Siemoniak: Bezpieczeństwo Polski zależy od wsparcia USA

Artykuł
Tomasz Siemoniak, minister obrony narodowej
telewizja republika

Bezpieczeństwo Polski i tej części Europy w XXI wieku zależy od wsparcia i obecności Stanów Zjednoczonych – ocenił szef MON Tomasz Siemoniak po spotkaniu w Warszawie z sekretarzem obrony USA Chuckiem Hagelem.

Polski minister obrony przypomniał m.in. ustanowiony 32 lata temu, w czasie stanu wojennego przez prezydenta Ronalda Reagana dzień solidarności z Polską. – Dzisiaj potrzebujemy tej solidarności jako sojusznicy, wierząc, że aktywna obecność Stanów Zjednoczonych w Europie zapewnia naszemu kontynentowi bezpieczeństwo rozwój i demokrację – powiedział Siemoniak.

Zaznaczył, że wyrazem tej solidarności jest silne NATO, oparte o USA i Europę, która musi robić więcej dla swojego bezpieczeństwa. Zdaniem Siemoniaka wydarzenia w Europie i blisko jej granic – w Afryce Północnej i Syrii – nakazują poważnie traktować zagrożenia i wzmacniać Sojusz Północnoatlantycki.

– Polska jest gotowa do realnych i konkretnych działań w tym obszarze, modernizując siły zbrojne wielkim wysiłkiem finansowym swoich obywateli i organizując regionalną politykę bezpieczeństwa –  zadeklarował szef MON. – Skuteczność tych działań i naszych wysiłków zależy od wsparcia i obecności Stanów Zjednoczonych. Nie ma myślenia o bezpieczeństwie Polski i tej części Europy w XXI w. bez Stanów Zjednoczonych – podkreślił Siemoniak.

Poinformował, że rozmowy dotyczyły m.in. współpracy wojskowej, w tym misji w Afganistanie i wspólnych ćwiczeń, oraz sytuacji na Ukrainie. Odnotowano też – jak mówił Siemoniak – przebiegające zgodnie z harmonogramem prace nad amerykańskim systemem obrony przeciwrakietowej w Europie, obejmujące instalację w Redzikowie.

– Polska jest dla Stanów Zjednoczonych sojusznikiem strategicznym i starym przyjacielem – podkreślił z kolei sekretarz obrony USA Chuck Hagel.

Szef Pentagonu chwalił dotychczasowe i obecne zaangażowanie Polski w misje międzynarodowe. – Głęboko doceniamy udział Polski w misjach w Iraku oraz Afganistanie – powiedział sekretarz obrony USA.

Jako kolejny przykład dobrej współpracy między Polską a USA Hagel wymienił obronę przeciwrakietową. Zapewnił, że Stany Zjednoczone są nadal "zdecydowanie zaangażowane" w rozmieszczenie elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Polsce. – Liczymy na to, że zostanie to zrealizowane w ramach trzeciego etapu wprowadzania europejskiej części systemu antyrakietowego w 2018 roku – powiedział Hagel.

Dodał, że w 1999 roku głosował za wejściem Polski do NATO. – Jestem z tego dumny. Polska stała się silnym partnerem w ramach NATO – podkreślił.

Przypomniał, że jego rodzina pochodzi z Polski. – Cieszę się bardzo, że jestem znowu w Polsce, chociaż jest to moja pierwsza wizyta jako sekretarza obrony USA – powiedział.

W piątek szef Pentagonu ma spotkać się z prezydentem Bronisławem Komorowskim i premierem Donaldem Tuskiem. Odwiedzi też 33. Bazę Lotnictwa Transportowego w Powidzu, gdzie stacjonują pozyskane przez Polskę od USA samoloty C-130 Hercules i gdzie rotacyjnie przebywają amerykańskie pododdziały lotnicze. Zwiedzi również okolice Kiszkowa (Wielkopolskie), skąd pochodzą jego przodkowie

Źródło: pap, telewizja republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy