Przejdź do treści
13:39 Prokuratura: Bartosz G. usłyszał zarzut zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem
13:34 IMGW: Najbliższej nocy na południu Polski duży mróz. W piątek marznące mżawki
13:08 Watykan: Papież zaapelował o szczery, bezpośredni dialog w sprawie Ukrainy
13:00 Abp Galbas w Boże Narodzenie apeluje o odnowienie relacji: zróbmy krok do siebie
09:32 Lublin: Około 80 strażaków walczy z pożarem poddasza kościoła pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego przy ul. Kunickiego w Lublinie
Republika Zapraszamy na stoisko Telewizji Republika już od 30 grudnia – przy Placu Niepodległości w Chełmie
Republika Dzieci w Libanie śpiewają najpiękniejsze polskie kolędy. Na koncert "Oddajmy dzieciom dzieciństwo" zapraszamy do Republiki w Boże Narodzenie o godzinie 20:00
Wydarzenie Telewizja Republika, województwo lubelskie i miasto Chełm zapraszają na "Wystrzałowego Sylwestra z Republiką". Wśród gwiazd m.in. Fun Factory, Kombi Łosowski, Bayer Full, Defis, Corona i Weekend. Zapraszamy 31 grudnia do Chełma i przed telewizory!
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Szczecin zaprasza na XII Żywą Szopkę, 24-26 grudnia, Parafia Niepokalanego Poczęcia NMP w Szczecinie - Żydowcach - Kluczu, przy ul. Srebrnej 8
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Londyn zaprasza na koncert kolęd patriotycznych Pawła Piekarczyka, 2 stycznia, godz. 17.30 (po Mszy św.), w kościele Parafialnym pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Ociece
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Gdyni zaprasza na koncert kolęd patriotycznych Pawła Piekarczyka, 4 stycznia, godz. 16:00, Kościół p.w. Chrystusa Króla, Gdynia-Mały Kack, ul. Ks.Bp. Jana Bernarda Szlagi 3 (wjazd od ulicy Halickiej)
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza na prezentację wystawy w 130 rocznicę urodzin Gen. Stefana Roweckiego „Grota”, wystawa oddziału IPN w Łodzi czynna do 12 stycznia, Krużganki Klasztoru OO. Bernardynów w Piotrkowie Trybunalskim
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl
NBP Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: Przyjęcie euro katastrofalnie spowolni rozwój gospodarczy Polski

Skazano współorganizatorów zamachu na rosyjskim lotnisku Domodiedowo

Źródło:

Moskiewski Sąd Obwodowy skazał na kary od 10 lat do dożywotniego pozbawienia wolności współorganizatorów zamachu bombowego na lotnisku Domodiedowo pod Moskwą, w którym w styczniu 2011 roku zginęło 37 osób

Na ławie oskarżonych zasiadały cztery osoby, które według Prokuratury Generalnej Federacji Rosyjskiej pomogły terroryście samobójcy Magomedowi Jewłojewowi w przeprowadzeniu zamachu. Trzej oskarżeni - bracia Islam i Ilez Jandijewowie oraz Baszir Chamchojew - zostali skazani na dożywocie. Czwartemu - Achmedowi Jewłojewowi - sąd wymierzył karę 10 lat łagru. Żaden z nich nie przyznał się do winy.

Proces toczył się przy drzwiach zamkniętych - bez udziału publiczności i mediów. Moskiewski Sąd Obwodowy ma siedzibę w Krasnogorsku, 20 km na północny zachód od stolicy Rosji.

Do eksplozji na Domodiedowie doszło 24 stycznia 2011 r. o godz. 16.32 czasu moskiewskiego (godz. 14.32 czasu polskiego). Terrorysta zdetonował bombę w hali przylotów, przy wyjściu z zielonej strefy celnej, obok jednej z tamtejszych kawiarni. Siłę wybuchu eksperci oszacowali na około 7 kg trotylu.

Za sprawcę zamachu uznano 20-letniego Jewłojewa z miejscowości Ali-Jurt, leżącej na południowym wschodzie Inguszetii, tuż przy granicy z Czeczenią. Na miejscu eksplozji znaleziono jego głowę.

Zdaniem Prokuratury Generalnej z terrorystycznym podziemiem na Północnym Kaukazie był on związany od sierpnia 2010 r. Domniemanych wspólników Jewłojewa zatrzymano. Jest wśród nich jego brat.

Prokuratura Generalna utrzymuje, że bracia Jandijewowie, Chamchojew oraz Ahmed Jewłojew pomogli sprawcy w dotarciu z Inguszetii do Moskwy, gdzie wynajęli mu mieszkanie. Przekazali mu również pas z bombą i doradzili, w którym miejscu powinien ją zdetonować. Wsadzili go także do taksówki, którą pojechał na miejsce zamachu.

Do zorganizowania ataku na Domodiedowie przyznał się przywódca północnokaukaskich rebeliantów Doku Umarow. Wcześniej wziął on na siebie odpowiedzialność za zorganizowanie wszystkich największych zamachów w Rosji w ostatnich latach, w tym ataku w moskiewskim metrze w marcu 2010 r., kiedy zginęło 40 osób, a 168 zostało rannych.

Atak na lotnisku Domodiedowo jakoby przygotował podległy Umarowowi oddział Asłana Biutukajewa i Supiana Abdułłajewa. Został on rozbity w marcu 2011 r. na terytorium Inguszetii w wyniku wspólnej operacji sił specjalnych Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB), Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Ministerstwa Obrony. Zginęło wtedy 17 bojowników. Siły federalne zatrzymały wówczas dwóch uczestników zamachu bombowego na Domodiedowie.

Domodiedowo to największe lotnisko w Rosji. Leży 60 km na południowy wschód od Moskwy. Obsługuje ponad 22 miliony pasażerów rocznie.

mk, PAP, fot. Dzerod/CC

Wiadomości

Obiekty znad Białorusi nad polskim niebem. Sakiewicz: musiała stać za tym Rosja

Święta czy biznes? Jak handel przejął Boże Narodzenie

Niespokojna Wigilia. W pożarach i na drogach zginęło łącznie 12 osób!

Gen Wroński w Republice o obiektach znad Białorusi: to nie był przypadek

Kida: ta ustawa z praworządnością nie ma nic wspólnego!

Blamaż Kierwińskiego. Z prawie 60 obiektów służby znalazły ledwie 4

Nasze maszyny przechwyciły rosyjski samolot rozpoznawczy

Kontynuacja protestu w kopalni Silesia. Pod ziemią przebywa 21 górników

Jest pięć ofiar w katastrofie śmigłowca na Kilimandżaro

SPRAWDŹ TO!

PILNE: Pali się poddasze kościoła przy ul. Kunickiego w Lublinie [WIDEO]

Koszykarski komentarz w najlepszym wydaniu na naszym kanale

Armagedon na Syberii. Nawet -60 stopni Celsjusza

Wyjątkowy wywiad Republiki. Naszym gościem będzie Thomas Rose [SZCZEGÓŁY]

Aresztowano mafiosa, który ukrywał się gdzie? Za kaloryferem!

Boże Narodzenie 2025. Przypominamy historię świąt [SZCZEGÓŁY]

Najnowsze

Obiekty znad Białorusi nad polskim niebem. Sakiewicz: musiała stać za tym Rosja

Kida: ta ustawa z praworządnością nie ma nic wspólnego!

Blamaż Kierwińskiego. Z prawie 60 obiektów służby znalazły ledwie 4

polskie myśliwce

Nasze maszyny przechwyciły rosyjski samolot rozpoznawczy

Kontynuacja protestu w kopalni Silesia. Pod ziemią przebywa 21 górników

Święta czy biznes? Jak handel przejął Boże Narodzenie

Niespokojna Wigilia. W pożarach i na drogach zginęło łącznie 12 osób!

Gen Wroński w Republice o obiektach znad Białorusi: to nie był przypadek