Przejdź do treści
11:00 Francja: Od 1 lipca zakaz palenia na plażach i w parkach w całym kraju
10:32 Gorzów Wielkopolski: Pijany mężczyzna uciekał przed patrolem, rozbił kilka aut, w tym radiowóz
10:01 Śląskie: Areszt dla mężczyzny podejrzanego o znęcanie się nad żoną
09:12 Karol Nawrocki w Gorlicach: nie oddajmy Polski w ręce radykalnych liberałów
08:23 Ukraina: Rosjanie atakowali w nocy 90 dronami i dwoma rakietami balistycznymi
07:59 Minister finansów USA Scott Bessent ocenił w wywiadzie dla stacji Fox News, że negocjacje handlowe USA z Chinami znalazły się "w pewnym impasie"
07:37 Włochy: Odkryto pięciu żyjących potomków Leonarda da Vinci
06:35 Kenia: Szef AFRICOM - afrykańska grupa terrorystyczna jest w stanie przeprowadzić ataki w USA
06:04 USA: 20 osób aresztowano w Nowym Jorku po starciach protestujących imigrantów z policją
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Zgorzelec zaprasza - Nie Trzaskaj - Przyjdź na Wrotki, 30 maja (piątek), g. 18:00, Skwer im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Zgorzelcu
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej we Wrocławiu zaprasza 30 maja, o godz. 17.30 na uroczystą Mszę św. w intencji Ojczyzny, w kościele NMP na Piasku, ul. Katedralna 4. Po mszy przemarsz pod pomnik papieża Jana XXIII, gdzie odbędzie się łączenie z TV Republika
Wydarzenie Finał kampanii wyborczej Karola Nawrockiego: 30 maja (piątek) godz. 22:00, plac przy Miejskim Ośrodku Kultury w Wysokiem Mazowieckiem
Spotkanie Europoseł Patryk Jaki weźmie udział w spotkaniu w Ostrowi Mazowieckiej 30 maja godz. 18.00 (Stara Elektrownia ul. 11 Listopada 7)
Wydarzenie "Warsaw Boxing Cup" - Pamięci Żołnierzy Walczących w Bitwie Pod Monte Cassino. 31 maja godz. 16:00. "107 Granda na pięści". 1 czerwca godz. 11:00. Ul. Łazienkowska 6a, Warszawa
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Nysie zaprasza na spotkanie z Danielem Obajtkiem oraz Michałem Dworczykiem, 5 czerwca (czwartek), g. 19:00, Nyski Dom Kultury ul. Wałowa 7
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Gdańsk II zaprasza na protest - Nie dla nielegalnej imigracji!, 8 czerwca (niedziela), g. 12, pod Radą Miasta Gdańska ul. Wały Jagiellońskie 1
Wydarzenia Manifestacja przeciwko budowie ośrodka dla imigrantów! Gdzie? Poręba/Zawiercie, ul. Dworcowa – skwer przed M OK. Sobota – 31.05 godz. 12:00
NBP NBP informuje: Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: „Polska ma już 509 ton złota – więcej niż Europejski Bank Centralny! To dowód na skuteczną strategię, która wzmacnia wiarygodność Polski i buduje bezpieczeństwo finansowe obywateli"
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Bełchatowie zaprasza na spotkanie z Danielem Obajtkiem, 30 maja (piątek), g. 17.00, Oratorium Jana Pawła II w Bełchatowie
Wydarzenie Maków Maz. zaprasza na wspólne czuwanie modlitewne w intencji Karola Nawrockiego. 30 maja 2025 roku, godz. 20:00 w Parafii św. Józefa w Makowie Mazowieckim

Rząd zaleca robienie zapasów. Zasada „zero Covid” i widmo kryzysu w Chinach

Źródło: Fot. T Chu/ Flickr

– Władze Chin wzywają rodziny, aby gromadziły zapasy produktów codziennego użytku na wypadek sytuacji awaryjnych – podała agencja Reutera, łącząc to z falą Covid-19 i ulewnymi deszczami, które wywindowały ceny warzyw i wzbudziły obawy o ciągłość dostaw.

Wytyczne ministerstwa handlu wywołały zaniepokojenie w chińskich sieciach społecznościowych. W internecie pojawiły się spekulacje, że wynika to z rosnącego napięcia wokół Tajwanu. Państwowe media zaprzeczają temu.

Dziennik ekonomiczny „Jingji Ribao” związany z Komunistyczną Partią Chin (KPCh) zapewnił, że celem wytycznych jest zabezpieczenie ludności prze trudną sytuacja jaką mógłby wywołaćlockdown.

Resort nakazał również lokalnym władzom zakup warzyw, które można przechowywać. W oświadczeniu wydanym w poniedziałek wieczorem ministerstwo apelowało do władz regionu o utrzymanie stabilnych dostaw i cen.

Rząd centralny zwykle stara się zwiększać dostawy świeżych warzyw i wieprzowiny przed najważniejszym chińskim świętem, Świętem Wiosny, które w przyszłym roku przypada w lutym. Tym razem sytuacja jest trudniejsza ponieważ wynika ze zniszczeń upraw w prowincji Szantung oraz ogniskami Covid-19 w północnej części Chin.

– W ubiegłym tygodniu ceny ogórków, szpinaku i brokułów były prawie dwa razy wyższe niż na początku października. Szpinak kosztował 16,67 juana (10,25 zł) za kilogram i był droższy od niektórych rodzajów mięsa wieprzowego – podał Reuters.

W ostatnich tygodniach Chiny walczą z nową falą zakażeń wariantem Delta, której pochodzenie nie zostało określone. Od połowy października wykryto około 300 lokalnych infekcji w co najmniej 11 prowincjach i regionach, głównie na północy kraju. By wygasić ogniska choroby, władze ogłosiły surowe lockdowny w trzech miastach, w tym w 4-milionowym Lanzhou. Poszczególne regiony wprowadzają restrykcje wobec osób przybywających z obszarów ryzyka, w tym obowiązkowe testy i kwarantannę. Według ekspertów Chiny raczej nie zrezygnują z obostrzeń na granicach przed latem 2022 roku.

– We wtorek państwowa komisja zdrowia zgłosiła 71 nowych infekcji objawowych, w tym 54 przypadki, w których do zakażenia doszło na terenie kraju. Najwięcej, 27 zachorowań, odnotowano w prowincji Heilongjiang na północnym wschodzie kraju – wynika z dobowego sprawozdania komisji.

 

Reuters/ PAP

Wiadomości

TRZEBA ZOBACZYĆ!

Tusk chciał się popisać. Mentzen odpowiedział. I to ostro!

Pijany uciekał przed policją i rozbił kilka aut

HIT! Nawrocki w Gorliach: Tuskowi udała się JEDNA rzecz... Wiemy, jaka!

Jest areszt dla mężczyzny podejrzanego o znęcanie się nad żoną

Republika znów najlepsza w całej Polsce! Wyprzedziliśmy konkurentów [DANE]

Liverpool: Kierowca oskarżony o celowe potrącenie kibiców

Pożary lasów w Kanadzie zagrażają amerykańskim miastom!

HIT DNIA

Tusk "wykolegował" sojuszników. Trzecia Droga nie weszłaby dziś do Sejmu!

FIT Lovers wywołali burzę w sieci. Fani czują się oszukani: "OBRZYDLIWE granie na emocjach!"

Brytyjska armia wypowiada cyberwojnę Putinowi

Gozdyra potępia kibicowskie ustawki, Jabłoński pyta o Tuska. Tę minę trzeba po prostu zobaczyć [WIDEO]

Massimiliano Allegri wraca do AC Milanu! Kontrakt na trzy lata podpisany

Za garść ziemniaków. Wychodzą nowe informacje o akcji Gajewskiej, jest jeszcze gorzej niż myśleliśmy [WIDEO]

Wisła Kraków po dramatycznym meczu odpada z walki o powrót do Ekstraklasy!

Druga tura wyborów. Kogo wybiorą Polacy? [SONDAŻ]

Najnowsze

TRZEBA ZOBACZYĆ!

Tusk chciał się popisać. Mentzen odpowiedział. I to ostro!

Republika znów najlepsza w całej Polsce! Wyprzedziliśmy konkurentów [DANE]

Liverpool: Kierowca oskarżony o celowe potrącenie kibiców

Pożary lasów w Kanadzie zagrażają amerykańskim miastom!

HIT DNIA

Tusk "wykolegował" sojuszników. Trzecia Droga nie weszłaby dziś do Sejmu!

Pijany uciekał przed policją i rozbił kilka aut

HIT! Nawrocki w Gorliach: Tuskowi udała się JEDNA rzecz... Wiemy, jaka!

Jest areszt dla mężczyzny podejrzanego o znęcanie się nad żoną