Siła i honor. Wojsko Polskie na ćwiczeniach Defender Europe [wideo]

Tomasz Domański 26-05-2022, 11:20
Artykuł
Sztab Generalny WP / @SztabGenWP

"Im więcej potu na ćwiczeniach, tym mniej krwi w boju", to żołnierskie powiedzenie na trwale wpisane do słownika wojskowych. Od 1 do 26 maja br. na poligonach w Polsce i w krajach ościennych przeprowadzono połączone działania taktyczne wojsk pancernych, zmechanizowanych i aeromobilnych, przy wsparciu lotnictwa i artylerii. Sztab Generalny WP wrzucił do sieci film prezentujący siłę rażenia sprzętu użytego w manewrach.

W sumie na terytorium Polski oraz w 8 innych państwach, w ćwiczeniach udział wzięło łącznie 18 000 żołnierzy z ponad 20 krajów, w tym pomiędzy Odrą a Bugiem ok. 7 tysięcy i 3 tysiące jednostek sprzętu.


DEFENDER-Europe 22 jest międzynarodowym, wspólnym i cyklicznym ćwiczeniem, organizowanym przez amerykańskie siły zbrojne, które ma na celu budowanie gotowości i interoperacyjności między sojusznikami i partnerami USA i NATO.

Polskę, jako jedno z państw-gospodarzy DE22, reprezentowali żołnierze 10. Brygady Kawalerii Pancernej, 17. Brygady Zmechanizowanej, 12. Brygady Zmechanizowanej, 2 Brygady Zmechanizowanej 25. Brygady Kawalerii Powietrznej, 6. Brygady Powietrznodesantowej, 2. Pułku Inżynieryjnego, 5. Pułku Chemicznego, 9. Brygady Kawalerii Pancernej i Wojsk Obrony Terytorialnej.

W ćwiczeniach uczestniczyły samoloty F-16 z 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, Su-22 z 1. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego  oraz śmigłowce Mi-24 z 1. Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych.
 
Szkolenie w ramach DE22 na terytorium Polski, w którym poza żołnierzami Wojska Polskiego udział wzięły wojska z USA, Francji, Szwecji, Niemiec, Danii  i Wielkiej Brytanii, odbyły się m.in. na obiektach poligonowych w Drawsku Pomorskim, Bemowie Piskim i Żaganiu.

W ramach manewrów sprawdzona została zdolność współpracy żołnierzy w ramach wspólnej operacji bojowej. Zrealizowane zostały między innymi epizody taktyczne przemieszczenia na dużą odległość z pokonywaniem przeszkód wodnych oraz szkolenie ogniowe.
 Źródło: Sztab Generalny WP / gov.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy