Skarby Wawelu rzucają na kolana. Po raz pierwszy pokażą cuda warte miliony!

Artykuł
canva.com

Najwspanialsze dzieła złotników ujrzą światło dzienne! Gdzie? Na Wawelu. 30 czerwca zaplanowano otwarcie wyremontowane Skarbca Koronnego. - To, co się tam znajduje, wywołuje oszołomienie, zwłaszcza srebrno-złota sala. Te dzieła były schowane, teraz porażają swoim pięknem i znaczeniem – powiedział dyrektor zamku na Wawelu Andrzej Betlej.

W Skarbcu prezentowane będą dzieła, których nigdy wcześniej nie pokazywano albo ostatni raz można było je widzieć… 40 lat temu. Większość z tych eksponatów była schowana, a w teraz w Skarbcu – jak mówi dyrektor Andrzej Betlej„olśniewają, porażają swoim pięknem i znaczeniem”.

Po remoncie liczba pomieszczeń Skarbca wzrosła z czterech do 12, liczba obiektów - z kilkuset do kilku tysięcy. Oprócz dzieł należących do Zamku znajdą się tam nowe nabytki i depozyty. Powstała przestrzeń – jak mówi dyr. Betlej - o „niewiarygodnej atmosferze”, a „srebrno-złota sala wywołuje efekt szeroko otwartych oczu”. Wśród prezentowanych obiektów zwiedzający zobaczą m.in. miecz koronacyjny królów Polski, pieczęć Jana Kazimierza, sztandary RP, nowo zakupione cenne, kilkusetletnie puchary.

A co Zamek Królewski na Wawelu proponuje na lato? Będą to wystawy – zarówno wewnątrz zamku, jak i w plenerze, nowe trasy zwiedzania – „Wawel – prywatna rezydencja królewska” i „Wawel koronny”, oprowadzania tematyczne. Jak co roku odbędzie się festiwal muzyczny „Wawel o zmierzchu” – koncerty zaplanowano na weekendy od 5 do 7 oraz od 12 do 14 sierpnia. Nową
propozycją ma być festiwal „Wawel jest Wasz” od 24 do 28 sierpnia. Program nawiązuje do tradycji dworu Jagiellonów jako miejsca otwartego na kontakty międzykulturowe i artystyczne, ale i wykorzystuje nowoczesne formy przekazu. Obejmie warsztaty, np. filmowe; pokazy skateboardingu (jazdy na deskorolce), spotkania poświęcone np.
komiksowi.

 

 

 

Źródło: PAP, Twitter/@Andrzej_Betlej

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy