STOP i START. Anwil wznawia produkcję nawozów. Cena (już) nie gra roli

Tomasz Domański 29-08-2022, 10:59
Artykuł
Telewizja Republika

Włocławska spółka w 100 proc. należąca do Grupy PKN Orlen, zdecydowała o wznowieniu produkcji nawozów azotowych. Prezes koncernu Daniel Obajtek zaznaczył, że firma robi wszystko, aby ten produkt, wykorzystywany w branży medycznej oraz do produkcji żywności, był dostępny na polskim rynku. Przypomnijmy, linie produkcyjne były nieczynne od 23 sierpnia

Cytowany w komunikacie prasowym szef Orlenu przypomniał, że bezprecedensowy wzrost cen gazu uderzył w branżę nawozową nie tylko w Polsce, ale w całej Europie, a Anwil, jako jedna z nielicznych firm, przez dłuższy czas utrzymywał ciągłość produkcji, aby zapewnić dostępność nawozów na polskim rynku.

Obajtek stwierdził też, że wstrzymanie produkcji nawozów w Anwilu wynikało wyłącznie z przesłanek biznesowych, niezależnych od Grupy Orlen.

"Widzimy jednak olbrzymie zapotrzebowanie ze strony branży spożywczej, ale też medycznej, w tym transplantologii, na skroplony CO2 oraz suchy lód. Mając na uwadze potrzebę zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego w Polsce, zdecydowaliśmy o uruchomieniu instalacji nawozowych, co umożliwi przywrócenie również dostaw półproduktu wytwarzanego we włocławskim zakładzie produkcyjnym - surowego CO2", przekazał.

Dodał, że koncern podejmie działania, aby ograniczenia wynikające z wysokich cen gazu miały możliwie minimalny wpływ na Grupę Orlen.

 

Źródło: PAP/PKN Orlen

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy