Rosyjscy jeńcy w Internecie. Każdy może sprawdzić dane agresorów

Artykuł
invaders-rf.com

Rodziny rosyjskich żołnierzy wziętych w niewolę będą mogły w sieci dowiedzieć się, gdzie przebywają ich bliscy i jaki jest ich stan zdrowia. Taką stronę przygotowało ukraińskie Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji.

Baza danych o rosyjskich jeńcach wojennych jest przeznaczona dla ich rodzin i znajomych w Rosji. Strona stworzona została w trzech wersjach językowych: ukraińskiej, rosyjskiej i angielskiej. W wykazie znajduje się ponad 100 tys. rekordów. 

Wyświetlane jest pełne imię i nazwisko, stopień wojskowy i data urodzenia. Bliscy żołnierzy wziętych do niewoli na Ukrainie, znajdą tam też informacje dotyczące stanu (zdrowia) oraz miejsca przebywania jeńców. 

Portal umożliwia członkom rodzin rosyjskich wojskowych nawiązanie kontaktu z ukraińskim ministerstwem obrony. Pod hasłem „Come back alive from Ukraine” podane są numery rządowych infolinii.

„Podkreślamy, że traktujemy rosyjskich żołnierzy zgodnie z Konwencją o traktowaniu jeńców wojennych (Konwencją Genewską): otrzymują żywność, odzież i lekarstwa oraz są przetrzymywani w godnych warunkach” - napisało CPD w oświadczeniu opublikowanym na Telegramie.

Strona znajduje się pod adresem https://invaders-rf.com

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy