Sekretarz obrony USA złoży wizytę w Polsce

Artykuł
Flickr.com/srqpix/CC

W dniach 30-31 stycznia br. z wizytą w Polsce będzie przebywać sekretarz obrony USA Chuck Hagel – poinformował rzecznik MON Jacek Sońta. W programie wizyty szefa Pentagonu są spotkania z prezydentem Bronisławem Komorowskim i premierem Donaldem Tuskiem.

W czwartek z sekretarzem będzie rozmawiał minister obrony Tomasz Siemoniak. Oprócz rozmów z prezydentem i premierem Donaldem Tuskiem, szef departamentu obrony Stanów Zjednoczonych ma się spotkać także z ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim.

Wśród głównych tematów rozmów znajdą się wzajemna współpraca w zakresie obronności oraz relacje partnerskie w sferze bezpieczeństwa.

Podczas pobytu w Polsce Hagel w towarzystwie ministra Siemoniaka odwiedzi 33. Bazę Lotnictwa Transportowego w Powidzu, gdzie stacjonują pozyskane przez Polskę od USA samoloty C-130 Hercules i gdzie rotacyjnie przebywają amerykańskie pododdziały lotnicze.

Chuck Hagel odwiedzi również okolice Kiszkowa (woj. wielkopolskie), skąd pochodzą jego przodkowie.

Chuck Hagel, członek Partii Republikańskiej, został szefem Pentagonu w lutym ub. r. Urodził się 4 października 1946 w North Platte w Nebrasce jako najstarszy z czterech braci. W 1968 roku jako ochotnik walczył w Wietnamie, za służbę został dwukrotnie odznaczony Purpurowym Sercem.

Po odsłużeniu ostatniej tury w Wietnamie ukończył studia na Uniwersytecie Nebraski w Omaha i zaangażował się w działalność publiczną i biznesową. W 1981 r. prezydent Ronald Regan oddelegował go do struktur zajmujących się problemami weteranów.

W latach 1996-2009 reprezentował Nebraskę w Kongresie USA. Jako kongresman zajmował się m.in. sprawami zagranicznymi, bankowości i rozwoju. Był członkiem komitetu ds. wywiadu.

Za kadencji prezydenta Baracka Obamy wchodził w skład jego rady doradczej ds. wywiadu, zasiadał też w radzie politycznej sekretarza obrony USA.

27 lutego 2013 został zaprzysiężony jako 24. sekretarz obrony USA. Jest pierwszym weteranem powołanym na to stanowisko.

 

Źródło: pap

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy