Rosjanie obrywają coraz bardziej. W Bachmucie nie mają już szans?!

portal TV Republika.pl 06-07-2023, 15:30
Artykuł
https://www.facebook.com/MinistryofDefence.UA/photos

Rosjanie w Bachmucie, nie mogą ani przemieszczać się, ani wycofać z miasta - poinformowała w środę ukraińska wiceminister obrony Hanna Malar. - Na niektórych odcinkach frontu na wschodzie rosyjskie pododdziały zaczęły opuszczać swoje pozycje.

Jednocześnie rosyjska armia wykorzystuje oddziały zaporowe. "Bronią wycelowaną w plecy swoich próbuje zagwarantować stabilność wojska" - powiedziała w telewizji przedstawicielka ministerstwa.

Malar przekazała, że obecnie najbardziej zacięte walki toczą się na kierunku bachmuckim i łymańskim.
W samym Bachmucie rosyjskie wojska dzięki działaniom sił ukraińskich są zablokowane: nie mogą i się przemieszczać, ani wycofać z miasta - zaznaczyła wiceszefowa resortu obrony.

Bitwa o Bachmut to najdłuższe i najbardziej krwawe starcie podczas wojny napastniczej Rosji, trwające od sierpnia 2022 roku. 20 maja 2023 roku szef rosyjskich najemników Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn informował, że jego jednostki zdobyły Bachmut. W kolejnych dniach władze w Kijowie zapewniały jednak, że oświadczenie Prigożyna nie jest zgodne z prawdą, bowiem oddziały ukraińskie wciąż są obecne na południowo-zachodnich obrzeżach miasta.

W drugiej połowie czerwca strona ukraińska informowała o sukcesach lokalnych operacji kontrofensywnych pod Bachmutem, prowadzonych na na północny i południowy zachód od miasta. Celem tych działań było m.in. opanowanie wzgórz, skąd otwierała się możliwość ostrzeliwania pozycji rosyjskich w zniszczonej miejscowości.

Podczas w szczytu G7 w Hiroszimie (21 maja) prezydent USA Joe Biden, poinformował, że Rosjanie stracili w Bachmucie ok. 100 tys. żołnierzy.

Źródło: facebook.com, PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy