Rozmowy wysłanników UE z Janukowyczem zostaną wznowione za kilka godzin [RELACJA NA ŻYWO]

apu, mg, mk 21-02-2014, 23:19
Artykuł
wikipedia/Ingwar/CC BY-SA 2.0

Wedle doniesień ukraińskich mediów prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz opuścił Kijów i odleciał prywatnym samolotem do Charkowa.

23.50

Nasz korespondent Jan Pawlicki ze Lwowa:

We Lwowie jest spokój. Nie funkcjonują struktury rządowe. Jest samoobrona Lwowa, którą kontroluje mer miasta. Bardzo duża mobilizacja. Wiele osób zgłasza się do tych służb. Dziś wieczorem wyjechały kolejne autokary do Kijowa.  


 

23.14

OBAMA ROZMAWIAŁ Z PUTINEM O SYTUACJI NA UKRAINIE

Prezydent USA Barack Obama rozmawiał telefonicznie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Rozmowa trwała ponad godzinę i dotyczyła m.in. Ukrainy – poinformowały źródła w Departamencie Stanu.

– To była konstruktywna rozmowa. (...) Obaj prezydenci zgodzili się co do konieczności szybkiego wdrożenia (osiągniętego w piątek w Kijowie) porozumienia – powiedział dziennikarzom pragnący zachować anonimowość przedstawiciel Departamentu Stanu. 


 

22.36

WIKTOR JANUKOWYCZ UCIEKŁ Z KIJOWA

Wedle informacji z ukraińskich mediów około 21.40 czasu polskiego Wiktor Janukowycz wyleciał do Charkowa.

Razem z Janukowyczem w samolocie znajdują się Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Wołodymyr Rybak i szef prezydenckiej administracji Andrij Klujew.

 

Źródło: glavcom.ua, zn.ua, censor.net.ua 


 

22.18

Paweł Bobołowicz (Radio WNET) dla Telewizji Republika prosto z Kijowa:

Na Majdanie trwają uroczystości pogrzebowe. Na widok publiczny są wystawiane zwłoki zabitych. Na placu jest kilkadziesiąt tysięcy osób.

Liderzy opozycji próbowali przemawiać z tej okazji, jednak demonstranci zakłócili wystąpienie zarówno Kliczki, jaki i Tiahnyboka. W wykrzykiwanych hasłach domagano się śmierci Janukowycza.

Kwartał rządowy jest przerażająco pusty. Jednak to oznacza, że jeśli tłum zechce, może się tam wedrzeć. Nie wiem, co się wydarzy. Jest tutaj ogromny tłum rozgoryczonych i rozżalonych ludzi. Myślę, że jeśli byłby ktoś z autorytetem, który krzyknie, żeby zająć kwartał rządowy, to demonstranci na pewno to zrobią. 


 21.50

W tych miastach obalono pomniki Lenina.

lenins

twitter/@MaximEristavi


 

21.20

Lampiony upamiętniające ofiary przed ambasadą Ukrainy w Warszawie

lampiony

Twitter @UkrainskaPrawda


21.10

Prawy Sektor Majdanu wkroczył do budynku parlamentu 

prawy_se

21.05

Protestujący uczcili pamięć poległych. Na całym Majdanie rozbłysły światełka.

 swiatloTwitter @Euromaidan.pr


21.00

Na Majdanie protestujący złożyli hołd poległym w walkach z milicją. Zdjęcie pokazuje jedną z trumien niesioną na barkach demonstrantów.

trumnyy

Twitter @UkrainskaPrawda

20.50

BIAŁY DOM: USA i Rosja nie prowadzą zimnowojennej walki o Ukrainę

- Sytuacja, w której Ukraina pogrążyłaby się w przemocy, nie leży w interesie Rosji. Waszyngton i Moskwa nie prowadzą zimnowojennej walki o wpływy w Kijowie - powiedział rzecznik Białego Domu Jay Carney. Sytuacja na Ukrainie to nie jest "przeciąganie liny" ani walka o wpływy między "Wschodem a Zachodem, czy też Stanami Zjednoczonymi a Rosją w stylu zimnej wojny". Dodał też, że w interesie Moskwy leży to, by sytuacja na Ukrainie ustabilizowała się, a kraj ten rozwijał się tak, jak życzą sobie tego jego obywatele.


20.30

MAJDAN NIE UZNAJE POROZUMIEŃ ZA ZWYCIĘSTWO

Protestujący w Kijowie nie uznają za zwycięstwo porozumienia zawartego między rządem a opozycją. Deklarują, że będą stać na Majdanie do ustąpienia prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza. Niektórzy liczą, że trafi on do więzienia. Na Majdan Niepodległości wciąż przyjeżdżają kolejni ludzie, którzy chcą wziąć udział w antyrządowych protestach. 

trumny


20.15

SIKORSKI: POROZUMIENIE JEST OPTYMALNE NA TEN MOMENT

- Porozumienie opozycji i prezydenta Wiktora Janukowycza jest optymalne na moment, w którym zostało zawarte - ocenił szef MSZ Radosław Sikorski. - Porozumienie - zaznaczył Sikorski na konferencji prasowej po powrocie z Kijowa - to kompromis i w związku z tym żadna ze stron nie uzyskała w pełni tego, o co zabiegała. Ale tego typu porozumienie, gdy władza nadal dysponuje potężnymi środkami przemocy i nie waha się ich używać, musi uznawać "korelację sił". I uważam, że jest ono optymalne na moment, w którym zostało zawarte - powiedział Sikorski. Zaznaczył przy tym, że to nie jest tylko jego zdanie, ale wszystkich sygnatariuszy porozumienia.


20.10

Nasz korespondent Jan Pawlicki ze Lwowa: - Flagi w mieście są opuszczone do połowy masztu. Trwa żałoba po zmarłych. W byłym pałacu Sapiehów jest zorganizowany punkt, gdzie ludzie dostarczają leki i jedzenie.

majdan_670_01


19.55

ŁUKIN: NIE PODPISAŁEM POROZUMIENIA, BO MAMY KILKA PYTAŃ

Rzecznik praw człowieka Federacji Rosyjskiej Władimir Łukin oświadczył, że nie podpisał porozumienia w sprawie zażegnania kryzysu na Ukrainie, gdyż nie uzyskał "jasnych odpowiedzi" na kilka pytań. - Było kilka pytań, na które nie uzyskaliśmy jasnych odpowiedzi. Niejasność dotyczyła podmiotów negocjacji; tego, kto i za co będzie odpowiadać - oświadczył Łukin po powrocie z Kijowa do Moskwy. - Sytuacja zmienia się bardzo szybko, pojawiają się nowe postacie i bardzo trudno jest zapisać uzgodnienia - dodał. Łukin oznajmił, że sam proces negocjacji ocenia "raczej pozytywnie". - Poznaliśmy stanowisko naszych partnerów; teraz lepiej je rozumiemy - wskazał. Wyraził również gotowość do kontynuowania mediacji. - Gdy tylko będzie jasność, to można będzie wrócić do Kijowa i kontynuować negocjacje - oświadczył, zaznaczając, że ciąg dalszy rozmów nie zależy jednak od strony rosyjskiej.


19.45

ROSJA: BĘDZIEMY GOTOWI DO DIALOGU Z NOWYMI WŁADZAMI UKRAINY

Duma Państwowa, izba niższa parlamentu Rosji, będzie gotowa do konstruktywnego dialogu z nowymi władzami na Ukrainie, nawet jeśli współpraca ta będzie niełatwa - oświadczył przewodniczący parlamentarnej Komisji ds. WNP Leonid Słucki. - Ukraina to dla nas bratnie państwo. Bez względu na to, jak niewygodna i trudna dla nas będzie nowa władza, będziemy kontaktować się z nią na wszystkich szczeblach - oznajmił Słucki, cytowany przez agencję Interfax. Deputowany oświadczył też, że porozumienie zawarte przez ukraiński rząd i opozycję w żaden sposób nie oddzieli narodów Rosji i Ukrainy. - Nowa władza to nie powód do kolejnych rezolucji. To powód do konstruktywnego dialogu - podkreślił.


19.30

Prawy Sektor wystosował ultimatum do Janukowycza. Prezydent ma czas na ustąpienie ze swojego stanowiska do jutra do godz. 10.00, jeżeli tego nie zrobi, musi być przygotowany na zamieszki.


18.45

Przetłumaczony tekst porozumienia w sprawie zażegnania kryzysu na Ukrainie:

Porozumienie w sprawie rozwiązania kryzysu na Ukrainie

Zaniepokojeni tragicznymi przypadkami utraty życia na Ukrainie ,

W celu natychmiastowego zakończenia rozlewu krwi ,

Aby utorować drogę do politycznego rozwiązania kryzysu ,

My , strony ,niżej podpisane , uzgadniamy, co następuje :

1 . W ciągu 48 godzin od podpisania niniejszej umowy przyjmuje się , podpisanie i ogłoszenie specjalnej ustawy, która spowoduje powrót do Konstytucji Ukrainy z 2004 r. , z późniejszymi zmianami w tym czasie. Sygnatariusze deklarują zamiar tworzenia koalicji i utworzenia rządu jedności narodowej w ciągu 10 dni po tej dacie.

2 . Reforma konstytucyjna, która będzie równoważyć uprawnienia prezydenta, rządu i parlamentu, rozpocznie się natychmiast, a zakończona zostanie do września 2014 roku.

3 . Wybory prezydenckie odbędą się bezpośrednio po przyjęciu nowej konstytucji Ukrainy , ale nie później niż w grudniu 2014 roku. Nastąpi także przyjęcie nowej ordynacji wyborczej i utworzenie nowego składu Centralnej Komisji Wyborczej na zasadzie proporcjonalnej , zgodnie z zasadami OBWE i Komisji Weneckiej .

4 . Badania ostatnich aktów przemocy odbędą się w ramach wspólnych organów nadzoru , opozycji i Rady Europy .

5 . Rząd nie wprowadzi żadnego nadzwyczajnego stanu . Rząd i opozycja powstrzymają się od użycia siły.

Rada Najwyższa Ukrainy przyjmie uchwałę zwalniającą z odpowiedzialności za przestępstwa, które reguluje ustawa z dnia 17 lutego 2014 roku.

Obie strony podejmą starania zmierzające do normalizacji życia w miastach i wsiach, zwolnienia budynków administracyjnych i publicznych oraz odblokowania ulic, parków i placów.

Nielegalna broń musi być oddana do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy w ciągu 24 godzin od daty wejścia w życie wyżej wymienionej ustawy specjalnej (klauzula 1 niniejszej umowy ).

Po upływie tego czasu, wszystkie przypadki nielegalnego posiadania broni będą podlegały ustawodawstwu Ukrainy . Opozycja i władza odejdzie od konfrontacji . Rząd będzie używać siły tylko w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa budynków organów władzy.

6 . Ministrowie spraw zagranicznych Francji, Niemiec , Polski i specjalny przedstawiciela prezydenta Federacji Rosyjskiej wzywają do natychmiastowego zaprzestania wszelkich form przemocy i konfrontacji .

Kijów, 21 lutego 2014

tekst_poroz_670

www.unian.net


18.10

Wołodymyr Rybak nie pozwolił na głosowanie w sprawie zwolnienia ze stanowiska Prokuratora Generalnego Ukrainy Wiktora Pszonki. Zamknął szybko obrady, przłożył głosowanie na jutro i natychmiast wyszedł z parlamentu.

rybak_670

www.news.liga.net


17.43

UKRAIŃSKI PARLAMENT PRZYJĄŁ ZMIANY W KONSTYTUCJI UMOŻLIWIAJĄCE ZWOLNIENIE JULII TYMOSZENKO

Ukraiński parlament przyjął ustawę umożliwiającą uwolnienie znajdującej się w więzieniu byłej premier Julii Tymoszenko. "Za" głosowało 310 deputowanych w 450-osobowej Radzie Najwyższej.


17.30

22 i 23 lutego będzie dniem żałoby narodowej na Ukrainie. 


17.30

Wszyscy deputowani krzyczeli jednym głosem, żeby zwolnić z więzienia Tymoszenko. Jednak przewodniczący Wołodymyr Rybak zamknął głosowanie, nie zezwalając na głosowania nad tym projektem.


17.18

W Ukraińskim parlamencie pojawił się wniosek o głosowanie w sprawie zwolnienia Julii Tymoszenko.

Rada Najwyższa przegłosowała również projekt pomocy rodzinom ofiar zamieszek.


17.16

RADA NAJWYŻSZA ZWOLINIŁA WITALIJA ZACHARCZENKĘ

Rada Najwyższa odsunęła od wykonywania obowiązków służbowych p.o. ministra spraw wewnętrznych Witalija Zacharczenkę. Deputowani uznali, że ponosi on odpowiedzialność za brutalne stosowanie siły podczas demonstracji antyrządowych i za śmierć cywilów.


17.15

Śmieci pozostawione przez antymajdan w pobliżu parlamentu

smieci

Twitter @UkrainskaPrawda


16.20

Moment podpisania porozumienia w sprawie zażegnania kryzysu politycznego w Kijowie

podpisanie_670_01

Zdjęcie podpisów pod porozumieniem zawartym między władzą Ukrainy a opozycją.

porozumienie_670

Twitter @FabianBurkhardt


16.08

Pior Apolinarski z Polskiego Radia Londyn w relacji prosto z Kijowa dla Telewizji Republika: - Ludzie jeszcze nie dowierzają, że podpisano porozumienie. Nie wiedzą, co będzie dalej. Nie znana jest też treść porozumienia. Nic mi nie wiadomo na temat krytyki porozumienia przez Prawy Sektor. Kliczko jednak powiedział, że nie można wymagać od ludzi, żeby nagle przestali protestować. Protesty na Majdanie na pewno jeszcze potrwają. Do Kijowa przyjechała pomoc humanitarna.

majdanapol_670

Źródło: Telewizja Republika, pap, twitter, facebook, espreco.tv, www.unian.ua

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy