Rosyjski zamach na polską świętość. Najpierw Smoleńsk teraz Katyń [wideo]

Tomasz Domański 28-06-2022, 10:12
Artykuł
Radio Gdańsk/Telewizja Republika

Usunięcie polskich flag z cmentarza w Katyniu jest oburzające, ale wpisuje się w politykę Rosji, powiedział w Radiu Gdańsk prezes IPN dr Karol Nawrocki. Jego zdaniem jest to naturalna prowokacja w stosunku do Polski.

O sprawie usunięcia flag polskich z polskiego cmentarza wojennego w Katyniu informował niezależny rosyjski portal Meduza, przytaczając słowa mera Smoleńska Andrieja Borisowa z portalu społecznościowego umieszczone wraz ze zdjęciem dwóch masztów flagowych - jednego z flagą Rosji i drugiego - pustego, z przystawioną drabiną.

O sprawie pisaliśmy w artykule: Rosjanie po raz kolejny okazali swoją słabość. Akt tchórzostwa w Katyniu

Nawrocki był pytany również o przebieg dekomunizacji w Polsce i usuwanie z przestrzeni publicznej pomników propagujących komunizm. Prezes IPN przypomniał, że proces usuwania pomników z przestrzeni publicznej rozpoczął się kilka miesięcy temu. "Z 60 pomników, zbliżamy się do 20, które zostały usunięte".


[aktualizacja godz. 11:00]

Usunięcie polskich flag z cmentarza w Katyniu to mordowanie pamięci żołnierzy po raz drugi; została wystosowana nota do rosyjskiego MSZ; zrobiliśmy wszystko co możliwe, ale liczymy, że uda się zrobić więcej, by pamięć żołnierzy nie była deptana - powiedział w Studiu PAP rzecznik MSZ Łukasz Jasina.

Jasina zaznaczył, że kwestię utrzymania cmentarzy wojennych reguluje polsko-rosyjskie międzyrządowe porozumienie z 1994 roku. "Cmentarze to nie pomniki, to nie symbol władzy, ale miejsce pochówku żołnierzy i one powinny być szanowane" - zaznaczył.

Kliknij w obraz aby zobaczyć całą rozmowę. 

Źródło: Radio Gdańsk/PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy