Skradziony podczas II wojny światowej, dziś trafił na aukcję w Berlinie. "Obecna wartość obrazu to 230 tysięcy euro"

Artykuł
http://www.mkidn.gov.pl/

Na aukcji w Berlinie wystawiono obraz, który został zrabowany nam przez Niemców podczas II wojny światowej. Chodzi o "Portret damy z wachlarzem" Levisa Corintha. Obecna wartość obrazu to 230 tysięcy euro. Ciekawym jest fakt, że dzieło widnieje w bazie polskich strat wojennych prowadzonej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

"Gorące poniedziałkowe popołudnie. Kolejny katalog aukcyjny do zweryfikowania (który to już dzisiaj?). Tym razem dom aukcyjny Grisebach GmbH w Berlinie i aukcja XIX wiecznego malarstwa. Przeglądam: Adolf Menzel – kilka rysunkowych studiów i wysoko wyceniony obraz „Łyżwiarze”, dalej z ciekawszych Oswald Achenbach, Carl Spitzweg, Walter Leistikow, zimowy pejzaż Maxa Clarenbacha (mam wrażenie, że od jakiegoś czasu krąży po aukcjach, ale ładny w nastroju). Przerzucam następną stronę (jak zawsze z nadzieją) i nagle… Nie mogę uwierzyć! Jest!!! Lovis Corinth i jego „Portret damy z wachlarzem”! Obraz z 1906 r., sygnowany i datowany. Zachowany w świetnym stanie. Malowany alla prima, z widocznym już i tak charakterystycznym dla późniejszych dzieł Corintha ekspresyjnym duktem pędzla" – pisze Mariusz Pilus na portalu artsherlockmagazyn.pl.

"Dla pewności robię zdjęcie i potwierdzam aplikacją ArtSherlock – wynik pozytywny. Obraz widnieje w bazie polskich strat wojennych prowadzonej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pod numerem karty 10447. Wysyłam wiadomość do Wydziału Strat Wojennych w MKiDN i na wszelki wypadek także telefonuję z informacją. W takich przypadkach czas jest decydujący. Do aukcji pozostały niespełna trzy tygodnie a przygotowanie kompletnej dokumentacji do wniosku restytucyjnego to długotrwały proces" – czytamy dalej.

Sprawę, za pośrednictwem Twittera, nagłośniła Magdalena Ogórek. " Serce mi pęka: na aukcji w Berlinie właśnie wystawiono obraz, zrabowany nam przez Niemców podczas II wojny światowej. O sprawie jako pierwsze poinformowało @FCHereditate" – czytamy.

Autor obrazu, Lovis Corinth (1858-1925), to jeden z najwybitniejszych malarzy i grafików niemieckich drugiej połowy XIX i początku XX wieku. Urodzony w Prusach Wschodnich, studiował w akademiach artystycznych w Królewcu, Monachium i w paryskiej Académie Julian. Znany głównie jako znakomity ekspresjonista. W jego twórczości znajdujemy zarówno sceny rodzajowe i religijne, jak i pejzaże, martwe natury oraz portrety. W 1937 r. 295 ekspresjonistycznych dzieł Corintha, uznanych przez nazistów za tzw. „sztukę zdegenerowaną” zostało skonfiskowanych.

hjhfd_670

Źródło: telewizjarepublika.pl, artsherlockmagazyn.pl, mkidn.gov.pl, twitter.com

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy