Smaki Lasu. Buchty z jagodami i śmietaną [wideo]

Sylwia Gawkowska 25-05-2023, 09:12
Artykuł
Telewizja Republika

Pojezierze Palowickie to jedno z najbardziej malowniczych miejsc na Śląsku, przyciągające wiele odwiedzających. Powierzchnię Nadleśnictwa pokrywają bory sosnowe z licznymi malowniczymi stawami. W kolejnym odcinku programu „Smaki Lasu” w tych pięknych okolicznościach przyrody przygotowaliśmy dla Państwa buchty z jagodami i śmietaną. Zapraszamy do obejrzenia!

W Nadleśnictwie królują bory sosnowe, ale ze względu na występujący podmokły teren możemy zobaczyć również drzewa liściaste, najczęściej olchy. To także siedlisko wielu gatunków ptaków, tych najpospolitszych jak Kaczka Krzyżówka, ale również zobaczymy tam te mniej znane, Łabędzie Nieme czy Zimoródki. Na terenie lasów znajduje się ścieżka rowerowa, a liczne wiaty i stoły przygotowane dla odwiedzających zachęcają do odpoczynku wśród natury. 

Na terenie znajdują się również stawy, nazwane miejscową gwarą: Garbocz, Łanuch i Jesionka, które z licznymi zbiornikami hodowlanymi tworzą Dolinę Stawów Łańcuchowych. Zbiorniki te pełnią również rolę zbiorników retencyjnych, przeznaczonych na pobór wody dla miejscowej straży pożarnej. Charakterystycznym punktem jest także Gichta, która jest pozostałością po Hutcie Waleska, w której wytapiano rudę żelaza. Przez długie lata służyła jako dźwig ręczny, którym posługiwano się do załadunku m.in. węgla drzewnego.

Na terenie Nadleśnictwa Rybnik znajduje się ścieżka przyrodniczo-edukacyjna „Do Gichty”. Ma ona długość około 4 km, prowadzi od parkingu przy Parku Botanicznym – Piaskownia w Żorach do leśnego miejsca postoju pojazdów w pobliżu źródełka pomiędzy Szczejkowicami a Żorami. Na dziesięciu tablicach edukacyjnych przedstawiona została historia tego miejsca, bogactwo przyrodnicze oraz praca, jaką wykonują leśnicy. Znajdziemy tam również cenne zagadnienia dotyczące miejscowej gwary, informację o gatunkach ptaków, jakie możemy spotkać na Pojezierzu Palowickim oraz jak Lasy Państwowe zapobiegają pożarom. 

„Ale pamiętajmy, że to jest Las gospodarczy, gdzie każdy Leśnik ma swoją pracę i to jest główne zadanie, żeby ten Leśnik miał gdzie pracować i utrzymywać ten las. Nasza praca przekłada się na dobry stan lasu, a jak jest dobry stan lasu, to bezpiecznie możemy tutaj spacerować i korzystać z niego jako turyści” – mówiła Paulina Sobczuk, Instruktor Techniczny ds. turystyki, edukacji i mediów w Nadleśnictwie Rybnik.

Buchty z jagodami i śmietaną

SKŁADNIKI:

 • 500 g mąki pszennej (+20 g do podsypywania)
 • 250 ml mleka
 • 2 duże jajka
 • 2 żółtka
 • 50 g roztopionego masła
 • 30 g cukru
 • Szczypta soli
 • 20 g świeżych drożdży lub 14 g drożdży suchych
 • Słoiczek jagód w syropie Dobre z Lasu
 • 200 ml śmietany 36%
 • Łyżka cukru

Zaczyn:

Przygotowanie blinów należy rozpocząć 3 godziny przed planowanym ich podawaniem. Zaczynamy od rozczynienia drożdży. Należy je utrzeć z połową łyżeczki cukru, dodać 1/4 litra ciepłego mleka i 10 dkg pszennej mąki. Rozczyn ucieramy, aż nie będzie w nim grudek, następnie zostawiamy pod przykryciem w ciepłym miejscu, do czasu aż objętość zwiększy się o połowę. Potrwa to ok. pół godziny.

Ciasto:

Zaczyn wlewamy do mąki, dodajemy cukier, szczyptę soli, dwa całe jajka, a następnie wbijamy dwa żółtka oraz dodajemy masło. Ciasto zagniatamy w robocie kuchennym lub ręcznie przez około 15 min. Odstawiamy na 1,5 godziny, aby wyrosło. Po tym czasie formujemy kluseczki i zostawiamy pod przykryciem na kolejne 30 minut. 

Do garnka wlewamy wodę, a następnie doprowadzamy do wrzenia. Na górze umieszczamy sitko i w odstępach nakładamy nasze buchty. Sitko nie może dotykać wody. Całość gotujemy na parze przez 15 min pod przykryciem. W międzyczasie ubijamy śmietanę z odrobiną soli.  

Gotowe buchty wykładamy na talerz, polewamy bitą śmietaną oraz konfiturą jagodową z Dobre z Lasu. Smacznego!

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy