Przejdź do treści
7:40 W Iranie wykonano w sobotę wyrok śmierci na mężczyźnie, który został skazany za szpiegostwo na rzecz Izraela i powiązania z irańskimi grupami opozycyjnymi
Republika Republika zaprasza naszych widzów na specjalny koncert kolęd z Kozłówki, z udziałem Prezydenta RP Karola Nawrockiego oraz Pierwszej Damy Marty Nawrockiej, Wigilia, godz. 20.00
Republika Dzieci w Libanie śpiewają najpiękniejsze polskie kolędy. Na koncert zapraszamy do Republiki w Boże Narodzenie o godzinie 20:00
Wydarzenie Telewizja Republika, województwo lubelskie i miasto Chełm po raz kolejny zorganizują "Wystrzałowego Sylwestra z Republiką". Wśród gwiazd m.in. Fun Factory, Kombi Łosowski, Bayer Full i Weekend. Zapraszamy 31 grudnia do Chełma i przed telewizory
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Poznań zaprasza na spotkanie z europosłem Patrykiem Jakim, 20 grudnia, godz. 17:00, Andersia Hotel pl. Władysława Andersa 3, Poznań
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Kalisz zaprasza na spotkanie z europosłem Patrykiem Jakim. 21 grudnia, godz. 17:00, Sala konferencyjna przy hotelu Hampton by Hilton, ul. Chopina 9, Kalisz
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl
NBP Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: Przyjęcie euro katastrofalnie spowolni rozwój gospodarczy Polski

Elon Musk a TikTok. Miliarder kupi kolejną aplikację?

Źródło: Steve Jurvetson - https://www.flickr.com

Pekin ma prowadzić wstępne rozmowy na temat sprzedaży chińskiej aplikacji TikTok i to z... Elonem Muskiem. Doniesienia te przekazuje Bloomberg. Przypomniano również, że amerykański Sąd Najwyższy USA ogłosił niedawno, iż decyzja o sprzedaży amerykańskiego oddziału TikToka lub zakazie używania aplikacji w kraju zapadnie do 19 stycznia.

Musk kupi TikToka?

Bloomberg donosi, że aplikacja TikTok mogłaby zostać sprzedany w drodze przetargu lub na mocy porozumienia z amerykańskim rządem, co zdaniem autorów artykułu może sugerować, że przyszłość aplikacji nie leży wyłącznie w rękach jej macierzystej spółki ByteDance. Jak podkreślono, chiński rząd posiada tzw. złotą akcję, która daje mu wpływ na strategiczne decyzje firmy.

Ewentualny zakup przez Muska TikToka, który tylko w USA ma ponad 170 mln użytkowników, mógłby poważnie wzmocnić platformę X, której już jest właścicielem - zauważa Bloomberg. Co więcej, miliarder założył firmę zajmującą się sztuczną inteligencją xAI, która mogłaby korzystać z danych generowanych przez chińską aplikację.

Jak idą rozmowy?

Jak podała agencja, chińskie władze do tej pory nie osiągnęli konsensusu co do podjęcia działań w tej kwestii. Nie jest jasne, w jakim stopniu spółka ByteDance jest świadoma rozmów prowadzonych między Muskiem a Pekinem. Nie wiadomo też, czy Musk, TikTok i ByteDance przeprowadzili rozmowy na temat warunków ewentualnej umowy.

"Nie można od nas oczekiwać, że będziemy komentować czystą fikcję"

 – tak do doniesień Bloomberga odniósł się rzecznik TikToka. We wcześniejszych oświadczeniach firma podkreślała, że udział chińskiego rządu w strukturze własnościowej ByteDance nie ma wpływu na globalne operacje spółki poza Chinami, w tym dotyczące TikToka.

Musk, X oraz chińskie ministerstwo cyberprzestrzeni i handlu dotąd nie skomentowały sprawy.

Na ile wyceniono aplikację?

Analitycy Bloomberga oszacowali wartość amerykańskich operacji TikToka na ok. 40-50 mld dol. w 2024 r. Jak zauważono, to znaczna suma nawet dla najbogatszego człowieka na świecie. Przypomniano, że Musk zapłacił 44 mld dol. za Twittera (obecnie X) i nadal spłaca zaciągnięte na ten zakup pożyczki.

Zgodnie z postanowieniem Sądu Najwyższego USA ByteDance ma czas na sprzedanie swojego amerykańskiego oddziału do 19 stycznia, gdy w życie ma wejść ustawa zakazująca TikToka w USA. Spółka odwołała się od tego postanowienia, przekonując, że narusza prawo do wolności słowa. Także Donald Trump, który 20 stycznia zostanie zaprzysiężony na prezydenta USA, zaapelował o wstrzymanie wejścia przepisów w życie, by jego nowa administracja miała więcej czasu na wypracowanie "politycznego rozwiązania"

Źródło: Republika, Bloomberg, PAP

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X

Polecamy Sejm

Wiadomości

Liga Konferencji się opłaca. Sprawdź, ile zarobiły polskie kluby

Leon XIV: trzeba unikać gorączkowego aktywizmu przed Bożym Narodzeniem

Premier proponuje referendum w sprawie nielegalnych imigrantów

Niemcy: 61-latek publikował online gwałty na żonie

Rasizm wobec białej rasy. Elon Musk krytykuje Wikipedię

Bastiony dżihadu w ogniu. Amerykanie dosięgli 70 celów

Stalowa Wola: dziesiątki zastępów straży walczy z ogniem

Putin się wysypał. Nie wprost o ataku o Europę

Ujawniono akta Epsteina: nazwiska ponad tuzina politycznie eksponowanych osób

Trump: zostaniecie uderzeni jak nigdy wcześniej

Rosjanie zaatakowali infrastrukturę portu w Odessie. Są ofiary

AKTUALIZACJA

USA wypowiada wojnę Państwu Islamskiemu

Niebywałe! Pani Karolina, ofiara rządów Tuska, dostała ofertę pracy przy… Funduszu Sprawiedliwości

Weto do ustawy oświatowej, uwagi do podstawy programowej

Czesi nie wdrożą ETS2. Szukają sojuszników, żeby zlikwidować system

Najnowsze

Liga Konferencji się opłaca. Sprawdź, ile zarobiły polskie kluby

Wikipedia promuje rasizm

Rasizm wobec białej rasy. Elon Musk krytykuje Wikipedię

atak amerykańskich sił powietrznych - zdjęcie poglądowe

Bastiony dżihadu w ogniu. Amerykanie dosięgli 70 celów

pożar w Stalowej Woli

Stalowa Wola: dziesiątki zastępów straży walczy z ogniem

Putin

Putin się wysypał. Nie wprost o ataku o Europę

Leon XIV: trzeba unikać gorączkowego aktywizmu przed Bożym Narodzeniem

premier proponuje referendum

Premier proponuje referendum w sprawie nielegalnych imigrantów

gwałciciel żony

Niemcy: 61-latek publikował online gwałty na żonie