Służby specjalne wykryły przestępstwa na ponad 20 mld zł. Żaryn o zwalczaniu przestępczości gospodarczej

Artykuł
CBA (zdjęcie poglądowe)
CBA

Służby specjalne wykryły przestępstwa skutkujące stratami Skarbu Państwa szacowanymi na ponad 20 mld zł w 2020 r. – poinformował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Jak dodał, w ramach działań CBA i ABW zatrzymano ponad 1100 osób podejrzanych o przestępstwa gospodarcze.

- W wyniku prowadzonych przez służby specjalne śledztw gospodarczych wykryto w 2020 roku przestępstwa skutkujące stratami Skarbu Państwa szacowanymi na ponad 20 mld złotych. Działania CBA i ABW pozwoliły na zatrzymanie ponad 1100 osób podejrzanych o przestępstwa gospodarcze – napisał Żaryn w komunikacie.

Jak zaznaczył w „wyniku działań prowadzonych przez CBA udało się wykryć przestępstwa, które doprowadziły do strat Skarbu Państwa na sumę niemal 7 mld złotych. Działania ABW pozwoliły zidentyfikować mechanizmy przestępcze, które doprowadziły do ponad 13 mld złotych strat w majątku publicznym” - dodał.

Przestępczość gospodarcza jednym z priorytetów służb

Żaryn podkreślił również, że służby specjalne coraz częściej udaremniają także wyłudzanie podatków. „W 2020 roku działania CBA uchroniły Skarb Państwa przed utratą blisko 175 mln zł z tytułu wyłudzeń skarbowych. CBA udało się także zabezpieczyć mienie o wartości ponad 476 mln zł. Kwoty te w zdecydowanej większości dotyczą przestępstw związanych z wyłudzeniami podatku VAT” - poinformował.

- Przestępczość gospodarcza powoduje gigantyczne straty Skarbu Państwa, dlatego jej zwalczanie pozostaje jednym z priorytetów służb specjalnych. Jak widać, nawet w trudnych warunkach pandemicznych, z którymi zmaga się Polska, służby specjalne działały aktywnie, skutecznie identyfikując przestępstwa wymierzone w majątek publiczny – podkreślił Żaryn w komunikacie.

Źródło: gov.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy