Przejdź do treści
09:58 Stalowa Wola: Dogaszanie pożaru hali; od piątku nie udało się całkowicie zagasić ognia
09:54 Kraków: Żywa szopka przy Bazylice Franciszkanów 25 i 26 grudnia
08:48 USA: Pierwsza kobieta poruszająca się na wózku inwalidzkim odbyła podróż w kosmos
08:07 Świat: Komitety olimpijskie krajów bałtyckich przeciwne stanowisku MKOl ws. Rosjan i Białorusinów
07:09 RPA: Dziewięć osób zginęło w strzelaninie w pobliżu Johannesburga
06:30 Polska: W niedzielę sklepy będą czynne, to ostatnia niedziela handlowa w tym roku. W Wigilię placówki handlowe będą zamknięte
06:18 Włochy: Burmistrz Wenecji wydał zakaz muzyki w pobliżu kościołów w wigilijną noc
Republika Republika zaprasza widzów na specjalny koncert kolęd z Kozłówki, z udziałem Prezydenta RP Karola Nawrockiego oraz Pierwszej Damy Marty Nawrockiej, Wigilia, godz. 20.00
Republika Dzieci w Libanie śpiewają najpiękniejsze polskie kolędy. Na koncert zapraszamy do Republiki w Boże Narodzenie o godzinie 20:00
Wydarzenie Telewizja Republika, województwo lubelskie i miasto Chełm zapraszają na "Wystrzałowego Sylwestra z Republiką". Wśród gwiazd m.in. Fun Factory, Kombi Łosowski, Bayer Full, Defis, Corona i Weekend. Zapraszamy 31 grudnia do Chełma i przed telewizory!
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Kalisz zaprasza na spotkanie z europosłem Patrykiem Jakim. 21 grudnia, godz. 17:00, Sala konferencyjna przy hotelu Hampton by Hilton, ul. Chopina 9, Kalisz
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl
NBP Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: Przyjęcie euro katastrofalnie spowolni rozwój gospodarczy Polski

Ruszył proces dyscyplinarny ws. sędziego Milewskiego

Źródło:

Sąd Apelacyjny w Warszawie rozpoczął proces dyscyplinarny byłego prezesa Sądu Okręgowego w Gdańsku Ryszarda Milewskiego, obwinionego o uchybienie godności sędziego przez to, że rozmawiał z podającym się za urzędnika premiera o sprawie szefa Amber Gold.

Milewski nie przyznaje się do zarzutu, jaki postawił mu rzecznik dyscyplinarny przy Krajowej Radzie Sądownictwa Marek Hibner. W jego ocenie zachowanie obwinionego było przewinieniem służbowym polegającym na naruszeniu zasady niezależności sądów i uchybieniu godności urzędu sędziowskiego.

Według rzecznika doszło do tego w rozmowie telefonicznej, jaką Milewski 6 września 2012 r. prowadził z osobą podającą się za asystenta szefa kancelarii premiera, w której prezes sądu wyraził gotowość ustalenia terminu posiedzenia dogodnego - jak sądził - dla premiera i szefa KPRM, i wyrażał gotowość wydelegowania sędziów gdańskich na spotkanie z premierem, by zapoznać go ze sprawami dotyczącymi szefa Amber Gold.

- Był to serwilizm wobec przedstawiciela władzy wykonawczej. To niedopuszczalne. Współczuję sędziemu, że dał się wprowadzić w błąd - pewnie nie on jeden mógłby dać się nabrać, ale nie miał prawa rozmawiać o terminie posiedzenia - w tym miejscu powinien zakończyć rozmowę - mówił przed sądem rzecznik dyscyplinarny sędziów, Marek Hibner.

Obrońca Milewskiego mec. Jacek Gutkowski podkreślił, że już dwa dni przed rozmową z prezesem Milewskim był wyznaczony termin posiedzenia aresztowego, a nagranie rozmowy zostało zmanipulowane. - Nie mamy oryginału nagrania, opinia biegłego jest niepełna - mówił adwokat. Według rzecznika dyscyplinarnego w tej sprawie „nie liczy się, kiedy był wyznaczony termin, tylko że prezes w rozmowie z przedstawicielem władzy wykonawczej wyraził gotowość do ewentualnego przesuwania terminu”. - Tak to nie powinno wyglądać  - dodał.

- Sytuacja w tamtych dniach była nietypowa - mówił w wyjaśnieniach b. prezes Milewski. Jak podkreślał, gdy na jaw wyszła afera Amber Gold, ówczesny minister sprawiedliwości przemawiał w Sejmie, a do niego dzwonił wiceminister Wojciech Hajduk z poleceniem przesyłania mu akt do ministerstwa - co było wtedy prawnie niedopuszczalne. - Żądano ode mnie dyscyplinarek i ściągnięto te akta inną drogą. Taka była atmosfera - mówił Milewski. Zaprzeczył, by omawiał przez telefon termin posiedzenia aresztowego ws. Amber Gold. Jak podkreślił, każdy może się dowiedzieć o termin posiedzenia aresztowego. - Gdy zapytano mnie w rozmowie, czy sędziowie to moje zaufane osoby, nabrałem podejrzeń i sam zawiadomiłem organa ścigania - dodał.

Milewski jest zawieszony w czynnościach sędziego i do wyjaśnienia sprawy nie orzeka. W sądzie podtrzymał, że nagranie zostało zmanipulowane. - Dlaczego tak zrobiono, że ten, kto mnie nagrał umieścił to nagranie na zagranicznym serwerze, z hasłem? To świadczy, że doszło do manipulacji - uznał.

Sąd będzie badał ten wątek. Postanowił wezwać biegłego ds. fonoskopii, który badał dla rzecznika dyscyplinarnego nagranie rozmowy sędziego z osobą podającą się za urzędnika kancelarii premiera. Na świadków będą wezwani autor nagrania i dziennikarz, który opisał sprawę. Sąd chce się też zapoznać z aktami umorzonego przez prokuraturę w Poznaniu śledztwa w sprawie rzekomego przekroczenia uprawnień przez sędziego Milewskiego.

dch, mk, PAP, fot. Monikoska/CC

Wiadomości

Pierwsza kobieta na wózku inwalidzkim odbyła lot w kosmos

Zmasowany atak Rosjan na Odessę. Turcy nagrali moment nalotu WIDEO

Światowa akcja widzów Republiki! Publikujemy Wasze filmiki! [SZCZEGÓŁY]

Pożyczka na Ukrainę zabezpieczona rosyjskimi aktywami? Bosak rozbiera na części manipulacje Tuska

Setki ewakuowanych, jedna ofiara po ulewnych deszczach na zachodzie USA

Tak działa dyskredytacja polskich polityków na przykładzie prezydenta Nawrockiego. Niemiecka robota

Są ofiary i ranni po strzelaninie w pobliżu Johannesburga!

Czy ekipa Tuska jest dumna z zamachu na TVP?

„Solidarność” skrytykowała metody tłumienia protestu rolników w Brukseli

Eksperci ostrzegają: Sztuczna inteligencja sprawia, że mózg pracuje mniej

Policyjna akcja w całych Włoszech: Zatrzymano 384 osoby

Putin chce rozmawiać z europejskim przywódcą

Dyrektor wywiadu: zdolności Rosji do podboju Ukrainy bliskie zeru

Kwestionują Konwencję Genewską: Służyła uciekinierom z ZSRR, nie masowej imigracji 2025

Premier Australii odbierze mieszkańcom broń. To odpowiedź na terroryzm

Najnowsze

Pierwsza kobieta na wózku inwalidzkim odbyła lot w kosmos

Setki ewakuowanych, jedna ofiara po ulewnych deszczach na zachodzie USA

Karol Nawrocki

Tak działa dyskredytacja polskich polityków na przykładzie prezydenta Nawrockiego. Niemiecka robota

Są ofiary i ranni po strzelaninie w pobliżu Johannesburga!

Czy ekipa Tuska jest dumna z zamachu na TVP?

Zmasowany atak Rosjan na Odessę. Turcy nagrali moment nalotu WIDEO

Światowa akcja widzów Republiki! Publikujemy Wasze filmiki! [SZCZEGÓŁY]

Pożyczka na Ukrainę zabezpieczona rosyjskimi aktywami? Bosak rozbiera na części manipulacje Tuska