Sondaż "Rz": Remis między PO i PiS. Korwin-Mikke i Palikot bez szans

Artykuł
flickr.com/Anna Woźniak/CC BY-SA 2.0

Sondaż IBRiS dla "Rzeczpospolitej" wskazuje, że w najbliższych wyborach samorządowych Platforma Obywatelska i Prawo i Sprawiedliwość uzyskałyby takie samo poparcie – 27 proc. Progu wyborczego nie przekraczają z kolei Kongres Nowej Prawicy i Twój Ruch, które otrzymałyby kolejno 3 i 0 proc. – Platformie pomogło przejście Donalda Tuska do Rady Europejskiej. Sformowanie nowego rządu też zawsze wpływa pozytywnie na poparcie – mówił na antenie Telewizji Republika Bartłomiej Biskup ekspert z UW.

Jak zauważa "Rzeczpospolita", wynik sondażowy Janusza Korwin-Mikkego kontrastuje z wynikami w sondażach dot. wyborów parlamentarnych, w których partia ta ma zazwyczaj powyżej 5 proc.

Według politologa z UW dr. Jarosława Szymanka partia Korwin-Mikkego może uzyskać w listopadowej elekcji słabszy wynik, ale nie wynika to z tego, że jest partią-efemerydą, która zabłysnęła tylko w eurowyborach. Statystycznie w wyborach do sejmików uczestniczy najmniej młodych ludzi, a to oni stanowią trzon poparcia Nowej Prawicy – wyjaśnia.

Jak wynika z sondażu, w wyborach samorządowych liczą się także komitety lokalne, na które chce głosować 15 proc. respondentów. Swoich radnych miałyby też SLD i PSL (odpowiednio: 11 i 10 proc.).

Telefoniczne badanie na reprezentatywnej próbie respondentów przeprowadzono 19-20 września. Czyli zanim kampanię rozpoczęły dwie główne partie - zastrzega gazeta.

Wynik sondażu skomentował w Telewizji Republika Bartłomiej Biskup politolog z Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.

– Platformie pomogło nie tyle odejście, co przejście Donalda Tuska do Rady Europejskiej. Pomaga tez sformowanie nowego rządu, to zawsze wpływa pozytywnie na poparcie – uznał. – Pytanie, czy taki wynik się utrzyma, jak zadziała efekt nowego rządu, czy Ewie Kopacz uda się wykorzystać sytuację? – zastanawiał się.

Źródło: rp.pl, wp.pl, telewizja republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy