Spektakularny powrót Ryszarda Petru. Oto 20 złotych myśli rekina biznesu

Artykuł
Powracający do polityki Ryszard Petru
Flickr.com/Nowoczesna

Wielki powrót Ryszarda Petru do polityki ogłosił Adam Szłapka. Przewodniczący Nowoczesnej zakomunikował, że stary-nowy polityk ma odgrywać rolę eksperta ds. gospodarczych w partii. Z tej okazji przygotowaliśmy 20 najsłynniejszych cytatów jednego z najzabawniejszych polityków na polskiej scenie politycznej.

1. Święto Sześciu Króli

- Rozpoczynamy święta. Po świętach, przypomnę, jest sześciu króli. Kiedy oni chcą to zrobić? - dopytywał na konferencji w Sejmie w listopadzie 2015 r.

2. Zamach majowy w 1935 roku

22 listopada 2015 r. w programie „Dziś wieczorem” w TVP Info toczyła się dyskusja dotycząca ułaskawienia Mariusza Kamińskiego przez prezydenta Andrzeja Dudę. Petru chcąc wówczas posłużyć się odniesieniem historycznym, stwierdził, że zamach majowy miał miejsce w 1935 roku, podczas gdy w rzeczywistości wydarzył się w 1926 roku.

- Przypomnę, przed wojną był taki moment, że Piłsudski po 35., zamach majowy, a potem to co, się działo do 39. było swego rodzaju nagięciem… zerwaniem tych szwów - powiedział na antenie.

3. Sejm Głuchy

Kolejną wpadkę Petru zaliczył w trakcie dyskusji nad wyborem nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego w grudniu 2015 roku. Lider Nowoczesnej chcąc wspomnieć sejm niemy z 1717 roku, w którego trakcie nie dopuszczono posłów do głosu, powołał się na „sejm głuchy”.

- Był kiedyś Sejm Głuchy, w związku z tym my mówimy, oni nie reagują -powiedział Petru

4. Imperia upadają w szczycie chwały

19 stycznia 2016 roku w programie „Kontrwywiad” w radiu RMF FM, polityk postanowił podyskutować z prowadzącym rozmowę Konradem Piaseckim na tematy historyczne. Wówczas Petru ogłosił, że „Imperium Rzymskie upadło w szczycie swojej chwały”.

Ryszard Petru: Imperia padają zwykle w szczycie swej chwały i to jest właśnie ten moment w PiS-ie.
Konrad Piasecki: Zaraz, zaraz, ale które imperium upadło w szczycie swej chwały?
RP: Rzymskie.
KP: Rzymskie w szczycie swej chwały?
RP: Oczywiście.
KP: Szczyt chwały Imperium Rzymskiego to jest jakiś 100 r. n.e., a ono upadło w którym? W 476 r.
RP: No dobrze, ale to jest dokładnie to samo.

5. Rubikoń

Petru zafascynowany historią Rzymu nie zdołał nawet dostrzec różnicy pomiędzy przekroczeniem rzeki Rubikon we Włoszech, a „Rubikoniem” jako środkiem transportu.

- Jarosław Kaczyński przejechał się już na Rubikoniu - powiedział w styczniu 2016 roku.

6. Granica z Niemcami

Jeszcze w tym samym miesiącu ówczesny lider Nowoczesnej pytał w Sejmie premier Beatę Szydło o ewentualne powstanie granicy polsko-niemieckiej. Jak się okazało, nie tylko historia była słabą stroną polityka. Dołączyła do niej również geografia.

- Mam pytanie do pani premier, co planuje zrobić, żeby nie powstała granica polsko-niemiecka? Co zrobi konkretnie, żeby nie powstała polsko-niemiecka granica? Poprzez taki polski eurosceptycyzm, poprzez brak zaangażowania się w ochronę zewnętrznych granic Unii w pełni, podkreślam, istnieje ryzyko, że powstanie polsko-niemiecka granica - pytał

7. David Kamerun

Jako honorowy gość Moniki Olejnik w programie „Kropka nad i”, nie tylko wyprowadził Wielką Brytanię z Europy, ale również udowodnił, że nie idzie mu świetnie z angielskim.

- Polski rząd, niestety, nieświadomie wzmacnia wyłącznie w negocjacjach Davida Kameruna, nic za to nie otrzymując. My jesteśmy wykorzystywani trochę za frajer. On tu przyjechał - David Kamerun - wzmocnił swoją pozycję negocjacyjną w Europie, a potem Polacy z tego nic nie mają - mówił.

8. 130 krajów

12 lutego 2016 roku na konferencji prasowej w Sejmie Petru podtrzymał dobrą passę i wytyczył nowe granice na świecie twierdząc, że jest jedynie 130 państw.

- Jeżeli polityka zagraniczna ma polegać na tym, że minister Waszczykowski i służby polskiego MSZ śledzą wszystkie karykatury Jarosława Kaczyńskiego na świecie, to nie będą mieli co robić, bo na świecie jest, o ile pamiętam, sto trzydzieści parę krajów - przekazał

Co ciekawe lider Nowoczesnej nawiązał do swojej wcześniejszej wypowiedzi, nie dając dziennikarzom za wygraną.

- Proszę sprawdzić, jak wymawia się nazwisko premiera Wielkiej Brytanii. Wymawia się Dejwid Kamerun. Jeżeli ktoś ma kłopoty z językiem angielskim, to proszę posłuchać, jak się wymawia - zapewniał o swojej biegłości językowej Petru

9. Kim jest ten Tusk?

Na kolejne swoje potknięcie, polityk kazał nam czekać aż dwa miesiące. W kwietniu 2016 roku na antenie Radia Zet miał problem z określeniem funkcji, jaką sprawował wówczas Donald Tusk.

- Nie byłem zwolennikiem rządu Donalda Tuska. Uważam, że… Cieszę się, że jest szefem… Że jest szefem… Jest prezydentem Unii Europejskiej... Komisji Europejskiej... Nie... - odpowiadał zakłopotany

10. Przestarzała Konstytucja

Z okazji 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, Petru zamieścił okolicznościowy wpis na Facebooku, wyrażając ogromną radość z jej obowiązywania.

- Nasza Konstytucja ma już 225 lat. Druga na świecie, pierwsza w Europie. Trzyma się świetnie, choć PiS uparł się, by przeszła przymusowy lifting. Wierzę, że mimo przejściowych niedogodności będzie nas chronić przez kolejne stulecia.

To skoro trzyma się tak świetnie, to gdzie zdezerterował ten nasz monarcha?

11. Polska B jest na południe, tam, gdzie Ciechanów

- Wystarczy wyjechać z Warszawy, ten kto jechał na południe, Góra Kalwaria, Polska B. Nie wiem, czy ktoś z was przejeżdżał tamtędy. Tam już widać, że jest inaczej, a im bardziej w głąb, nie wiem, Ciechanów, Łomża… - potwierdził swoją nieznajomość mapy w maju 2016 roku

12. Kręcenie filiżanką w szklance bez cukru

13 lipca 2016 roku na antenie Polsat News, polityk opowiadał o warszawskim szczycie NATO oraz wydatkach na obronność. Stwierdził wówczas, że:

- Będzie mniej w tym administracji i mniej, że tak powiem, kręcenia filiżanką w szklance bez cukru - stwierdził.

13. Wina PiSu

- Z przykrością muszę stwierdzić, że Brexit jest porażką rządu - grzmiał 21 lipca 2016 z mównicy sejmowej Petru.

14. Euro już dziękujemy

- Wielka Brytania tym listem rozpoczęła proces wychodzenia ze strefy euro - dodał niedługo później.

15. Półtoraroczna ciąża

Głosowania nad projektami zmieniającymi prawo aborcyjne miały być testem spójności ideowej i światopoglądowej dla Nowoczesnej. Podczas jednej z sierpniowych konferencji prasowych Petru jasno wyraził stanowisko klubu.

- To sprawa światopoglądowa. W tej sprawie nie będzie dyscypliny klubowej, jeśli chodzi o przerywanie ciąży do 12-20 miesiąca ciąży - przekazał.

16. Ograniczyć dokonywanie ciąży

O swojej obszernej wiedzy z zakresu medycyny Petru dał znać dwa miesiące później, kiedy to chciał ograniczyć dokonywanie ciąż.

- Nie każdy strzał musi być ustawowy. Można po prostu bardzo istotnie ograniczyć możliwości dokonywania ciąży. Dzisiaj na terenie województwa podkarpackiego nie ma możliwości, zgodnie z obowiązującą ustawą, wykonania zabiegu ciąży przez to, że lekarze podpisali klauzule sumienia.

17. Ginekolog dla chłopaka

O ile lider Nowoczesnej porzucił już anegdoty historyczne i geograficzne tak postanowił skupić się na kwestiach biologicznych.

- Dzisiaj formalnie można uprawiać seks do 15 roku życia, ale żeby do ginekologa dziewczyna czy chłopak się wybrał, musi iść z rodzicami — apelował 3 października 2016 podczas spotkania z dziennikarzami.

18. Głowa psuje się od góry

Dwa dni później szef Nowoczesnej został specjalistą od głowy, grzybów i pączkowania.

- To jest takie pączkowanie, w ten sposób rozwija się każdy grzyb, prawda, ale głowa psuje się od góry, a na górze stoi Jarosław Kaczyński - grzmiał na konferencji w Sejmie.

19. Pięć Polsk, to jedna Francja

- Gospodarka francuska jest pięć razy większa od polskiej. Czyli do takiej Francji pięć Polsk by weszło — stwierdził w sierpniu 2017 roku Petru.

20. TERAZ PETRU!...Przepraszam

Kiedy Petru został pozbawiony przywództwa we własnej partii i postanowił odsunąć się w cień, oddając się cielesnym uciechom z partyjną koleżanką, po raz ostatni dał o sobie znać.

- Ja teraz tworzę partię Razem.... Przepraszam... Partię Teraz, partię Teraz... Przepraszam - obwieścił w listopadzie 2018 roku w Sejmie.

Skoro w takim razie teraz znów Petru, to pozostaje nam tylko i wyłącznie życzyć Panu Ryszardowi na nowej-starej drodze życia dostarczania jeszcze więcej zabawnych chwil naszemu społeczeństwu. W końcu śmiech to zdrowie!

Źródło: Portal Tvrepublika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy