Sobiesław Zasada pojedzie w Rajdzie Safari. Trzykrotny mistrz Europy ma 91 lat

Artykuł
Sobiesław Zasada to kierowca rajdowy i przedsiębiorca
Fot. domena publiczna

W tegorocznym Rajdzie Safari, szóstej rundzie mistrzostw świata wystartuje 91-letni Sobiesław Zasada. Trzykrotny mistrz Europy, uczestnik najtrudniejszych rajdowych maratonów pojedzie Fordem Fiestą.

68. Rajd Safari rozpocznie się 23 czerwca i będzie rundą rajdowych samochodowych mistrzostw świata (WRC). Pilotem Zasady będzie Tomasz Borysławski.

Drugą polską załogę stworzy wnuk Zasady, Daniel Chwist i pilotem Kamilem Hellerem.

– Jestem bardzo ciekaw tej nowej formuły i chcę ją skonfrontować z rajdami, jakie zapamiętałem przed półwieczem. Safari to moja młodość i moje ulubione zawody, za którymi wciąż tęsknię. Stąd postanowienie, by jeszcze raz stanąć na starcie w Nairobi i by osiągnąć metę. Wiem, że stać mnie na to. Wciąż jestem w bardzo dobrej kondycji psychofizycznej, dużo trenuję dla utrzymania wysokiej wydolności organizmu. Ufam też, że dzięki zaplanowanym testom szybko nabiorę biegłości w jeździe Fordem Fiestą – powiedział Zasada, największa polska rajdowa legenda.

W latach 1981–1986 Zasada był konsultantem w pionie rozwoju firmy Porsche AG. Od 1990 współpracuje z przedsiębiorstwem Mercedes-Benz (do 1996 był generalnym przedstawicielem koncernu w Polsce). Utworzył grupę kapitałową, która w latach 90. XX wieku przejęła kontrolę nad największymi polskimi producentami ciężarówek i autobusów i kontrolowała wówczas m.in. przedsiębiorstwa Autosan i Jelcz, w ramach spółki Polskie Autobusy.

Obecnie Sobiesław Zasada jest prezesem rady nadzorczej Grupy Zasada, jednej z większych grup kapitałowych w Polsce, która działa w branżach: motoryzacyjnej, deweloperskiej, produkcyjnej.

Źródło: media, domena publiczna

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy