Siarka w Republice: sytuacja na Odrze nie jest winą Ministerstwa Klimatu [wideo]

Tomasz Domański 17-08-2022, 17:26
Telewizja Republika

"Mamy do czynienia z pewnego rodzaju katastrofą, która jest spowodowana czynnikami, których dziś do końca nie znamy", powiedział w Telewizji Republika wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka. Gość Adriana Stankowskiego stwierdził też, że prawdopodobnie nic nie wskazuje też na to, by do Odry zrzucone zostały jakiekolwiek zanieczyszczenia. "Przy tej presji, którą mamy w tej chwili to by nam wyszło, zwłaszcza z badań, które są prowadzone w różnych laboratoriach", dodał.

Województwo lubuskie to wyjątkowy region w skali kraju. Od wielu tygodni nie odnotowano opadów deszczu. Ziemia wyschnięta jest na wiór, nie ma też wody w studniach.

"Poziom wody na Odrze jest bardzo niski, to są też sytuacje takie, że dochodzi do bardzo wielu pożarów", mówi Siarka w naszym studiu.

"My mamy codziennie na terenie województwa lubuskiego wiele pożarów lasów, palą się też pola. O tym się nie mówi, a Lasy Państwowe ponoszą gigantycznie koszty", dodał wiceminister.

Jego zdaniem zaistniała sytuacja przenosi się także na rzekę. "Połączenie tych wszystkich elementów być może prowadzi do tego, że mamy śnięcie ryb. W historii to się zdarzało, nie na taką skalę, ale ta trudność z oszacowaniem strat do końca i ich przyczyny jest wyjątkowa i trudno winić za to Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Takie działanie jest nieuzasadnione" podkreślił.

Cała rozmowa w oknie powyżej. Polecamy!

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy