Skończono czyszczenie Bramy Brandenburskiej, którą oblali farbą aktywiści klimatyczni

Portal TV Republika 08-12-2023, 15:15
Artykuł
x.com

„Prawie trzy miesiące po tym, jak aktywiści klimatyczni z Ostatniego Pokolenia pomazali Bramę Brandenburską farbą, prace porządkowe przy berlińskim zabytku zostały zakończone. Koszty czyszczenia wyniosły 115 tys. euro” - informuje portal gazety „Berliner Zeitung”.

Według rzeczniczki berlińskiego urzędu ds. nieruchomości, Brama została w tym tygodniu sprawdzona przez ekspertów. Rusztowanie wzniesione na potrzeby czyszczenia zostanie wkrótce zdemontowane.

17 września aktywiści klimatyczni z grupy Ostatnie Pokolenie spryskali pomarańczową farbą sześć filarów Bramy Brandenburskiej, jednego z symboli niemieckiej stolicy. Policja zatrzymała wówczas 14 działaczy.

Czyszczenie jednego z najbardziej znanych niemieckich zabytków okazało się trudne. Wstępne czyszczenie gorącą wodą z dysz wysokociśnieniowych nie przyniosło rezultatów. Dalsze prace porządkowe rozpoczęły się na początku listopada.

Senat Berlina podkreślił, że będzie starał się odzyskać pieniądze za czyszczenie od sprawców, poinformował portal.Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy