Rząd Korei Południowej wprowadzi zakaz uboju psów i handlu ich mięsem

Portal TV Republika 19-11-2023, 18:15
Artykuł
Screenshot twitter.com
Twitter.com

Rząd Korei Południowej i rządząca Partia Władzy Ludowej (PPP) zapowiedziały wprowadzenie zakazu uboju psów i handlu ich mięsem – podała w piątek agencja Yonhap. Przepisy miałyby zostać przyjęte przed końcem roku, ale będzie okres przejściowy do 2027 roku.

„Nadszedł czas, by nasze społeczeństwo położyło kres spożywaniu mięsa psów, biorąc pod uwagę rosnącą liczbę zwierząt domowych, zwiększoną świadomość i międzynarodową pozycję naszego kraju” – powiedział poseł PPP Ju Eui Dong.

„Będziemy naciskać jeszcze w tym roku na specjalną ustawę, która zakończy spożywanie mięsa psów” – podkreślił.

Za takim krokiem opowiada się również główna siła opozycyjna, Partia Demokratyczna (DP). W ubiegłym tygodniu dopisała ona zakaz jedzenia psów do swojego oficjalnego programu politycznego.

Mięso psów jest częścią tradycyjnego koreańskiego jadłospisu, ale w ostatnich latach zdecydowana większość Koreańczyków deklaruje, że go nie spożywa. Większość mieszkańców opowiada się również za prawnym zakazem handlu psim mięsem, ale jak dotąd takich przepisów nie wprowadzono.

Z przeprowadzonego w ubiegłym roku sondażu wynika, że 64 proc. dorosłych mieszkańców Korei Południowej ma negatywny stosunek do jedzenia psów. To o 20 pkt. procentowych więcej niż w podobnym badaniu z 2015 roku – podał dziennik „Korea Herald”.

Zgodnie z planem rządu zakazowi mają towarzyszyć finansowe zachęty dla hodowców, by zamykali fermy i podejmowali inną działalność. Przewidziano okres przejściowy do 2027 roku.

Według rządowych danych w kraju jest obecnie około 1150 ferm psów, 34 ubojnie, 219 firm zajmujących się dystrybucją psiego mięsa oraz 1600 restauracji, które je serwują – podał Yonhap.

Źródło: PAP, Twitter

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy