„Śniegu już nigdy nie będzie”. Polski film z szansą na nagrodę Arab Critics’ Award

Artykuł
Polski film z szansą na nagrodę Arab Critics’ Award
gov.pl

Film Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta „Śniegu już nigdy nie będzie” znalazł się w trójce finalistów 2. edycji Arab Critics’ Award dla Najlepszego Europejskiego Filmu 2021. Dwa pozostałe obrazy to „Aida” Jasmili Žbanić – koprodukcja ośmiu państw, w tym Polski oraz niemiecki „Undine” w reżyserii Christiana Petzolda.

„Śniegu już nigdy nie będzie” („Never gonna snow again”) to polski kandydat do Oscara w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy. Film Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta był już prezentowany w ramach pokazów marketowych na TIFF Industry w Toronto, a także znalazł się w konkurach 28. EnergaCAMERIMAGE oraz 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.

Film powstał w oparciu o wspólny scenariusz Szumowskiej i Englerta. W obsadzie znaleźli się m.in: Alec Utgoff, Agata Kulesza, Katarzyna Figura, czy Andrzej Chyra.

Arab Critics’ Award dla Najlepszego Filmu Europejskiego to wspólna inicjatywa European Film Promotion i Arab Cinema Center. Pomysł powstał w 2019 roku. Laureatką pierwszej edycji została Labina Mitevska, producentka i aktorka macedońskiego filmu „Bóg istnieje, a jej imię to Petrunia”. W jury nagrody, któremu przewodniczy Ola Kamel Al-Sheikh zasiada obecnie 54 najbardziej opiniotwórczych arabskich krytyków filmowych z 14 krajów. Tegorocznym partnerem wydarzenia jest Cairo International Film Festival, podczas którego zostanie w grudniu br. ogłoszony zdobywca nagrody.

Źródło: pisf.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy