„STOP Barierom – STOP Covid-19”. Teraz trzeba walczyć ze skutkami COVID-19

Artykuł
Misją Fundacji Neuron Plus jest przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu osób z niepełnosprawnością
Fot. Canva

Budowa huba informacyjnego dla osób z niepełnosprawnością i seniorów oraz dedykowanej tym grupom społecznym specjalnej aplikacji na smartfony – m.in. takie działania zostały podjęte w ramach ogólnopolskiej kampanii informacyjno – edukacyjnej „STOP Barierom – STOP COVID”. To już trzecia edycja akcji zainicjowanej przez Fundację Neuron Plus.

Konieczność przygotowania takich narzędzi pokazała epidemia COVID-19, która bardzo mocno uderzyła zwłaszcza w środowisko osób z niepełnosprawnością i ludzi w wieku emerytalnym. Wielu seniorów to także OzN i tym bardziej zasadne jest zadbanie o interesy obu grup.

Tysiące osób zostało nie tylko zamkniętych w domach w czasie lockdownu, co ograniczyło ich kontakty społeczne, ale wprowadzenie różnych obostrzeń spowodowało pogorszenie dostępności do służby zdrowia i wielu innych usług. Inicjatywy Fundacji Neuron Plus są też skierowane do członków rodzin OzN, pracodawców, wolontariuszy, pracowników administracji publicznej i innych osób, które chciałyby pomóc niepełnosprawnym i seniorom w powrocie do normalnego funkcjonowania.

Bezpłatna aplikacja na smartfony “Aktywni 2.0” to narzędzie, które ma pomagać osobom niepełnosprawnym w nawiązywaniu kontaktów między sobą oraz z wolontariuszami, którzy chcą im pomóc w codziennych zajęciach (robienie zakupów, pomoc w sprzątaniu mieszkań, rehabilitacji itp.). Ale oprócz tego aplikacja ma spełniać szereg innych pożytecznych funkcji, w tym edukacyjną. Podpowie choćby to, w jaki sposób można pomagać OzN jako wolontariusz, jakie są procedury, wymagania, ale i narzędzia pomocy ze strony państwa dla pracodawców przy zatrudnianiu osób z niepełnosprawnością.

W ramach kampanii „STOP Barierom - STOP Covid”, Fundacja Neuron Plus rozbudowuje portal internetowy kampanii stopbarierom.pl. Portal przejmuje rolę huba informacyjnego i to nie tylko dla OzN i ich rodzin. Funkcje portalu będą szersze, bo choć ma on przede wszystkim informować osoby z niepełnosprawnością o ich prawach, możliwościach dostępu do opieki medycznej i rehabilitacji, to można się z niego także dowiedzieć o rozwiązaniach dotyczących regulacji prawnych w zakresie edukacji OzN i o przepisach prawnych dotyczących zatrudniania ludzi z niepełnosprawnościami. Portal stopbarierom.pl zawiera także szereg ważnych informacji dotyczących epidemii koronawirusa. Dla wielu OzN bardzo przydatne okaże się rozszerzenie funkcji wirtualnego asystenta. Dotąd z cyfrowym asystentem można się było kontaktować na czacie tylko za pomocą pisemnych komunikatów, a teraz będzie on posiadał także funkcję głosową, co znacznie ułatwi korzystanie z huba informacyjnego nie tylko niepełnosprawnym mającym problemy ze wzrokiem.

- Podjęliśmy tę inicjatywę, aby pomóc osobom z niepełnosprawnością i ludziom starszym w poradzeniu sobie ze skutkami epidemii COVID-19. W kraju dyskutuje się bardzo dużo o ekonomicznych skutkach pandemii, koncentrujemy się na debatowaniu o wpływie lockdownu na przedsiębiorstwa. To ważne, ale nie możemy zostawić bez pomocy tych, o których często się zapomina, czyli seniorów i niepełnosprawnych – mówi prof. Janusz Kocki, przewodniczący Rady Naukowej Fundacji Neuron Plus.

Zniesienie większości obostrzeń sanitarnych na pewno poprawiło sytuację OzN, np. w zakresie dostępu do opieki medycznej, ale trzeba przygotowywać się na zapowiadaną przez ekspertów kolejną jesienną falę zachorowań na COVID-19. Możliwe jest bowiem wtedy przywrócenie przynajmniej części restrykcji epidemiologicznych, co znowu uderzyć może mocno w seniorów i osoby z niepełnosprawnością.

Warto przypomnieć, że poprzednie dwie edycje kampanii „STOP Barierom” odbyły się w latach 2019-2020. Fundacja Neuron Plus otrzymała wsparcie przy realizacji tego programu ze strony m.in. PKO Banku Polskiego, Fundacja PKO BP, Fundacji Orlen Dar Serca, Fundacji KGHM Polska Miedź, Fundacja BGK, i Totalizatora Sportowego.

Patronat nad kampanią „STOP Barierom” sprawują: minister edukacji i nauki oraz minister rodziny i polityki społecznej.

Misją Fundacji Neuron Plus jest przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu osób z niepełnosprawnością. Dotyczy to wszystkich sfer życia i aktywności ludzi (edukacja, praca, sport, kultura), a nie tylko opieki medycznej i rehabilitacji.

Więcej na stronie www.stopbarierom.pl

Źródło: materiały prasowe

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy