Rusza portal dziennikarzy współpracujących z E. Snowdenem

Artykuł
Flikr/CC BY-SA 2.0/AK Rockefeller

Rusza strona internetowa, na której zamieszczane będą materiały oparte na informacjach przekazanych mediom przez byłego współpracownika CIA i NSA Edwarda Snowdena - ogłosili w poniedziałek dziennikarze, którzy z nim współpracowali.

W założycielskiej trójce portalu "The Intercept" znalazło się dwoje dziennikarzy, z którymi już wcześniej kontaktował się Snowden - współpracownik dziennika "Guardian" Glenn Greenwald oraz amerykańska dokumentalistka i producentka Laura Poitras, oraz niezależny dziennikarz śledczy Jeremy Scahill.

W zamyśle twórców portal będzie początkowo koncentrował się na ujawnianiu kolejnych informacji przekazanych przez Snowdena, ale z czasem zajmie się dziennikarstwem śledczym na szerszą skalę. Wśród tematów w kręgu zainteresowania "The Intercept" będzie korupcja, nadużywanie prawa, naruszanie praw obywatelskich oraz nierówności społeczne.

W pierwszym tekście portal twierdzi, że amerykański wywiad mocno sugerował się wynikami elektronicznej inwigilacji przy wyborze celów dla ataków dronów, a tożsamość osób, które miały być celem, nie była potwierdzana przez agentów w terenie; według autorów prowadziło to często do śmierci niewinnych osób. Zamieszczono również wykonane z powietrza zdjęcia central amerykańskich tajnych służb w wysokiej rozdzielczości.

Projekt finansowany jest przez miliardera, współzałożyciela portalu aukcyjnego eBay, Pierre'a Omidyara, który od lat angażuje się w rozwijanie dziennikarskich inicjatyw. W ubiegłym roku ogłosił, że zrezygnował z kupna dziennika "Washington Post" i przeznaczy 250 mln dolarów na portal Glenna Greenwalda.

Edward Snowden, który ujawnił globalne programy inwigilacji amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA), pracował dla CIA w przedstawicielstwie USA przy ONZ w Genewie w latach 2007-2009. Dokumenty przekazane mediom przez Snowdena sugerują, że wielkie amerykańskie i brytyjskie firmy sektora technologii informatycznych współpracowały ze służbami wywiadowczymi swoich krajów.

Źródło: pap

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy