Rozpoczęła się XI Sesja Zgromadzenia Parlamentarnego Polski, Litwy i Ukrainy

Artykuł
Spotkanie prezydium Zgromadzenia Parlametnarnego
Fot. PAP/Paweł Supernak

W Senacie rozpoczęła się dwudniowa XI Sesja Zgromadzenia Parlamentarnego Polski, Litwy i Ukrainy. W niedzielę spotkało się prezydium zgromadzenia, a w poniedziałek zaplanowano obrady plenarne - poinformowało Centrum Informacyjne Senatu.

CIS przekazało w niedzielę, że w obradach XI Sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Polski, Litwy i Ukrainy uczestniczą marszałek Senatu Tomasz Grodzki, przewodnicząca litewskiego Sejmu Viktorija Czmilyte-Nielsen oraz przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefanczuk.

„Sesja rozpoczęła się od spotkania Prezydium Zgromadzenia Parlamentarnego z udziałem przewodniczących parlamentów, które poświęcone było między innymi kwestiom związanym z przebiegiem sesji oraz projektowi dokumentu końcowego. Wziął w nim udział także przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu RP poseł Marek Kuchciński, który jest wiceprzewodniczącym polskiej delegacji do Zgromadzenia” - podała Kancelaria Senatu.

W poniedziałek odbędą się obrady plenarne. Podczas otwarcia sesji, jak zapowiedziało CIS, głos zabiorą Grodzki, Czmilyte-Nielsen i Stefanczuk. Członkowie zgromadzenia będą następnie pracować w komisjach.

„Komisja ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Ukrainy będzie dyskutować na temat drogi Ukrainy do członkostwa w Unii Europejskiej i innych organizacjach międzynarodowych w perspektywie polskiego oraz litewskiego przewodnictwa w Radzie UE oraz o przyszłym członkostwie Ukrainy w NATO jako czynniku utrzymania stabilności i bezpieczeństwa w regionie” - wyjaśniło CIS.

Czytaj także: Deklaracja podpisana. Litwa, Polska i Ukraina sojusznikami w walce z agresją Rosji

Z kolei Komisja ds. rozwoju współpracy handlowo-gospodarczej, regionalnej, lokalnej i transgranicznej „zajmie się rozwojem infrastruktury w regionie Europy Środkowo-Wschodniej oraz bezpieczeństwem energetycznym w regionie i wspieraniem regionalnych inicjatyw w ramach Trójkąta Lubelskiego”.

„Komisja ds. współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa wysłucha wystąpienia dyrektor Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych Martyny Bildziukiewicz, zajmie się także integralnością terytorialną Ukrainy, utrzymaniem wspólnej polityki wobec Rosji, omówi też instrumenty wsparcia demokratycznej opozycji białoruskiej i wspólnej polityki wobec Białorusi, a także kryzys migracyjny na litewskim i polskim odcinku granicy UE z Białorusią. Tematem obrad będą także nowe inwestycje energetyczne w regionie m.in Nord Stream 2” - poinformowano w komunikacie CIS.

Na temat „współpracy polskich, litewskich i ukraińskich służb i mediów w walce z fake newsami, dezinformacją oraz tworzeniem podziałów i wzniecaniem nienawiści” dyskutować będzie Komisja ds. współpracy społecznej i kulturalnej. „Omówi także kwestie odpowiedzialności za wspólne zabytki jako element umacniania dialogu polsko-litewsko-ukraińskiego” - przekazano.

„XI Sesja Zgromadzenia Parlamentarnego Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, Sejmu Republiki Litewskiej i Rady Najwyższej Ukrainy zakończy się przyjęciem dokumentu końcowego. Przewodniczący parlamentów wygłoszą także oświadczenia dla prasy” - zapowiedziało CIS.

Podczas obrad zaplanowane są też dwustronne rozmowy marszałka Senatu z przewodniczącą litewskiego Sejmu i przewodniczącym Rady Najwyższej Ukrainy. „Przewodniczący parlamentów Litwy i Ukrainy spotkają się także z Marszałek Sejmu RP Elżbietą Witek” - zaznaczyło CIS.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy