Rosyjski konwój z pomocą humanitarną szykuje się do wjazdu na Ukrainę. Rosja chce zawieszenia broni

Artykuł
twitter/@EuromaidanPR

Ukraińskie służby graniczne i celne rozpoczęły odprawę rosyjskiego konwoju z pomocą humanitarną. Wjazd pierwszych ciężarówek na terytorium Ukrainy planowany jest na piątek – poinformował Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża. Tymczasem Moskwa zaproponowała, aby Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła oświadczenie o wstrzymaniu ognia na czas dostaw.

„Ukraińscy pogranicznicy zaczęli sprawdzanie pierwszych rosyjskich ciężarówek, a my to obserwujemy. Ciężarówki powinny być odprawione jutro” – czytamy na Twitterze Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża.

Wcześniej rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Andrij Łysenko poinformował na briefingu, że ukraińskie służby graniczne i celne o godzinie 14.15 (13.15 czasu polskiego) rozpoczęły na przejściu granicznym w Doniecku w obwodzie rostowskim (Rosja) odprawę graniczno-celną ładunku humanitarnego.

Łysenko powiedział, że przedstawiciele MKCK sami będą decydować, w jakich partiach rosyjskie ciężarówki będą wjeżdżać na terytorium Ukrainy. Według jego słów wstępna trasa przejazdu ciężarówek to Donieck (Rosja) – Ługańsk (Ukraina), gdzie "już wyznaczono miejsce, plac, gdzie pomoc ma być gromadzona, a potem siłami Czerwonego Krzyża rozdzielana w regionach".

Rosja proponuje, aby Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła oświadczenie o wstrzymaniu ognia

Rosyjskie MSZ w wydanym oświadczeniu z zadowoleniem wita "osiągnięcie końcowego porozumienia o wszystkich parametrach dostawy rosyjskiej pomocy humanitarnej na ukraiński południowy wschód, na trasie (przejście graniczne) Izwarino – Ługańsk".

"Było to poprzedzone wieloma działaniami – nie tylko praktyczną organizacją transportu dużej partii produktów, lekarstw, artykułów pierwszej potrzeby, generatorów elektrycznych; to wszystko było samo w sobie z logistycznego punktu widzenia bezprecedensowym zadaniem" – czytamy w oświadczeniu rosyjskiego MSZ.

Strona rosyjska podkreśla też intensywne kontakty ze stroną ukraińską, a także z kierownictwem i przedstawicielami Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża i innymi zagranicznymi partnerami: "w efekcie zapewniono wszelkie warunki dla szybkiego i efektywnego wypełnienia głównego celu, jakim jest dostawa i rozdział pomocy humanitarnej tak potrzebnej obecnie w południowo-wschodniej części Ukrainy".

"Obecnie najważniejsze jest, aby w strefie, przez którą przejeżdżać będzie kolumna ciężarówek z pomocą humanitarną, ustały wszelkie walki. Rosyjska strona potwierdza mocne gwarancje bezpieczeństwa prowadzonej akcji. Analogiczne gwarancje, jak wiadomo, były też przedstawione przez ukraińskie władze i bojowników" – głosi oświadczenie rosyjskiego MSZ.

Moskwa "ostrzega przed możliwymi prowokacjami mającymi na celu uniemożliwienie dostawy pomocy humanitarnej. Wzywamy zaangażowane w konflikt strony, aby na czas realizacji całej akcji ogłosiły wstrzymanie ognia i proponujemy Radzie Bezpieczeństwa ONZ wydanie stosownego oświadczenia" – napisano w piśmie rosyjskiego MSZ.

Rosja liczy "na poparcie wszystkich członków społeczności międzynarodowej w dalszych wysiłkach na rzecz złagodzenia sytuacji humanitarnej w południowo-wschodnich regionach Ukrainy".


CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Rosyjski konwój ruszył przez granicę z Ukrainą

Międzynarodowy Czerwony Krzyż obwinia Ukrainę o opóźnianie wjazdu "białego konwoju"

Źródło: pap, telewizjarepublika.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy