Rosyjskie próby ingerencji w wybory na Słowacji. Są podejrzenia!

portal tvrepublika.pl 29-05-2023, 19:00
Artykuł
Presidential Executive Office of Russia CCA 4.0 via Wikipedia Commons

Jak powiedział uczestniczący w międzynarodowej konferencji były minister obrony Jaroslav Nad’, Rosjanie chcą ingerować w przebieg przyspieszonych wyborów. Dodał, że najważniejsi politycy zostali o tej sprawie poinformowani.

Występując w niedzielę w jednym z dyskusyjnych programów telewizyjnych, Nad’ powiedział, że najwyżsi rangą politycy otrzymali informacje wywiadowcze o próbie sfałszowania wyborów zgodnie z oczekiwaniem Rosji. Według niego konkretny obywatel Słowacji otrzymał pieniądze, aby wpłynąć na wybory na korzyść partii Kierunek-Socjaldemokracja (Smer-SD). Partia byłego premiera Roberta Fica przoduje w sondażach przed zaplanowanymi na 30 września br. przyspieszonymi wyborami parlamentarnymi. Fico uważa, że Słowacja nie powinna dozbrajać Ukrainy.„Nie mogę tego komentować, ponad to co powiedziałem wcześniej” – powiedział Nad’. „Są takie podejrzenia i wymiar sprawiedliwości musi działać w tej kwestii”- dodał. „Jest o wiele więcej państw, w których Rosjanie chcą wpływać na wybory. Robią tak od Stanów Zjednoczonych, aż po kraje Europy Zachodniej” – stwierdził. Jego zdaniem tylko od nas samych zależy, czy im się powiedzie.

Podczas panelowej dyskusji na konferencji Globsec Nad’ stwierdził, że Słowacy zdają sobie sprawę z tego, że jeżeli Ukraina przegra wojnę, to żołnierze rosyjscy staną na granicy. „I nawet wiedząc o tym, są tacy Słowacy, którzy uważają, że Rosja nie jest winna tej wojny, a odpowiedzialność spada na kraje Zachodu. To obłęd” - powiedział.

Nad’ stwierdził, że poparcie dla Ukrainy przetrwa, mimo że Rosja stara się zmieniać rządy. „To może być Bułgaria, może Słowacja, ale nie myślę, żeby większość zmieniła swoją postawę wobec Ukrainy”.

 

 

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy