Rosyjscy artyści krytykują Putina. Sprzeciw dla uznania republik ludowych

Artykuł
Dudź w mediach społecznościowych napisał, że „maksymalnie popiera w te dni Ukrainę", która nazwał "ojczyzną bliskich ludzi i domem przyjaciół"
Fot. PAP/EPA/DUMITRU DORU

Muzyk rockowy Andriej Makarewicz i gwiazda dziennikarstwa internetowego Jurij Dudź są wśród tych znanych w Rosji artystów i działaczy, którzy skrytykowali uznanie przez władze Rosji niepodległości dwóch „republik ludowych" w Donbasie na wschodniej Ukrainie.

Makarewicz, znany ze swojego konsekwentnego proukraińskiego stanowiska powiedział w środę niezależnej telewizji Dożd, że nie widzi szans, by w Rosji powstało skonsolidowane stanowisko antywojenne.

Zdaniem muzyka „wszyscy normalni ludzie w Rosji" odczuwają w jakiś sposób winę za to, co odbywa się w kraju, ale pytanie brzmi - co mogą zrobić. - Mam wrażenie, że prezydent (Władimir Putin) nie słyszy nikogo, my dla niego po prostu nie istniejemy - powiedział Makarewicz.

Wyraził opinię, że ludzie w Rosji są „bardzo bierni i dość zastraszeni", a znaczna ich część "faktycznie w małym stopniu rozumie, co się naprawdę dzieje".

Dudź w mediach społecznościowych napisał, że „maksymalnie popiera w te dni Ukrainę", która nazwał "ojczyzną bliskich ludzi i domem przyjaciół".

W swoim komentarzu wspomniał o „imperatorze pasjonującym się historią" i „eskorcie propagandzistów, która tak zręcznie i słodko wyraża akceptację dla wojny ze swoich ciepłych mieszkań w stolicy". Oskarżył rosyjską elitę rządzącą, że zasoby naturalne Rosji nie służą jej do podwyższania dobrobytu narodu, lecz do osobistego bogacenia się.

 

 

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy