Rusza odbudowa Notre-Dame. Pierwsza msza za kilka lat

Artykuł
Za pięć lat przywrócona zostanie możliwość sprawowania w katedrze kultu
Fot. Twitter/@DalgetySusan

Francuzi poinformowali o zakończeniu prac zabezpieczających pozostałości katedry Notre-Dame de Paris po pożarze z kwietnia 2019 roku. Otwiera to drogę do rozpoczęcia właściwej odbudowy i rekonstrukcji świątyni. Pierwsze prace przy katedrze rozpoczną się jeszcze tej zimy.

Zakończona faza zabezpieczenia obejmowała m.in. konsolidację murów, zabezpieczenie terenu, usunięcie spalonych rusztowań. Zlikwidowano zniszczone w pożarze organy, ustawiono nowe przypory, oczyszczono i posegregowano szczątki wyposażenia katedry, zabezpieczono transept. Odpowiedzialny za odbudowę komitet podkreśla, że wszystko odbywa się zgodnie z przyjętym harmonogramem. Przypomnijmy, że pierwsza Msza św. w Notre-Dame zaplanowana jest na 16 kwietnia 2024 roku.

Prezydent Emmanuel Macron obiecał, że katedra zostanie odbudowana za pięć lat, ale to się do końca nie uda. Ostatecznie ustalono, że do tego czasu powróci możliwość sprawowania kultu, przynajmniej w nawie głównej. W grudniu 2020 r. takie warunki określił gen. Georgelin, który został wybrany na szefa komitetu zajmującego się odbudową.

Komunikat prasowy stwierdza, że „przygotowana została faza renowacji i katedra jest gotowa do rozpoczęcia pierwszych prac renowacyjnych tej zimy”. Komitet odbudowy przygotowuje obecnie przetargi, które wyłonią firmy dopuszczone do wykonania odbudowy. We wrześniu trwać będzie dokładnego czyszczenie wewnętrznych ścian i posadzki katedralnej.

Źródło: PCh24.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy