Rowhani: Iran gotowy negocjować końcową umowę o programie nuklearnym

Artykuł
Hasan Rowhani
rouhani.ir/CC

Prezydent Iranu Hasan Rowhani poinformował, że jego kraj jest gotowy podjąć dalsze negocjacje z sześcioma światowymi mocarstwami, by zawrzeć końcową umowę w sprawie swojego programu nuklearnego.

- Iran gotów jest podjąć rozmowy z 5+1 by osiągnąć pełne i finalne porozumienie (...). Traktujemy tę kwestię z pełną powagą i tak traktowaliśmy ją od początku - powiedział Rowhani podczas spotkania z zagranicznymi dyplomatami rezydującymi w Teheranie.

Kolejna runda rozmów między grupą 5+1 (Chiny, USA, Rosja, Francja, Wielka Brytania i Niemcy) a Iranem ma się rozpocząć 18 lutego w Wiedniu.

Agencja AFP pisze, że władze w Teheranie postanowiły jednak określić pewne warunki brzegowe, których mają zamiar się trzymać podczas negocjacji: Iran nie zrezygnuje z programu rakiet balistycznych, instalacji nuklearnych oraz wzbogacania uranu do poziomu 20 proc.

Iran nie zaakceptuje propozycji zamknięcia "żadnej ze swych instalacji nuklearnych" - podkreślił w poniedziałek wiceminister spraw zagranicznych i jeden z irańskich negocjatorów Madżid Tacht-Rawanszi, odnosząc się do sugestii USA, dotyczących zamknięcia budowanego właśnie reaktora w Araku i podziemnych zakładów wzbogacania uranu w Fordo.

Szef irańskiego programu atomowego Ali Akbar Salehi zapowiedział, że wykluczone jest też, by Teheran całkowicie zrezygnował ze wzbogacania uranu do poziomu 20 procent, "ponieważ ma do tego prawo".

Powołując się na anonimowych przedstawicieli władz Iranu AFP prognozuje, że kolejne spotkanie w Wiedniu "będzie trudne". Szef irańskiej dyplomacji Mohammad Dżawad Zarif powiedział, że ma nadzieję, iż podczas tych rozmów uda się przynajmniej ustalić ramy czasowe następnych negocjacji.

Iran i grupa 5+1 zawarły w listopadzie 2013 roku wstępne porozumienie w Genewie, które zakłada ograniczenie przez Irańczyków ich programu nuklearnego w zamian za czasowe zniesienie części sankcji. Weszło ono w życie 20 stycznia i ma obowiązywać przez pół roku.

Porozumienie to jest zarazem uważane za pierwszy krok do rozładowania wieloletnich napięć wywołanych podejrzeniami Zachodu, że Iran dąży do uzyskania broni nuklearnej, czemu Teheran zaprzecza.

Zgodnie ze swymi zobowiązaniami z Genewy Iran m.in. wstrzymał już tymczasowo wzbogacanie uranu do 20 proc. W odpowiedzi USA i Unia Europejska zniosły niektóre sankcje wobec tego kraju.

W niedzielę, po dwóch dniach negocjacji w Teheranie Iran i przedstawiciele Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej porozumieli się w sprawie współpracy w kolejnych siedmiu punktach irańskiego programu nuklearnego. Żadna ze stron nie sprecyzowała, o jakie kwestie chodzi.

 

Źródło: pap

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy