Francja bierze złoto, USA srebro. Finał Ligi Narodów rozstrzgnięty [wideo]
Telewizja Republika

W finale Ligi Narodów siatkarzy reprezentacja Francji wygrała w Bolonii z USA 3:2 (25:16, 25:19, 15:25, 21:25, 15:10) i tym samym zajęła pierwsze miejsce w rozgrywkach. We wcześniejszym meczu o trzecie miejsce Polska pokonała Włochy 3:0.

Trójkolorowi do finału dotarli po zwycięstwie 3:0 z Włochami w półfinale, natomiast Amerykanie również w trzech setach pewnie pokonali Polaków.

#VNLFinals Men’s Gold Medal Match

France 🇫🇷 IS THE NEW CHAMPION!

They beat USA 🇺🇸 by 3-2 (25-16, 25-19, 15-25, 21-25, 15-10) and got their first 🥇.

📺 Watch it again on VBTV.

#BePartOfTheGame #volleyball #VNL #VNL2022 pic.twitter.com/CdXKgbwi0G

— Volleyball World (@volleyballworld) July 24, 2022

W meczu o złoto od początku wydarzenia na boisku zdominowali Francuzi, siatkarze z USA nie mieli w pierwszej partii nic do powiedzenia i przegrali 16:25. Druga partia rozpoczęła się podobnie - mistrzowie olimpijscy z Tokio lepiej grali zagrywką oraz na kontrze, po stronie USA natomiast słabo spisywał się znany z polskiej ligi Torey DeFalco (2:7). Jego zespołowi nie pomogły zmiany - trójkolorowi kontrolowali tę odsłonę już do końca (25:19).

Trzecia odsłona od początku wyglądała zupełnie inaczej, w grę Francuzów wkradła się nonszalancja, co skutkowało niedokładnościami i błędami. Wykorzystali to Amerykanie, obejmując prowadzenie (9:5). W ich szeregach doszło do kluczowych zmian - znany z PlusLigi Garrett Muagututia zmienił DeFalco, który wszedł na atak.

To znacząco poprawiło grę reprezentacji USA, która nie oddała już przewagi do końca i całkowicie dominując w końcówce wygrała 25:15. W czwartej partii inicjatywa pozostała po stronie Amerykanów, którzy zwyciężyli 25:21 i doprowadzili do tie-breaka.

W piątym secie sytuacja ponownie się odwróciła, od początku znacznie lepiej grali trójkolorowi, a ważną zmianę dał środkowy Quentin Jouffroy. Podopieczni trenera Andrei Gianiego nie wypuścili już zwycięstwa z rąk i zakończyli tie-breaka wynikiem 15:10.

Dla Francuzów to pierwsze złoto Ligi Narodów, wcześniej triumfowali w rozgrywkach Ligi Światowej w 2015 oraz 2017 roku. W LN w 2018 roku zdobyli srebro, a rok temu byli na trzecim miejscu. Amerykanie po raz pierwszy stanęli na drugim stopniu podium tych rozgrywek. Wcześniej zdobyli tylko jeden medal LN - brązowy w 2018 roku. LŚ wygrywali w 2008 oraz 2014 roku.

PAP

Wrocław czeka, ale nie ludzie. Bez wytchnienia umacniają wały

Uruchomiono dwa kolejne poldery zalewowe pod Wrocławiem

Usuwanie skutków powodzi. Jakie uprawnienia ma twój pracodawca?

Zmarł Toto Schillaci, bohater mistrzostw świata 1990

Libicki: Henning-Kloska wykazała się całkowitym brakiem wyczucia

Nie wstyd panu, panie Donaldzie?

Kosztowniak: Chaos, dezinformacja, degrengolada i upadek - tak w sytuacji kryzysowej działa Tusk

Szokujące słowa ekologa! Niemiecki wywiad werbował do protestów przeciwko budowie zbiorników retencyjnych!

Trump i Duda spotkają się w Amerykańskiej Częstochowie – kluczowe wydarzenie przed wyborami w USA