Trump ma przekazać Ukrainie m. in. broń ofensywną - podał w poniedziałek portal Axios, powołując się na swoje źródła
8:35 Psychologia znów była najpopularniejszym kierunkiem wybieranym przez przyszłych studentów podczas tegorocznej rekrutacji na Uniwersytecie Łódzkim. O jedno miejsce na tym kierunku ubiegało się blisko 15 osób
7:49 Minister obrony RFN Pistorius oświadczył, że Niemcy nie będą w stanie przekazać Ukrainie kolejnych systemów obrony powietrznej Patriot, ponieważ w kraju pozostało ich tylko 6. Pistorius wykluczył też dostarczenie Ukrainie rakiet dalekiego zasięgu Taurus
7:30 Pożar hali produkcyjno-magazynowej w Mińsku Mazowieckim został opanowany, trwa dogaszanie ognia – informuje Państwowa Straż Pożarna. Rzecznik PSP starszy brygadier Karol Kierzkowski podkreślił, że akcja może potrwać wiele godzin
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Poseł Agnieszka Wojciechowska van Heukelom oraz Klub "Gazety Polskiej" Łódź Górna zapraszają na spotkanie z Jackiem Saryuszem Wolskim, 14 lipca, godz. 18:00, ul. Piotrkowska 143, Łódź
Wydarzenie Wiec poparcia dla Ryszarda Majdzika. 14 lipca (poniedziałek), godz. 12:30 pod Sądem Rejonowym, ul. Przy Rondzie 7, Kraków
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

„Iga jest wojowniczką, walczy do końca. Polska skała”. French Open 2023 - finał pełen dramaturgii!

Źródło: PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON

Liderka światowego rankingu tenisistek Iga Świątek wygrała z Czeszką Karoliną Muchovą 6:2, 5:7, 6:4 w finale wielkoszlemowego French Open w Paryżu. Polka obroniła tym samym tytuł wywalczony rok temu. To jej trzeci triumf w turnieju na kortach im. Rolanda Garrosa. Iga Świątek weszła idealnie w finał tenisowego French Open, ale natrafiła w jego trakcie na zawodniczkę sprawiającą wiele trudności - oceniają sobotnią rywalizację w Paryżu hiszpańskie media. Podkreślają, że Karolina Muchowa była bliska skruszenia “polskiej skały”.

Została pierwszą od 2007 roku zawodniczką, która obroniła tytuł na kortach im. Rolanda Garrosa. 16 lat temu dokonała tego Belgijka Justine Henin triumfując trzeci raz z rzędu.

Świątek już wcześniej zapewniła sobie utrzymanie prowadzenia w światowym rankingu dzięki zwycięstwie w półfinale i porażce wiceliderki zestawienia WTA Białorusinki Aryny Sabalenki.

Idąca przez paryski turniej niczym burza Świątek była pewną faworytką finału, w którym "jej dramat i nerwy" ujawniły się w drugim secie.To tu, jak wskazuje hiszpański oddział Eurosportu, relacjonującego sobotni pojedynek, nastąpił przełom w postawie Świątek we French Open. "Muchowa jako pierwsza w tym roku na kortach Roland Garros wygrała seta z Igą Świątek, spisującą się w tym turnieju rewelacyjnie” - podsumował hiszpański Eurosport, zaznaczając, że finał French Open był niezwykle wyrównany.

Komentatorzy z Hiszpanii podkreślają, że od drugiego seta w grę polskiej zawodniczki wdarły się nerwy, szereg błędów oraz widmo niespodziewanej porażki. "Iga wygrała po meczu pełnym krwi, potu i łez. Tak, łez, bo po dobrze zagranym pierwszym secie drugi musiał mieć dla niej smak frustracji” - oceniło relacjonująca sobotni finał z Paryża Radio Marca.

 

🔙✌️🔙@iga_swiatek overcomes Muchova 6-2, 5-7, 6-4 to successfully defend her title and earn a third Roland-Garros crown.#RolandGarros pic.twitter.com/q1OPO4qRJa

— Roland-Garros (@rolandgarros) June 10, 2023

Madrycka rozgłośnia twierdzi, że w sobotnie popołudnie na Roland Garros Świątek dowiodła, że jest twarda niczym skała, choć "chwilami nie była sobą”. "Iga jest wojowniczką, walczy do końca. Polska skała” - podsumowała madrycka rozgłośnia, odnotowując, że płacz Igi po zakończeniu zwycięskiego dla niej finału dowodzi, że Muchowa okazała się dla niej bardzo wymagającą rywalką. "Kiedy tak jak Iga idziesz przez turniej i wygrywasz z rywalkami po dwóch setach, trudno sprawdzić, jaka tak naprawdę jest twoja psychika. Dziś Świątek zdała egzamin z odporności mentalnej” - podsumowało Radio Marca. Pochwał dotyczących emocjonalnej postawy nie szczędzi Świątek również dziennik “AS”. Madrycka gazeta nazywa Igę zawodniczką, na którą kobiecy tenis czekał od 2017 r., "kiedy dobiegło końca panowanie Sereny Williams”. Stołeczny dziennik sportowy nazywa Polkę zawodniczką stabilną emocjonalnie, wzorcem dla innych oraz idealną ambasadorką kobiecego tenisa.

Prezydent Andrzej Duda pogratulował i podziękował polskiej tenisistce.

 

Wielki dzień polskiego tenisa w Paryżu! Wspaniała Iga Świątek po raz trzeci wygrała turniej Roland Garros!!!
Po trzech setach niezwykle emocjonującego meczu finałowego puchar RG znów w rękach Polki! Brawo! Brawo! Gratulujemy i Dziękujemy!
Iga Świątek pozostaje liderką rankingu…

— Andrzej Duda (@AndrzejDuda) June 10, 2023
PAP, Twitter

Wiadomości

Fala oburzenia ws. wystawy „Nasi Chłopcy” z Wehrmachtu. Internauci: zakłamywanie historii

UPA zamordowała setki Polaków. 82 lata temu rozegrała się masakra w Kołodnie

Oficjalnie: Iga Świątek z awansem w rankingu WTA

Polacy nie wierzą we współpracę Tuska z Nawrockim

„To jest paranoja”. Poseł Kanthak ostro o wystawie „Nasi Chłopcy” z Wehrmachtu

Republika zmienia numer konta! Prosimy o wsparcie w obliczu ataków władzy

Zielony Ład prowadzi do kryzysu. Holandia nie wytrzymuje obciążeń energetycznych

Niespodzianka w finale! Chelsea rozbija PSG i sięga po Klubowe Mistrzostwo Świata

Sachajko: koalicję 13 grudnia spaja perspektywa aresztu

Sondaż OGB: KO na pierwszym miejscu, ale bez większości. Koalicja 13 grudnia traci grunt pod nogami

Oburzenie i niedowierzanie. W Gdańsku wystawa o „naszych chłopcach” z Wehrmachtu

PiS rusza do ofensywy programowej. Gliński: przygotowujemy się na przejęcie władzy

Biskup o rekonstrukcji rządu: będzie, bo trudno się z tego wycofać

WP ujawnia: Giertych w sprawie „Buddy”. Groźby, e-maile, naciski

Dziś zakończy się misja załogi Ax-4. Astronauci wracają na Ziemię

Najnowsze

Fala oburzenia ws. wystawy „Nasi Chłopcy” z Wehrmachtu. Internauci: zakłamywanie historii

„To jest paranoja”. Poseł Kanthak ostro o wystawie „Nasi Chłopcy” z Wehrmachtu

Republika zmienia numer konta! Prosimy o wsparcie w obliczu ataków władzy

Zielony Ład prowadzi do kryzysu. Holandia nie wytrzymuje obciążeń energetycznych

Niespodzianka w finale! Chelsea rozbija PSG i sięga po Klubowe Mistrzostwo Świata

UPA zamordowała setki Polaków. 82 lata temu rozegrała się masakra w Kołodnie

Oficjalnie: Iga Świątek z awansem w rankingu WTA

Polacy nie wierzą we współpracę Tuska z Nawrockim